Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
firma reklam
PLATFORMDAN AÇIK MEKTUP 21/05/2020

PLATFORMDAN AÇIK MEKTUP

‘BOŞ konuşuyorlar’ şeklinde nitelendirdiği Gazipaşa Hepimizin Platformu Üyeleri’nin şimşeklerini üzerine çeken Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’ı üzecek en sert tepki, 36 yıllık arkadaşı Osman Uysal’dan geldi. Kendisi gibi Gazipaşalı ve Siyasal Bilgiler Kamu Yönetimi mezunu olan Uysal, sosyal demokrat kişiliğiyle tanıdığı Yılmaz’ın büyük hayal kırıklığı yaşattığını öne sürdü. Gazipaşa Hepimizin Platformu sayfasından Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’a yazdığı mektubu paylaşan Osman Uysal mektubunda; “Sayın Başkanım, açıklamalarınızda ‘Platformcular’ dediğiniz kişilerden biri de benim. Ancak bu mektubu bir Gazipaşa Hepimizin Platformu üyesi olarak değil, 36 yıldır tanıdığınız bir arkadaşınız, komşu köyde yetişmiş bir hemşeriniz, aynı sıralarda dirsek çürütmüş bir okuldaşınız ve CHP üyesi kimliğimle bir partidaşınız olarak yazıyorum. Gazipaşa Belediye Başkan adayı olarak adınızı ilk duyduğumda pek çok arkadaşım gibi tanıdığımız herkese telefon açıp önseçimde sizi tercih etmelerini söyledim. Sonrasında ön seçimi ve yerel seçimi kazanıp Belediye Başkanı olduğunuzda o kadar çok mutlu oldum ki kendim seçilsem ancak o kadar mutlu olabilirdim” ifadelerine yer verdi.
 
ÖRNEK OLACAĞINIZI UMUYORDUM
Başkan Yılmaz’ın her yönüyle örnek olarak Gazipaşa için çabalayacağını umduğunu belirten Osman Uysal, “Sizin Sosyal Demokrat bir kişi ve Mülkiyeli olarak ilçemize çok büyük hizmetlerde bulunacağınıza, Ali Güzel ve devamında görev yapan yönetimlerin ilçemize verdiği telafisi çok zor zararları ortadan kaldırmak için çaba göstereceğinize, ilçemizin sadece bugününü değil geleceğini de düşünerek kararlar alıp uygulamaya çalışacağınıza yürekten inanıyordum. Bu süreçte işinizin zor olacağını, belediyenin içinde bulunduğu borç batağının ciddi bir engel olarak karşınızda durduğunu da biliyordum. Ancak sizin bilgi birikimiz ile Gazipaşa’nın sahip olduğu potansiyel birleştiğinde bu zorlukların üstesinden gelineceğine ve sosyal demokrat bir anlayışla ilçemizde bugüne kadar sürdürülen yönetim anlayışının dışına çıkarak kimseye rant yaratmadan, belediye mallarını satmadan yeni bir yönetim anlayışını uygulayacağınızı umuyordum. Dahası CHP’nin bütün Belediye Başkanlarının katılımı ile gerçekleşen toplantılarda konuşulan tarımsal kalkınma, kooperatifleşme, kadın emeği örgütlenmesi, Belediyeler arası dayanışma gibi konuları en başta sizin uygulayarak örnek olacağınız umudunu taşıyordum” dedi.
 
YATIRIMCILADAN BRİFİNG ALARAK KARAR ALDINIZ
Gazipaşa Belediye Başkanı Yılmaz’ın kendisinden beklenenlerin tam tersini uyguladığını belirten Uysal, “Sizin de çok iyi bildiğiniz üzere mensubu olduğumuz CHP her fırsatta yönetim anlayışının bilimin ışığında olması gerektiğini, bu nedenle yerel yönetimler olsun genel yönetim olsun alınacak önemli kararlarda Mimarlar Odası, Mühendisler Odaları, Tabip Odası, Sendikalar gibi sivil toplum kuruluşları, Üniversiteler ve meslek örgütlerine danışılmasının zorunluluk olduğunu ifade eden bir parti. Sizin de aynı anlayışla yöneteceğinizi, en azından ilçemizin geleceğini yakından ilgilendiren konularda belirtilen kuruluşlardan bilimsel raporlar talep edeceğinizi ve kararlarınızı bu bilimsel raporların ışığında alacağınızı düşünmüştüm. Aslında bu beklentiler öyle çok da büyük değil. Çünkü tüm bu hususlar sosyal demokrat bakış açısı olan CHP üyesi bir başkandan doğal olarak beklenen yönetim anlayışıdır. Peki bütün bunların karşılığında siz ne yaptınız? Kısaca ifade etmek gerekirse yukarıda anlatılanların tam tersini. Mazbatayı aldıktan sonra masanıza getirilen plan hakkında sizden beklenen bilimsel raporları talep edip, bu raporların ışığında karar almak yerine Adil Üstündağ isimli bir yatırımcı ve onun adamlarından brifing alarak karar aldınız. Dahası bu kişi ile Belediye Binasında görüntülerinizi paylaşarak halka müjdeler verdiniz” ifadelerini kullandı.
 
