Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
firma reklam
SURİYELİYE İLK YASAK 10/06/2019

SURİYELİYE İLK YASAK

GAZİPAŞA Belediye Meclisi’nin Haziran ayı toplantısı, Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz başkanlığında gerçekleştirildi. Belediye Kültür Merkezi’nde dün saat 14.00’da başlayan toplantıya Ak Partili Şevki Çağlayan ile trafik kazası geçiren MHP’li Murat Özgen katılmadı. Önemli kararların alındığı meclis toplantısına tartışmalar damga vurdu. Meclisin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, herkesin geçmiş Ramazan Bayramı’nı kutladı. Başkan Yılmaz, MHP’li Murat Özgen’e geçmiş olsun dileklerinde bulunarak acil şifalar diledi. Ardından gündem dışı maddelerin gündeme alınması oylanarak kabul edildi. Ilıca Mahallesi’nde yer alan kaplıca sularının turizme kazandırılması için Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce onaylanan 1/5000 ölçekli nazım imar planı doğrultusunda hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı mecliste görüşüldü. 1/1000’lik uygulama imar planı komisyondan geldiği şekliyle oylanarak oybirliğiyle kabul edildi. Pazarcı Mahallesi Av. Kemal Akça Caddesi Sahil kenarında yer alan yeşil alanda yapılacak düğün törenleri için işgaliye bedeli alınmasıyla ilgili plan bütçe komisyonu raporu görüşüldü. Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu hakkında bilgi veren CHP’li Serkan Özkurt, “Düğün yapılacak alanda önceden yer ayıran şahısları mağdur etmemek için kiraya verilmesi uygun görülmüştür. 2019 yılı içinde yapılan düğünlere olumlu bakıp, düğün başı 3 bin lira bedel alınması uygun bulundu” dedi.

 

MHP'DEN BEDELSİZ

OLSUN TEKLİFİ

CHP Grup Sözcüsü Ulaş Özgen, komisyon kararının uygun olduğunu belirtti. İYİ Parti Grup Sözcüsü Mehmet Yüksel ise, “Çok etik bulmuyoruz ama komisyonumuz 3 bin lira bedel karşılığında uygun gördüğü için komisyondan geldiği gibi kabul ediyoruz” dedi. Ak Parti Grubu da, komisyondan geldiği şekliyle kararı uygun bulurken, MHP Grubu adına söz alan Avni Atay, “Bu yer Milli Emlak’a ait olduğunu biliyoruz. Belediyenin Milli Emlak’la veyahutsa Çevre Ve Şehircilik Bakanlığıyla bir protokolü olmadığını biliyoruz. Burayı nasıl kiraya verebiliriz. Komisyon bunu araştırmış mıdır? Araştırmamış mıdır? Yapılacaksa, böyle bir protokolümüz varsa en fazla 300 lira değerinde kiraya verilmesini talep ediyoruz. Boş bir arazi masa, sandalye yok. 3 bin lira değer biçilmesi kararına karşıyız. Kendimize ait olmayan araziyi vermemiz uygun ve etik değil” dedi. Konuyla ilgili uzun tartışmalar yaşanırken Başkan Yılmaz, konuyu 3 şekilde meclisin oylarına sundu. İlk olarak alanın kiraya verilmesi konusu oylanarak, yılbaşına kadar kiraya verilmesi oyçokluğuyla kabul edildi. Ardından ücretli mi ücretsiz mi olsun şeklinde oylama yapılarak, ücretli olması oy çokluğuyla kabul edildi.  Son olarak ücret konusunda oylama yapıldı. CHP ve İYİ Parti Grubu komisyondan gelen 3 bin liranın uygun olduğunu yönünde görüş bildirdi. AK Parti 500 TL olmasını talep ederken,  MHP ise bedelsiz olmasını talep etti. Yapılan oylamada alanın 3 bin lira bedelle kiraya verilmesi oy çokluğuyla kabul edildi.

 

