Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
firma reklam
SICAK HAVADA TANSİYON UYARISI 15/05/2019

SICAK HAVADA TANSİYON UYARISI

GAZİPAŞA'DA havaların birden ısınmasıyla birlikte uzmanlar uyardı. Yaz mevsiminin kendisini hissettirmesiyle birlikte artan hava sıcaklığı ve nem başta hamileler, bebekler, yaşlılar ile kronik hastalıkları olanlar başta olmak üzere insan sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Gazipaşa İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkisiyle sıcaklıkların, bazı bölgelerde mevsim normallerinin üzerinde seyredebildiğini, bu durumda vücudun adaptasyon sistemini olumsuz etkilediğini belirtti. İlçe Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, aşırı sıcaklardan dolayı yaşanan sağlık sorunlarının başında aşırı sıvı ve mineral kaybı gelmektedir. Bu kayıplardan en kolay etkilenen risk grupları ise bebekler, çocuklar, hamileler ve yaşlılar olduğu ifade edildi.

 

SICAK HAVADA YAŞANACAK OLUMSUZLUKLAR

Sıcak havalarda özellikle bu grupların daha dikkatli davranması ve olumsuzlukları en aza indirecek önlemler alması gerektiği vurgulanırken yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Aşırı sıcaklar, insanlarda sıcak çarpması kas krampları, bulantı, kusma, kalp ritim bozuklukları, bilinç kaybı, beyin ödemi, gıda zehirlenmeleri, cilt yanıklarına neden olabilir. Bu sorunlar içerisinde en sık karşılananı ise sıcak çarpmasıdır. Aşırı ısı artışının neden olduğu bu tabloda kişide aşırı terleme, halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, bulantı, kusma, kas krampları, sinirlilik, belirtileri bilinç kaybına kadar da gidebilmektedir. Sıcak çarpması yaşayan kişinin hemen serin bir yere alınıp eğer bilinç kaybı gibi ağızdan beslenmeyi engelleyen bir durum yoksa sıvı-elektrolit kaybının giderilmesi gerekir. Bu amaçla 1 litre suya 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonat karıştırılarak kişiye içirilir. Daha ağır tabloların yaşandığı durumda kişiye hastane koşullarında müdahale edilmesi ve damardan sıvı verilmesi gerekebilir."

 

KENDİMİZİ NASIL KORUMALIYIZ?

Yaz ayları ve sıcak havaların olduğu dönemde sıvı alımının artırılmasının önemli olduğunu vurgulayan yetkililer açıklamanın devamında, "Bunun dışında kronik hastalığı olanlar sıcak havalarda güneş altında durmamalı, ilaçlarını düzenli kullanmalıdırlar. Alınması gereken en önemli önlem sıvı tüketimidir. Özellikle aşırı sıcaklarda özel bir engel yoksa günde 1,5-2 litre sıvı tüketilmeli. Sıvı tüketimi konusunda bebek ve çocuklar özellikle önemlidir. Taze meyve suyu ve ayran bu konuda ilk akla gelenlerdir. Aşırı sıcaklarda alkol tüketimi önemli bir risk yaratır, bundan uzak durmak gerekir. Özellikle güneşin dik geldiği saatlerde (12:00-16:00) açık havada bulunulmamalı. Sıcakta dışarıda dolaşmak zorunda olanlar mutlaka şapka takmalı, açık renkli bol kıyafetler giymeli. Bu tarz, terlemeyi ve sıvı kaybını bir derece önleyecektir. Yaz aylarında besin zehirlenmelerinin önüne geçmek için hazırlanan yemekler fazla bekletilmeden tüketilmeli. Pişmiş ve çiğ gıdalar ayrı ayrı saklanmalı. Pişmiş yemekler soğumadan buzdolabına konmalı. Mayonez gibi yağlı gıdaların sıcakta bekletilmemesi gerekir. Yağlı ve kızarmış yemeklerin tüketimi azaltılmalı. Özellikle etli ve sütlü besin maddeleri dışarıda bekletilmemeli. Açıkta satılan ve bozulma olasılığı yüksek olan gıda maddelerinden kaçınılmalı. Mümkün olduğunca pişmiş ve sulu gıdalar tercih edilmeli. Alınan tüm gıda maddelerinin son kullanma tarihleri kontrol edilmeli" ifadelerine yer verdi.

 

Bu haber 308 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. ŞAHİN’DEN MÜJDELER (127 kez okundu.) - 03/06/2020
  2. 2. UÇURUMDA CAN PAZARI (137 kez okundu.) - 03/06/2020
  3. 3. BU NASIL MANTIK? (122 kez okundu.) - 03/06/2020
  4. 4. ESKİ NORMALE DÖNDÜK (78 kez okundu.) - 03/06/2020
  5. 5. ÜRETİCİLERE ÇKS ÇAĞRISI (67 kez okundu.) - 03/06/2020
  6. 6. KÖY YOLUNDA KORKUTAN KAZA (1140 kez okundu.) - 02/06/2020
  7. 7. GAZİPAŞALININ TERCİHİ İSTANBUL (839 kez okundu.) - 02/06/2020
  8. 8. ÇİFTÇİLERE TAHLİL ÇAĞRISI (345 kez okundu.) - 02/06/2020
  9. 9. NORMALLEŞME DENETİMİ (348 kez okundu.) - 02/06/2020
  10. 10. SARISU AÇILIYOR AYSULTAN BEKLİYOR (539 kez okundu.) - 02/06/2020
Facebook Yorumları