PANDEMİYİ BİLE DİNLEMEDİNİZ 18’İ BİTİRDİNİZ
Koronavirüs salgınını yok sayarak, itirazlara rağmen 18 uygulamalarına devam etmekle suçladığı Başkan Yılmaz’a seslenen Osman Uysal, “Normal olarak 18 uygulamasını yapmadan önce hakla bilgi verip, alınacak görüşlere göre çalışma yapmanız gerekirken Gazipaşa Hepimiz Platformunun olayı gündeme taşıması üzerine iş bittikten sonra mahalle sakinleri ile göstermelik bir toplantı yaptınız. Bunu da demokrat bir yaklaşım olarak sunmaya çalıştınız. Sonradan bu işi de tam olarak yapamadığınızı anladınız ve bir bahane ile 18 uygulamasını iptal ettiniz. Biz de ‘akılları başlarına geldi galiba’ diye umutlanırken, Kanal İstanbul ihalesini yapanları bile kıskandıracak bir şekilde pandemi filan dinlemeden aynı gün yeni 18 uygulama kararı aldınız ve pandemi sürecinde tereyağından kıl çekercesine bir incelikle işi bitirdiniz. Planın sakıncalarına çözüm üretmek yerine, sizden önce yapılmış olduğu, itirazların sonuçlanması nedeniyle planın kesinleşmiş olduğu gibi bahaneler yaratma yolunu seçtiniz. Dahası planın ilk aşamalarının büyük ölçüde şeffaflıktan uzak bir şekilde yürütüldüğünü bilmenize rağmen plana daha önce ses çıkarmayan halkı suçladınız. Tamam, onların kusuru olabilir, ama bu kusur Gazipaşa halkının çıkarlarını savunmak üzere seçilen sizi kamu yararını gözetme sorumluluğundan kurtarır mı” diye sordu.
 
BELEDİYE ARSALARINI SATMAK ÇÖZÜM DEĞİL
Başkan Yılmaz’ı, Platformun sosyal medyadaki paylaşımlarını ve kendisine sunduğu dilekçeleri okumamakla eleştiren Uysal, “Platform olarak onlarca çözüm önerisi sunmamıza rağmen ‘sadece eleştiriyor, önerileri yok’ deme gafletinde bulundunuz. Hadi paylaşımlarımızın sadece altındaki kalpleri(beğenileri) saydınız, içeriğini okumadınız diyelim; Belediye Meclis Toplantı Salonunda ıslak imzalı olarak elinize verdiğimiz dilekçemizi de mi okumadınız? Keşke size yaptığımız onlarca öneriyi de okusaydınız, belki bir kaçından etkilenir halka daha güzel hizmetler sunmanıza vesile olurdu. Bizim Platform olarak hem turizme, hem tarım ve tarımsal sanayiye, hem de Gazipaşa’nın her türlü sorununa çözüm getirecek önerilerimiz var ve bunların hem sizinle hem de Gazipaşa halkı ile paylaştık. Ancak anladığım kadarı ile sizin kaynak yaratmak için sahilde bulunan birkaç Belediye arsasını parlatıp satmaktan başka çözümünüz yok. Bu noktada sizden beklenen bizlerin var olan önerilerimizi yok gibi göstererek eleştirmek değil, Gazipaşa halkına hizmet ve belediye kaynaklarını verimli kullanmak için daha sağlıklı ve sürdürülebilir çözümler üretmenizdir. Bunu sizden öndeki yönetimler de yapmıştı. Sattılar da ne oldu? Gazipaşa Belediyesi borçtan kurtuldu mu? Tam tersine borçları daha da arttı. Siz de onlardan geriye kalan birkaç parça arsayı satıp kurtulacağınızı mı sanıyorsunuz” diye sordu.
 
YAĞMUR SULARI VE OTELLERİN PİSLİĞİ NEREYE AKACAK?
Uysal, altyapısı sağlam olmayan alanlara büyük oteller yapılmasını eleştirerek, “İlçemizi her yağmurda seller teslim alıyor. Bu sağlıksız yapılaşma, örtü altı tarım ve betonlaşma sürdükçe belli ki bu sel sorunu artarak devam edecek? Bu soruna kalıcı çözüm üretmek yerine, altyapısı dahi olmayan alanlara büyük otel binaları dikmeye çalışmak için bu acele neden? Hadi yarın oteller yarın yapıldı diyelim. Otelin pisliği nereye akacak, yağmur suları nasıl boşaltılacak? Bu otellere hangi yollardan ulaşım sağlanacak? Hani CHP Yöneticileri her fırsatta önce altyapı, sonra imar diyor ya, nerede altyapı? Sahile getireceğiniz binlerce kişi hangi altyapıyı kullanacak? Bu konuları Büyükşehir Belediyesi ile konuşup yatırım planlarına alınması sağlandı mı? Yoksa ‘hele bir oteller yapılsın, altyapı nasıl olsa arkadan gelir’ derken ciddi miydiniz? Yine bu bölgelere altyapı getirmek için Gazipaşa ve Antalya Büyükşehir Belediyeleri bütçelerinden, yani halkın cebinden ne kadar harcama yapılması gerektiğini hesapladınız mı? Siz Belediye'ye gelir sağlayacağım derken, aslında ciddi bir harcama yapmanız gerekeceği konusunda kimse sizi uyarmadı mı” dedi.
 