OTOPARK ÜCRETİ KONUSU

Gündem maddeleri arasında yer alan ilçenin yol kenarlarından otopark ücreti alınmasının araştırılması ve iptaliyle ilgili plan ve bütçe komisyonu raporu görüşüldü. Komisyon raporu hakkında bilgi veren CHP'li Meclis Üyesi Serkan Özkurt, “Büyükşehir Belediye Başkanlığı sınırları içerisinde Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı olmadan karayolu, bulvar, cadde ve sokak ve meydanlar üzerinde park yeri açılmasına ve çalıştırılmasına hiçbir kurum ve kuruluş izin veremez. İlçemizde park yeri açılması ve çalıştırılması için UKOME kararı bulunmamaktadır. UKOME Kararı olmadan park yerinin çalıştırılmayacağı komisyonumuzca belirlenmiştir. 01.03.2011 tarih ve 48 nolu meclis kararı ile belediyeye ait otoparkların işletmesinin 3. Şahıslara kiraya verilmeyeceği oybirliğiyle karara bağlanmıştır. 06.07.2015 tarihli meclis kararında Gazipaşa Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Hüseyin Şengöz’ün mülkiyeti belediyeye ait adliye yanındaki boş arsayı ve kapalı pazar yerinin gelirinin Gazipaşa Spor Kulübüne toplamak üzere tahsis edilmesine ilişkin talebi mecliste görüşülerek, adliye yanındaki boş arsa ile ilgili talebin reddine, sadece kapalı pazar yerinin ücretli otopark olarak Gazipaşa Spor Kulübüne tahsisi oybirliğiyle karar alınmıştır. Gazipaşa Belediye Spor Kulübü Derneği ile MCF İnşaat arasında yapılan sözleşmede meclis kararında yer almayan yerlerinde otopark olarak kiraya verildiği görülmektedir. Gazipaşa Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan otopark yerlerinin mevcut durumuna göre kiralanamayacağına komisyonca karar verilmiştir” dedi. CHP Grubu adına söz alan Ulaş Özgen, “Komisyon kararının uygun olduğu yönündeyiz. 2011 meclis kararında üçüncü kişilere kiraya verilemeyeceği yönünde bir karar var. Gazipaşa Spor Kulübü kendisine yapılan tahsis yetkisini aşarak üçüncü kişilere kiralama yapmıştır. Hukuk dışıdır, iptali gereklidir” diye konuştu.

 

UKOME KARARI ALINMALI

İYİ Parti Grup Sözcüsü Yüksel, “Komisyon kararına uyulması gerektiğini düşünüyoruz. 2014 seçimleriyle Büyükşehir Yasası hayatımıza girdi. Yol kenarlarının otopark olarak verilemesi için UKOME’den karar çıkması gereklidir. Bizim bu işi UKOME’ye taşıyıp, Gazipaşa Belediyesi olarak Büyükşehir Belediyesi’nden yetki talep edip, buraların işletmesini de kendimiz yapalım” diye konuştu. AK Parti adına söz alan Mustafa Uysal, komisyon kararının uygun olduğunu açıkladı. MHP adına söz alan Atay ise, “Bu devir işlemi meclis kararıyla onaylanmış. Spor Kulübü 3. kişilere vermiş. Gazipaşa’nın neresinde otopark olduğu belirsiz. Hakikaten sıkıntı var. Belediyenin belirlediği otoparklara koyulması gerekiyor. Düzene sokulması daha uygun olur. Otoparklar yeniden gözden geçirilsin” dedi. Komisyon kararı doğrultusunda işlem yapılması oybirliğiyle kabul edildi.

 

HASTALARA YARDIM TALEBİ

Gündem maddelerinin ardından gündem dışı maddeler görüşüldü. CHP’li Ulaş Özgen’in gündeme getirdiği;  Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne yoksul ve muhtaç vatandaşların tedavileri için özel veya kamusal kurumlarında her türlü tedavi giderlerini karşılamak ve ilaç yardımı yapmak görev ve yetkisi verilmesi hususu görüşüldü. Madde görüşülmek üzere Plan Ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

 

SURİYELİ KRİZİ

MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP grubu sözcüsü Av. Ulaş Özgen'in, Gazipaşa'da yaşayan sığınmacı Suriyelilerin kullanması için ayrı plaj yeri tahsis edilerek, halka açık plajlara alınmaması ile ilgili verdiği gündem maddesi görüşüldü. Başkan Yılmaz, "İnsanları etnik kökenine göre, kimliğine göre, sosyal statüsüne göre ayırmasak iyi olur diye düşünüyorum. ‘Hiç kimseyi dışlamayacağız, herkese kucak açacağız’ diye vaatlerim vardı. Şu da bir gerçek Suriyelilerden rahatsız olduğunu söyleyen çok sayıda arkadaşımız da var. Ben fırsat bulamadım. İncelemek istiyordum, bu vesileyle onu da inceleme fırsatımız olur. Bildiğim kadarıyla turisttik bölgelere Suriyelilerin yerleşmesi, ikamet etmesi yasak. Antalya’da bu bölgelerden birisi diye biliyorum. Bunu konuyuda bence komisyona gönderelim, komisyon araştırsın sonra tartışalım” dedi. Başkan Yılmaz’ın açıklamasının ardından söz alan CHP’li Özgen, “Bir dahaki meclisimiz 1 ay sonra. Yaz zaten bitmiş olacak. Kendi vatandaşımızın güvenliği ve sağlık ve sıhhat içerisinde denize girmesi açısından böyle bir kararın alınmasını talep ediyorum. Hiçbir şekilde onlar sokulmasın demiyorum. Belli bir bölge gösterilebilir. Takdir sizin ve meclisindir” diye konuştu.

