Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
firma reklam
TAHSİS TARTIŞMASI 25/09/2020

TAHSİS TARTIŞMASI

GAZİPAŞA Belediyesi’nin Eylül ayı meclisinde gündeme gelen Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörlüğü’nün, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi için talep ettiği yer tahsisi konusunun, Ekim ayı meclisine ertelenmesiyle ilgili tartışmalar devam ediyor. İyi Parti Antalya Büyükşehir ve Gazipaşa Belediye Meclis Üyesi Mehmet Yüksel, basın açıklaması yaparak CHP İlçe Başkanı Ömer Güven ve MHP İlçe Başkanı Terzi’nin açıklamalarına cevap verdi. İyi Partili Yüksel, bu konuda CHP İlçe Başkanı Ömer Güven’i samimiyetsiz bulduğunu söylerken, MHP İlçe Başkanı Terzi’nin iddialarını ise ipe sapa gelmez olarak niteledi. İyi Partili Yüksel’in CHP İlçe Başkanı Güven’i sert bir dille eleştirmesi ‘Millet İttifakı çatlıyor mu?’ sorusunu akıllara getirdi.

 

GÜVEN SAMİMİYETSİZ

İyi Partili Yüksel, CHP İlçe Başkanı Güven’in açıklamalarını samimiyetsiz bulduğunu belirterek, “Gazipaşa’da üniversite yeni kuruluyor. Üniversite yerleşkesinin tamamı Gazipaşa’da değil. Önceki süreçte Akdeniz Üniversitesi’ne bağlı bir meslek yüksekokulu vardı.  Bunun üzerine daha sonra bağımsız bir üniversite olarak Alanya’da Alaaddin Keykubat Üniversitesi kuruldu. Gazipaşa M. Rahmi Büyükballı Meslek Yüksekokulu da Antalya’dan kopup, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’ne bağlandı. Gazipaşa M. Rahmi Büyükballı Meslek Yüksekokulu’na ilaveten 2 yıl önce Uzay Bilimleri Fakültesi adı altında bir fakültenin ilçemizde konuşlanması için üniversite senatosunda Yüksek Öğretim Kurulu ( YÖK) onayı alındı. Fakültede benim bildiği kadarıyla 5 tane bölüm var. Bir tanesi açılmış durumda. Üniversiteye acilen bina lazım. Biz yeni bir üniversite kampüsü kurmuyoruz. Üniversite bir bina yapabilmek için bizden yer tahsisi isteniyor.  Bunu değerlendirmemiz lazım. Yok eski hastaneyi veririz, yok Macar’da yapılsın. Bunlar üniversitenin talebini gerçekleştirmeye yönelik çözüm önerisi değil.  Neden çözüm önerisi değildir. Fakültenin açılmamış olan diğer 4 tane bölümünün de açılabilmesi için binanın acilen yapılması gerekiyor. Gazipaşa’da bir tane Uzay Bilimleri Fakültesi açılma kararı alınmış. Bunun yanında yeni bir fakültenin açılması için ne yapılabilir? Bu fakültenin de birkaç tane bölümü olabilir. Gazipaşa’ya hem kültürel anlamda hem ekonomik anlamda ciddi bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

 

EKİM MECLİSİNDE EVET DİYECEĞİZ

İyi Partili Yüksel, CHP İlçe Başkanı Güven’in, Macar Mahallesi’ne kampüsün kurulması ve geçici olarak fakültenin eski Devlet Hastanesi’ne taşınması önerisini de değerlendirdi. Yüksel, Gazipaşa Belediyesi’nin buralarda tasarrufu olmadığını anlattı. Ekim ayı meclisinde İyi Parti grubu olarak, fakülte binası yapılması için istenilen bölümün verilmesi için evet oyu kullanacaklarını söyleyen Meclis Üyesi Mehmet Yüksel, “Sayın Güven’in önerisi nedir? Macar’a gönderilsin. Hastaneye geçici olarak alınsın. Bu kararı verebilme yetkisi Gazipaşa Belediyesi’nde midir?  Bunlar derslerine çalışmıyorlar. Böyle bir şey yok. Sizin Macar dediğiniz yerdeki bölümün Büyükşehir tarafından 1/25000’liği hazırlanıyor. Ondan sonra 1/5000’lik, 1/1000’li ile de Gazipaşa Belediyesi’nin imarını düzeltmesi lazım. Bu süreç en az 3-5 yıl alır. Altyapı problemleri var, bunu düzenleyemezsiniz. Macar’da söylenilen bu arazi belediye arazisi değil. Bu arazi hazine ve orman arazisi. Hazine ve orman arazilerinde belediyelerin, siyasi partilerin inisiyatif alma gibi bir tasarrufu yoktur.  Üniversite Macar’daki araziyi tahsis alacaksa, bunun muhatabı Gazipaşa Belediyesi değil. Bunun muhatabı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Tarım ve Orman Bakanlığı. Bunların çözümü 3-5 günlük olay değil.  Burada üniversiteyi yeşertirsiniz, belli bir olgunluğa getirirsiniz o süre içerisinde de Macar’daki bu alanın imarını, altyapısını ayarlarsınız.  Taşının yer burası diyebilirsiniz. Şuan öyle bir durum yok. Şimdi üniversitenin yer talebinle karşı bu önerilerle gelmek, üniversiteye karşı olmaktan başka bir şey değil. Onun için İYİ Parti grubu olarak, fakülte binası yapılabilmesi için acilen ihtiyaç olan bölümün verilmesi taraftarıyız. Verilmesi için Ekim ayı meclisinde de evet diyeceğiz” diye konuştu.

