Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
firma reklam
SİCİL AFFI ÇAĞRISI 24/09/2020

SİCİL AFFI ÇAĞRISI

GAZİPAŞA Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Ali Sönmez, koronavirüs salgını nedeniyle sıkıntı yaşayan esnaflar için destek çağrısını yineledi. Oda Başkanı Sönmez, koronavirüs salgınının düğün salonlarından servis şoförlerine, kantincilerden kırtasiyecilere, kahvehanelerden internet kafelere kadar birçok esnafı zor durumda bıraktığını söyledi. Başkan Sönmez, bu zor günlerin geçeceğini ama esnafların biran önce desteklenmesini de istedi.

 

KAHVEHANELER SIKINTI İÇİNDE

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sönmez, kahvehanelerde oyun oynatılmaması nedeniyle esnafın sıkıntı çektiğini söyledi. Sönmez, oyun oynanan kahveler için gerekli mücadeleyi yaptıklarını ancak sonuç alamadıklarını belirtti. Esnafların çıkan kredilerden yararlanabilmesi için sicil affının çıkarılması gerektiğini savunan Oda Başkanı Sönmez, “Kahveci esnafı hala sıkıntı çekiyor.  Oyun oynanan kahvehaneler için tüm siyasi partilerin ilçe başkanları ile Kaymakamlığa gittik. Antalya’ya dilekçe yazdık, gönderdik. Antalya Konfederasyon Başkanı Murat Ağaoğlu’yla defalarca görüştüm. Şuan da telefonlarıma bile bakmıyor. Çünkü bir çözüm bulabilir miyiz diye sürekli aradım. Olmadı, çözülemedi. Bu insanlar da ev geçindiriyor. Bu insanlar da vergilerini veriyor. Denetlenecek şekilde bir programa alınarak açılmalılar. Başka kapalı hiçbir iş yeri kalmadı şuan” dedi.

 

SİCİL AFFI GETİRİLMELİ

Esnafın rahat bir nefes alabilmesi için önerilerinin olduğunu belirten Sönmez, esnafın sicilden dolayı kredi alamadığını söyledi. Sicil affının düzgün uygulanmadığı söyleyen Oda Başkanı Sönmez,  “Esnafların rahat bir nefes alabilmesi için birkaç önerim olacak. Mesela yanlış bilinen bazı şeyler var. Sicil affı çıktı deniliyor. Böyle bir şey yok. Sicil affını çıkardılar ama bankaları avuçta tutarak bunu yasallaştıramadılar. Bankaların hala ekranlarında insanların 5 yıl, 10 yıl önceki dönemde düzensiz bir ödemesi varsa görünüyor. Kredi çekmeye giden 10 kişiden 8’i sicilden dolayı kredi alamıyor. Mademki sicil affı çıktı.  Esnaf sıfırdan sisteme giriyormuş gibi davranılmalı. Sıkıntılı bir süreçteyiz. Herkesin işleri ona göre. Demek ki sicil affı çıktıysa bile, özel bankalara söz geçiremiyorlar.  Sicil affı düzgün uygulanmadığı için esnafın önü kapanıyor. Sicil affının işlev kazanması için herkesin sicilinin silinmesi gerekiyor. Bir seferliğe mahsus bu sağlanabilir. Özel bankalara bu işlem yaptırılamıyor ve esnaf bu kredilerden yararlanamıyor. Bu yaşanan bir gerçek. Belki de olayın bu boyutta olduğunu bilmiyorlar. Belki de haberleri yok” diye konuştu.

 

VERİLEN KREDİLERDEN

ESNAFLAR YARARLANAMIYOR

Çıkan kredilerden halkın yararlanamadığını kaydeden Sönmez, “Birinci olarak çözüm sicil affıdır. Gerekirse sicilden dönen dosyalar için ‘Bildirim yapın’ denilecek. Uygulamayan 2 özel bankaya ceza yazılsın, o zaman sorun nasıl çözülüyor görelim. Çıkan kredilerden halk yaralanamıyor. Can suyu kredisi v.b. birkaç kredi çıkardılar. Fakat hepsinde esnaf sicile takılıyor. Bu krediler esnafa kullandırılabilmiş olsa, bu paralar piyasada dolaşır. Mesela esnafsın kredi aldın. Bu parayı bir şekilde harcayacaksın, mal alacaksın, yatırım yapacaksın, belki kıyafet alacaksın yani sonuç olarak para piyasaya dönecek. En azından bir sefere mahsus sıfırdan yeni doğmuş gibi sicil affı yapılmalıdır. İkinci olarak Bağkur, sigorta primleri düşürülmelidir. En azından her şey normale dönünceye kadar, bu hastalık bitinceye kadar kesinlikle düşürülmelidir. İnsanlar bu primleri yatıramıyor. Tamamen normale dönünceye kadar 500 TL’ye düşürülebilir. Üçüncü olarak esnafa binen yük ötelemeler. Esnafın mevcut borçlarının bankalar öteleme yaptı.  Bankalar ötelemede çok büyük faizler aldılar. Mesela bir kişi 3 yıllığına 100 bin TL kredi almış. Diyelim ki 20 bin TL faiz uygulanmış. Bu adam bankaya gidip 3 ay erteleme talebi yaptığında, bu öteleme için 8-9 bin TL para ödemiş. Banka zaten aldığı faizin yarısı kadar da öteleme için alıyor. Bu nasıl bir öteleme, eli kolu bağlı esnafın eline bir daha düğüm atmak değil midir? Ocakta ödeyeceğim parayı Nisan’da ödediğimde o kadar faize ne anladık biz. Faizsiz bir borç ötelemesi olmalı. Yukardan öteleme kararı alındı. Fakat bankaların aldığı faizlerden haberleri yok bence. 3 aylık ötelemede 3 yıllık faizin yarısını almak esnafı çıkmaza sokmak demektir. Bankalar bir dilekçe alıyor. Öteleme yapıyor, hiçbir bilgi vermeden 3 ay sonra taksit ödemeye varınca bir bakıyorsun, öteleme farkı konulmuş. Bunları çıkartırken takibini de yapmaları lazım. Yani sadece ötele yapıldı denilmeyecek, hangi şartlarda olduğu takip edilecek. Esnaflar çok sıkıntılar çekti. Ötelemeler esnafa kolaylık olacaksa faizsiz yapılmalıdır” diyerek konuştu.

 

Bu haber 1091 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. KADIN GİRİŞİMCİLERDE YENİ HEDEF İHRACAT (723 kez okundu.) - 23/10/2020
  2. 2. CUMHURİYET BANDOSU GAZİPAŞA’YA GELİYOR (529 kez okundu.) - 23/10/2020
  3. 3. BÜFE İHALELERİNDE REKOR (686 kez okundu.) - 23/10/2020
  4. 4. (0 kez okundu.) - 23/10/2020
  5. 5. BELEDİYE 550 AĞAÇ DİKECEK (479 kez okundu.) - 23/10/2020
  6. 6. KAHYALAR’DA KEŞİF GÜNÜ (1337 kez okundu.) - 22/10/2020
  7. 7. SAHİL 13 YAŞINDA (628 kez okundu.) - 22/10/2020
  8. 8. SEVİNDİREN HABER (829 kez okundu.) - 22/10/2020
  9. 9. DERELERDE KIŞ TEMİZLİĞİ (562 kez okundu.) - 22/10/2020
  10. 10. GURUR GÜNÜMÜZ (1176 kez okundu.) - 21/10/2020
Facebook Yorumları