Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
firma reklam
PLATFORMDAN KIRMIZI KART 09/09/2020

PLATFORMDAN KIRMIZI KART

GAZİPAŞA Hepimizin Platformu, Selinus antik kentinin bir bölümünün imara açılacak olması nedeniyle basın açıklaması yaptı. İmara açılacak olan ve iş makinesinin çalıştığı alanda yapılan basın açıklamasına Gazipaşa Hepimizin Platformu üyeleri ile çok sayıda Gazipaşa sevdası katıldı. Basın açıklamasına İyi Parti ve Vatan Partisi ilçe yönetimleri de tam destek verdi. Dün saat 18.00’da yapılan basın açıklamasına katılan vatandaşlar taşıdıkları dövizlerle önemli mesajlar verdi. Tüm vatandaşların tarihe ve Gazipaşa’ya sahip çıkması istenen dövizlerde, ‘KALE’yi verirsen MAT oluruz’, ‘Kıyılar Halkındır’, ‘Bu KALE’ye gol atamazsın’, ‘Kale Kalemizdir’, ‘KALEnderiz emme endereyi yedirmeyiz’, ‘Selinus KALEmini kırmayın’, ‘Sessiz Cennet Hepimizin’ ve’ Kumdan Kale değil ki yıkasınız’ sloganları yer aldı.

 

ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI

Gazipaşa Hepimizin Platformu Sözcüsü Mustafa Akkoca, okuduğu basın açıklaması ile herkesi kaleye  sahip çıkmaya çağırdı. Gazipaşa’nın kıymetli yerlerinin peşkeş çekilmeye devam ettiğini söyleyen Sözcü Akkoca açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Adını atamızdan alan Gazipaşa’mızda neredeyse her gün yeni bir yere yeni bir değerimize saldırı haberi alıyoruz. Saldırı diyoruz, çünkü plajların özel şahıslara tahsis edilmesi bizim hem vatandaşlık haklarımıza hem anayasal haklarımıza düpedüz saldırıdır. Maden yasasına sığınıp, toprağın üzerinde altın değerinde tarım ürünlerinin üretildiği alanlarda, maden arama bahanesiyle vatandaşın tarlasını dağını merasını istimlak etme girişimi saldırıdır. Bunlar yetmemiş olacak ki binlerce yıllık tarihi olan onca medeniyete ev sahipliği yapan tarihi kentimize de iş makinalarıyla saldırdılar.  Bilmem dikkatinizi çekiyor mu? bütün bu saldırıların failleri ve yerli işbirlikçilerinin dilindeki ortak argüman ‘(iş gelecek aş gelecek.’ Değerli Gazipaşalılar iş ve aş sorununu çözmek devletin ve devlet adına yönetenlerin birincil görevidir. Bu görev özel şahısların insafına terk edilemez” dedi.

 

TARİHİ YOK ETMEYİN

Selinus Antik Kenti’nin geçmişini de anlatan Akkoca basın açıklamasına şöyle devam etti, “Üstelik kamunun olan yerleri tahsis edip üzerine de çok büyük krediler verilerek ballı kazanç elde edenlerin, çalışana layık gördüğü açlık sınırında bir ücretle aş iş sorununu çözmesini beklemek akılla mantıkla uyuşmaz.  Gazipaşa Selinus Kalesinin tarihi M.Ö. 6. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Romanın en büyük İmparatoru kabul edilen Trajanus, anıt mezarının bulunduğu bu kent bir dönem Trajanapolis olarak ta adlandırılmıştır. Hepinizin gördüğü gibi tarihi kentin tepesinde kentin akropolü var. Bir sarnıcın bulunduğu zirve Akdeniz'e egemen bir manzaraya sahiptir. Kentin agorası deniz kenarındadır. Agora yıkılmışsa dagranit sütunları hala görülebilir.  İçinde 13. yüzyıl Selçuklu av köşkünün de bulunduğu bu kent Klikya Roma ve Selçuklu medeniyetlerinin izlerini barındırmaktadır. Antik kentteki arkeolojik çalışmalar henüz yüzey araştırmalarıyla sınırlıdır. Böylesine tarihsel bir kentte, arkeologların fırçayla kazı yapmasını beklerken iş makinasıyla saldırı karşısında Kültür ve medeniyete değer veren herkesi tepki koymaya davet ediyoruz.  Şehrimizin en değerli yerinde inanılmaz derecede değerli olan hazine arazilerinin birilerine kiralama adı altında peşkeş çekilmesine şiddetle karşı çıkıyor, Gazipaşa’daki Tüm siyasi partiler başta olmak üzere herkesi, Gazipaşa halkının ortak malı olan Selinus Kalesini, Gazipaşa’nın denizlerini, dağlarını, tarlalarını savunmaya davet ediyoruz” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Basın açıklamasına katılanlar, antik kenti imara açmaya çalışanlara yanlarındaki getirdikleri kırmızı kartları çıkararak tepki gösterdi.

 

Bu haber 1396 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
 1. 1. TAHSİS TARTIŞMASI (706 kez okundu.) - 25/09/2020
 2. 2. MİLLİ SERVET ÇÜRÜYOR (578 kez okundu.) - 25/09/2020
 3. 3. FENERBAHÇELİLERDEN CINGIL’A DERBİ ZİYARETİ (490 kez okundu.) - 25/09/2020
 4. 4. DEREYE YENİ KÖPRÜ (587 kez okundu.) - 25/09/2020
 5. 5. TARSİM UYARISI (412 kez okundu.) - 25/09/2020
 6. 6. SİCİL AFFI ÇAĞRISI (611 kez okundu.) - 24/09/2020
 7. 7. DOĞANCA YOLLARI ASFALTLANIYOR (600 kez okundu.) - 24/09/2020
 8. 8. KUMARA REKOR CEZA (754 kez okundu.) - 24/09/2020
 9. 9. YAYLA YOLU TAMAM (632 kez okundu.) - 24/09/2020
 10. 10. ABİNİN FERYADI (1160 kez okundu.) - 23/09/2020
Facebook Yorumları