 

TERZİ İPE SAPA GELMEZ AÇIKLAMA YAPIYOR

İyi Partili Yüksel, tahsis konusunda kimsenin elini taşın altına koymadığını ve şovmenlik yaptığını söyledi. Yüksel, üniversitenin yer talebine Eylül ayı meclisinde evet ya da hayır oyu kullanmadıklarını hatırlattı. Yüksel, teknik çalışma yapılması, altyapı ve imar durumuna bakılması gerektiği için Ekim ayı meclisinde görüşülmesini talep ettiğini söyledi. Herkesin şovmenlik peşinde olduğunu, işin çözümü noktasında kimsenin elini taşın adlına koymadığını söyleyen İYİ Partili Yüksel, “Burada Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İlçe Başkanı da ipe sapa gelmez açıklamalar yaptı. Ona da cevap vermek istiyorum. MHP İlçe Başkanı ‘ranta evet, eğitime hayır’ gibi bir açıklaması var. Hâlbuki mecliste hayır kararı çıkmadı. Ekim ayı meclisinde karara bağlanmak kaydıyla diye karar verildi. Bu da benim talebim. Ekim’e neden kalsın istedik? Üniversitenin vermiş olduğu dilekçe sadece düz bir dilekçe. Birkaç gün önce üniversite imar daire başkanlığından yetkili arkadaşlar geldi. Teknik olarak neresi olabileceği, onların kroki çizimi hazırlamışlar. Şimdi o da değerlendirilecek. Gazipaşa Belediyesi teknik ekiplerinin yapmış olduğu bir çalışma var. Hepsi masaya yatırılıp değerlendirilecek. Hangisi uygunsa bunun üzerinde karara varacağız ve üniversiteye yeri vereceğiz. Olayın hepsi bu” dedi.

 

HASTANE GEÇİCİ OLARAK TAHSİS EDİLEMEZ

Eski hastanenin yerinin şartlı bağış olduğunu hatırlatan Yüksel, CHP’li Güven’in bunu en iyi şekilde bilen kişilerden birisi olduğunu söyledi. Eski hastanenin yerinin tapusunun Sağlık Bakanlığı uhdesinde olduğunu kaydeden Yüksel, “Geçici olarak hastanenin verilmesi gibi bir şey söylüyorlar. Hastanenin yeri şartlı bağıştır.  Ömer Güven bunun en iyisini bilir. Eski hastanenin yeri şartlı bağış olduğu için sağlık hizmetleri dışında bir şeye kullanılamıyor. Kaldı ki oranın geçici olarak kullanılsın deme yetkisi belediyenin değil. Hastanenin yerinin tapusu Sağlık Bakanlığı’nın uhdesinde.  Gazipaşa Belediyesinin buraya ‘Üniversite binası yapılsın’ deme gibi yetkisi yok. Senin olmayan bir şeyin üzerinde sen nasıl tasarrufta bulunacaksın. Bu sadece polemik yaratmaktır. Üniversitenin ihtiyacına karşılık verecek cevap değildir. Biz gerçeklerle yüzleşip Gazipaşa’nın önünü açacak hamleler yapmak zorundayız. Ve sağlam adımlarla gitmek zorundayız. Yerel yöneticilikte bu basireti gösterecek insanların yapacağı iş. Doğru işleri yapmak mecburiyetindeyi” dedi.

 

HADİ VERELİM DEMEKLE OLMAZ

Yüksel sözlerini şöyle devam etti, “MHP İlçe Başkanı Terzi’nin söylediği gibi ‘hadi verelim’ demekle olmuyor. Tamam vereceksin ama baktın mı oranın imarı nedir? Yolu nedir? Kanalizasyon nerden geçiyor, yapılaşma durumu nedir? Bunlara bakmadan bu hesaplamaları yapmadan, orada el kaldıran insanların da sorumluluğu var. Dışarıdan gazel okumak kolay geliyor. Herkesi işin ciddiyetini algılamaya davet ediyorum. Bu iş Gazipaşa meselesidir, bu siyasete kurban edilemeyecek kadar Gazipaşa için önemli konudur. Üniversite üzerinden siyaset yapmaya kimsenin kalkmaması lazım. Gazipaşa’nın geleceği adına bu kararları vermemiz gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

 

Bu haber 1300 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. KADIN GİRİŞİMCİLERDE YENİ HEDEF İHRACAT (723 kez okundu.) - 23/10/2020
  2. 2. CUMHURİYET BANDOSU GAZİPAŞA’YA GELİYOR (529 kez okundu.) - 23/10/2020
  3. 3. BÜFE İHALELERİNDE REKOR (686 kez okundu.) - 23/10/2020
  4. 4. (0 kez okundu.) - 23/10/2020
  5. 5. BELEDİYE 550 AĞAÇ DİKECEK (479 kez okundu.) - 23/10/2020
  6. 6. KAHYALAR’DA KEŞİF GÜNÜ (1337 kez okundu.) - 22/10/2020
  7. 7. SAHİL 13 YAŞINDA (628 kez okundu.) - 22/10/2020
  8. 8. SEVİNDİREN HABER (829 kez okundu.) - 22/10/2020
  9. 9. DERELERDE KIŞ TEMİZLİĞİ (562 kez okundu.) - 22/10/2020
  10. 10. GURUR GÜNÜMÜZ (1176 kez okundu.) - 21/10/2020
Facebook Yorumları