HANGİ SOSYAL DEMOKRAT VİCDANA SIĞAR? 
Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’a istihdam vaadiyle ‘ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye’ çalışıyorsunuz diyerek sitem eden Uysal, “Sahilde koruma altında olması gereken kaplumbağaları, fok balıklarını, kum zambaklarını korumak için ne gibi önlemler alındı? Yoksa tüm bunlar da sizin için sahildeki muz bahçeleri gibi gereksiz şeyler mi? Siz de bazıları gibi ‘çevrecilik karın doyurmaz’ diyenlerden misiniz? Gazipaşa insanından gerçekleri saklayıp, ekonomik sıkıntılarını kullanıp onları ‘size iş sahası açılacak, istihdam sağlanacak’ diye ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışmak hangi sosyal demokrat vicdana sığar? Bu oteller yapılırsa ilçemize her bir yeni iş için 5 kişilik göç geleceğini, işsizliğin azalmak bir yana daha da artacağını, bu göçlerle sosyal yapının daha da bozularak dalındaki avokado meyvelerinin, seralardaki salatalıkların bile güvende olamayacağı bir ortama sürüklenme ihtimalimiz aklınıza hiç gelmedi mi” ifadelerini kullandı.
 
HER ŞEYE RAĞMEN VAKİT GEÇMİŞ DEĞİL
Başkan Yılmaz’a kararından dönmesi için tekrar çağrıda bulunan Uysal, “Evet siz seçilmiş Belediye Başkanımızsınız, saygımız sonsuz. Ama bu size Gazipaşa’yı keyfi olarak tek başına yönetme, hiçbir meslek örgütü ve bilimsel kuruluştan görüş almadan ilçenin yüzlerce yıllık geleceğini ipotek alma hakkını verir mi? Sizin ileride ödemeye hazır olduğunuzu söylediğiniz siyasal bedeller Gazipaşa’nın kaybedeceklerinin küçücük bir kısmını dahi olsa geri getirmeye yeter mi? Sayın arkadaşım, hemşerim, okuldaşım, partidaşım her şeye rağmen vakit geçmiş değil. Hala hatadan dönüp Gazipaşa halkı, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, Üniversiteler, ilçedeki diğer siyasal partiler gibi paydaşlarda ortak bir çalışma yaparak Gazipaşa’nın geleceğine çok daha kalıcı ve güzel izler bırakabilme olanağı önünüzde duruyor. Yeter ki içine hapsolduğunuzu düşündüğüm dar çerçeveyi kırıp, önünüze açılacak geniş ufka bakabilme cesaretini gösterin. Rol model konusunda da çok şanslısınız. ‘Birlikte Başaracağız. Birlikte Yöneteceğiz’ diyen, birlikte başarmak ve yönetmek için birlikte çalışma modelleri sergileyen çok sayıda Belediye Başkanımız var. Siz yeter ki sizden öncekilerin yolundan değil, ‘Birlikte Başaracağız’ diyenlerin yolundan gitmeyi deneyin. Göreceksiniz ki Gazipaşa için de her şey çok güzel olacak.”

Bu haber 1203 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. ŞAHİN’DEN MÜJDELER (154 kez okundu.) - 03/06/2020
  2. 2. UÇURUMDA CAN PAZARI (161 kez okundu.) - 03/06/2020
  3. 3. BU NASIL MANTIK? (158 kez okundu.) - 03/06/2020
  4. 4. ESKİ NORMALE DÖNDÜK (99 kez okundu.) - 03/06/2020
  5. 5. ÜRETİCİLERE ÇKS ÇAĞRISI (80 kez okundu.) - 03/06/2020
  6. 6. KÖY YOLUNDA KORKUTAN KAZA (1164 kez okundu.) - 02/06/2020
  7. 7. GAZİPAŞALININ TERCİHİ İSTANBUL (858 kez okundu.) - 02/06/2020
  8. 8. ÇİFTÇİLERE TAHLİL ÇAĞRISI (356 kez okundu.) - 02/06/2020
  9. 9. NORMALLEŞME DENETİMİ (359 kez okundu.) - 02/06/2020
  10. 10. SARISU AÇILIYOR AYSULTAN BEKLİYOR (552 kez okundu.) - 02/06/2020
Facebook Yorumları