Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
firma reklam
YASAK KRİZİ 11/06/2019

YASAK KRİZİ

SURİYELİLERE yönelik alınan yasak kararı krize yol açtı. Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz kararı meclise iade ederken, Kaymakam Sakar, MHP ve Ak Parti'den çarpıcı açıklamalar geldi

 

ALINAN KARAR YOK YÜKMÜNDEDİR

GAZİPAŞA Kaymakamı Ali Sakar, Suriyelilere yönelik alınan yasak kararıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, 3621 Sayılı Kıyı Kanunu'nun 5'inci maddesine göre kıyıların, devletin hüküm ve tasarrufu altında olduğunu belirtti. Kaymakam Sakar, "Bu konuda belediye meclisine yetki verilmediği sürece, belediye meclisinin bu konuyu gündeme alıp, oylama yetkisi bulunmamaktadır. Böyle bir karar Anayasa, kanun ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğundan yok hükmündedir. Zaten belediye başkanı da konunun hukuka aykırı olmasından bahisle kararı veto edip, yeniden görüşülmek üzere belediye meclisine iade etmiştir" dedi.

 

YASAK KARARINI GERİ İADE ETTİM

GAZİPAŞA Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz ise, sözkonusu yasak kararını Belediye Kanunu'nun 23. Maddesine dayanarak yeniden görüşülmek üzere meclise geri iade ettiğini açıkladı. Başkan Yılmaz, önümüzdeki meclis toplantısında konunun enine boyuna tartışılacağını, bu kararın düzeltileceğini ve hukuka uygun bir karar çıkacağına inandığını kaydetti. Başkan Yılmaz, “Bayram süresince vatandaşlarımız plajlara akın etti. Sanırım plajlarda rahatsızlıklar hissedilmiş. Vatandaşın tepkisine istinaden böyle bir öneride bulunuldu. Ben bunu doğru bulmuyorum. Mevcut haliyle bu kararın hukuka uygun olmadığını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

 

ETNİK AYRIMCILIK SURİYELİYİ İNCİTİR

AK PARTİ İlçe Başkanı Ali Doğan ise karara tepki gösterdi. Suriyelilerin Türkiye’nin misafirleri olduğunu ifade eden Doğan, “Suriyeliler bizim sınırlarımız içinde ikamet eden, Çanakkale'de bizimle birlikte omuz omuza savaşan, Osmanlı ordusunun savaştığı her yerde bizimle şehit veren, mezarlarımızın yan yana olduğunu bakan herkes görür. Durum böyle iken, bizim girdiğimiz plaja giremez demek, etnik olarak ayrımcılık yapmak değil de nedir? Bu ülkede göçmen olarak sadece Suriyeliler yok. Afganistanlılar var, Iraklılar var, İranlılar var. Belediye meclisinde alınan bu karar son derece yanlış ve inciticidir" dedi.

 

TRİBÜNLERE OYNAMAKLA SORUN ÇÖZEMEZSİNİZ

MHP İlçe Başkanı Numan Terzi, Belediye Meclisinde alınan 'Suriyeli mültecilerin sahillere girmesinin yasaklanması' kararı sonrası açıklama yaptı. "Türk halkı, geleneğine göre kendinden yardım isteyen hiçbir halkı geri çevirmemiştir" diyen Başkan Terzi, alınan kararı tribünlere oynamak olarak değerlendirdi. Başkan Terzi, "Evet, Suriyeli konusunda ilçemizde bir sıkıntı var. Vatandaşlarımızın da bir rahatsızlığı var. Bunları gözlemliyoruz. Suriyeliye evi vereceksin, işi vereceksin, sonra da sahile gitmeyecek diyeceksin. Böyle birşey olamaz. Biz bu konuda tüm parti temsilcileriyle masaya oturup çözüm üretmeye hazırız" diye konuştu.

 

Bu haber 818 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. YILMAZ TAKİPTE (103 kez okundu.) - 22/09/2019
  2. 2. EMNİYETTE GÖREV DEĞİŞİMİ (82 kez okundu.) - 22/09/2019
  3. 3. HOBİ FEST’TE 3 GAZİPAŞALI (77 kez okundu.) - 22/09/2019
  4. 4. RÜZGAR YANGINA NEDEN OLDU (80 kez okundu.) - 22/09/2019
  5. 5. AVCILARA ‘FIRSATI KAÇIRMAYIN’ ÇAĞRISI (45 kez okundu.) - 22/09/2019
  6. 6. ÖZER GAZİPAŞA’YA GELİYOR (84 kez okundu.) - 22/09/2019
  7. 7. GAZİPAŞA’YI ÜZEN ÖLÜM (117 kez okundu.) - 22/09/2019
  8. 8. GENÇLERİN BIÇAKLI KAVGASI (109 kez okundu.) - 22/09/2019
  9. 9. ÇEVRE GÜNÜNDE SAHİL TEMİZLİĞİ (45 kez okundu.) - 22/09/2019
  10. 10. KAMYON DEVİREN KAZA (98 kez okundu.) - 22/09/2019
Facebook Yorumları