 

YÜKSEL'DEN SERT ÇIKIŞ

İYİ Parti Grup Sözcüsü Yüksel konuyla ilgili olarak, “Bugün kaymakamlık makamına, emniyet teşkilatına gidin Gazipaşa’da ne kadar Suriyeli var, kaydı, küreği var mı bir sorun. Böyle bir kayıt bile yok. Bu bir ulusal problem, Türkiye’nin kanayan yarası. Hiçbir millet, hiçbir devlet, kendi sınırları içerisine elini kolunu sallayarak, kendi dengesini bozacak bir yapıyla birilerini salmaz. Sezon başlamıştır, halkın huzurunu, vatandaşların huzurunu bozacak bir takım davranışlarla karşılaşmamak adına böyle bir önlemin alınmasının faydalı olduğunu düşünüyorum” dedi. Suriyelilerin halka açık plajlara alınmaması, kendilerine ayrı bir plaj tahsis edilmesi konusunun komisyona gönderilip gönderilmemesi onaylandı. 10 kişi komisyona gitsin derken, 14 kişi konunun hemen görüşülmesinden yana oy kullandı. Uzun tartışmaların ardından konu karara bağlandı. MHP’li Atay’ın, “Suriyeliler plaja girdiğinde, orada müdahale ettik diyelim. Neticesi ne olur o işin. Arbede olur. Oraya giden insanlar da mağdur olur” açıklamasına CHP’li Özgen, “Böyle bir durumda ne olurç Kendi vatanımızda kendimiz gurbetçi durumuna mı düşelim, öyle mi yaşayalım? Bu görüşün özellikle Sayın MHP Grup Sözcüsüne yakışmadığını düşünüyorum. Takdir sizin. Ben hala plajlara birer zabıta görevlisi tahsis edilmesi, kendilerinin o plajlara alınmaması, tahsis edilen plajlara gönderilmesi taraftarıyım” şeklinde yanıt verdi. MHP’li Atay, “Biz Gazipaşa halkının arbede içerisinde olmasını sokaklarda olmasını istemiyoruz. Bunu eğer yapacak sistem varsa güvenlik güçleri var. Biz Gazipaşa halkının sokaklarda olmasını istemiyoruz” diye konuştu. Başkan Yılmaz, konuyla ilgili grup sözcülerine son kez söz verdi. İYİ Parti Grup Sözcüsü Yüksel, “Önergeyi destekliyoruz. Zabıtaya yetki verelim. Uygun bir bölüm belirlensin. Hangi plajda gireceklerini zabıta belirlesin. Belirlenen yerlerde denize girmelerini uygun buluyoruz” dedi.

 

CUMHUR İTTİFAKI

KARARA RET VERDİ

AK Parti Grubu adına konuşan Mustafa Uysal, “Devlet politikası. Böyle bir şeye evet dersek tarihe geçeriz. Dünyada yüzlerce insan ırkı varken, neden sadece Suriyelileri kenara itiyoruz.  Mısırlılar geliyor buraya onlara da ayrı yer gösterelim o zaman. Sadece Suriyeli komşularımıza bunu yapmamız hoş değil” şeklinde konuştu. MHP Grubu adına söz alan Avni Atay, bu konuda çekimser olduklarını iletti. Suriyelilerin halka açık plajlara alınmaması, kendilerine ayrı bir plaj tahsis edilmesi konusu 12 üyenin evet, Ak Partili ve MHP'li 7 üyenin ret, 4 üyenin çekimser oyuna karşılık oy çokluğuyla kabul edildi. Başkan Yılmaz da konuyla ilgili çekimser kaldı. Meclis oturumunun ardından gazetecilere açıklama yapan Gazipaşa Belediye Başkanı Yılmaz, "Sonuçta insan haklarına dikkat etmek durumundayız. İlçemiz aynı zamanda turistik bir bölge. Gelen kişinin vatandaşlık durumuna bakmamamız lazım. Gelen kişi insanlarımızı rahatsız ediyorsa gereğini de yapmamız gerekiyor. Suriyeli olmuş başka bir ülkenin vatandaşı olmuş önemli değil. Şahsen ben vatandaşlığına, etnik kökenine veya mezhebine bakarak ayrım yapmak taraftarı değilim, doğru olmadığını düşünüyorum. Ama insanların da rahatsız edilmesine göz yumulmaması lazım. Kim rahatsız ederse etsin zabıtamız gerekeni yapacaktır" diye konuştu.

 

Bu haber 491 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. YILMAZ TAKİPTE (103 kez okundu.) - 22/09/2019
  2. 2. EMNİYETTE GÖREV DEĞİŞİMİ (82 kez okundu.) - 22/09/2019
  3. 3. HOBİ FEST’TE 3 GAZİPAŞALI (77 kez okundu.) - 22/09/2019
  4. 4. RÜZGAR YANGINA NEDEN OLDU (80 kez okundu.) - 22/09/2019
  5. 5. AVCILARA ‘FIRSATI KAÇIRMAYIN’ ÇAĞRISI (45 kez okundu.) - 22/09/2019
  6. 6. ÖZER GAZİPAŞA’YA GELİYOR (83 kez okundu.) - 22/09/2019
  7. 7. GAZİPAŞA’YI ÜZEN ÖLÜM (116 kez okundu.) - 22/09/2019
  8. 8. GENÇLERİN BIÇAKLI KAVGASI (108 kez okundu.) - 22/09/2019
  9. 9. ÇEVRE GÜNÜNDE SAHİL TEMİZLİĞİ (42 kez okundu.) - 22/09/2019
  10. 10. KAMYON DEVİREN KAZA (97 kez okundu.) - 22/09/2019
Facebook Yorumları