Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
firma reklam
PAZARCILAR EŞİTLİK İSTİYOR 10/09/2019

PAZARCILAR EŞİTLİK İSTİYOR

GAZİPAŞA'DA kurulan Pazartesi pazarı esnafları, tezgah kurdukları alanda pazar günü düğün yapılmaması için belediye yetkilileriyle görüştü. "Cuma günü kurulan pazar için bir gün öncesinden düğün izni verilmiyor. Biz de aynı uygulamayı istiyoruz" diyen pazarcılar, eşit uygulama istedi. Gazipaşa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Ali Sönmez ve pazarcı esnafları, Belediye Başkan Yardımcısı Durmuş Ali Toker'i makamında ziyaret etti. Pazartesi günleri Belediye Fuar Alanı'nda pazar kuran esnaflar, Pazar günü alanda yapılan düğünlerin kendilerini mağdur ettiğini anlattı. "Cuma günü alana kurulan pazar için perşembe günü düğün verilmiyor. Biz pazartesi günü pazar kurduğumuz halde neden pazar günü alanda düğün yapılmasına izin veriliyor? Biz üvey evlat mıyız? Bu ayrımcılık niye?" diyen pazarcı esnafı, "Ekmeğimizi kazandığımız alanda Pazar günü düğün yapılmasın. Pazar için bir gün önceden yapmamız gereken hazırlıklarımızı yapamıyoruz" diyerek yetkililere tepki gösterdi. Başkan Yardımcısı Toker'den soruna çözüm bulmasını isteyen esnaflar, mağduriyetlerinin biran önce çözüme kavuşturulmasını istedi.

 

SÖNMEZ ÇÖZÜM ARIYOR

Yapmış oldukları ziyaret hakkında açıklama yapan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Ali Sönmez, hafta sonu yapılan düğünlerden dolayı pazarcıların hazırlıklarını yapamadığını söyledi. Pazar tezgahı kurmak için pazarcıların gece geç saatlere kadar süren düğünün bitmesini beklemek zorunda kaldığını dile getiren Sönmez, "Pazarcılarımız düğün bitince demirlerini ve malzemelerini araçlarından indirerek tezgahlarını kurmaya çalışıyor. Gece ses olduğu için bu kez de vatandaşlar sesten şikayetçi oluyor. Alanda Pazar günü düğün yapılmasına izin verilmezse pazarcı esnaflarımız erken saatlerde ön hazırlıklarını tamamlar ve bu şekilde kimse sorun yaşamaz. Alın teri ile parasını kazanmaya çalışan, evini geçindirmek için çabalayan pazarcı esnaflarımız mağdur durumda" dedi. Daha önce de aynı konu hakkında belediyeye anlatan Sönmez, istedikleri dilekçeyi yazmalarına rağmen taleplerinin reddedildiğini kaydetti. Dilekçelerinin, vatandaşın mağdur olmaması için reddedildiğinin altını çizen Sönmez, kimsenin mağdur olmasını istemediklerini aktardı.

 

AYRIMCILIK OLMASIN

Cuma günü kurulan pazar için perşembe günü alanın düğüne kiralanmadığını ve bunun adaletsizlik olduğunu vurgulayan Sönmez, "Cuma günü kurulan tekstil ve giyim pazarı için perşembe günleri alanda düğün yapılmasına izni verilmiyor. Böylelikle istediği saatte çalışmaya başlayan Cuma pazarı esnafı tezgahlarını kurmakta zorlanmıyor. Bir gün öncesinden erkenden hazırlıklarını tamamlıyor. Ancak pazartesi günü açılan sebze, meyve ve gıda pazarı için bir gün öncesinden düğün yapılmasına izin veriliyor. Bu ayrımcılık neden yapılıyor? Pazar yeri yapılırken sadece bize ait olduğunu söylemişlerdi. Düğünlerden dolayı esnafımız sabah saat 5'lere kadar tezgah kurmaya çalışıyor. En ufak ses olunca şikayet ediliyor.Düğünler gece yarısına kadar sürüyor, kimse rahatsız olmuyor" diye konuştu.

 

ORTA YOLU BULACAĞIZ

Pazarcıları dinleyen Belediye Başkan Yardımcısı Ali Toker de, sorunları Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz'a ileteceğini belirtti. Belediye olarak her zaman esnafların yanında olduklarını anlatan Toker, orta bir yol bulunarak sorunun çözüme kavuşacağına inandığını belirti.

 

 

Bu haber 567 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. ‘AMACIMIZ RANT DEĞİL HİZMET’ (114 kez okundu.) - 19/02/2020
  2. 2. KONGRE SIRASI GENÇLERDE (72 kez okundu.) - 19/02/2020
  3. 3. GAZİPAŞA’DA GENÇ NÜFUS (67 kez okundu.) - 19/02/2020
  4. 4. BÖLGE TRAFİK’TEN KAPSAMLI DENETİM (55 kez okundu.) - 19/02/2020
  5. 5. ‘RÜYALAR BİZİMLE GERÇEKLEŞİR’ (407 kez okundu.) - 18/02/2020
  6. 6. 1 AYDA 32 BİN HASTA (320 kez okundu.) - 18/02/2020
  7. 7. GAZİPAŞA TÜRKİYE’Yİ KUCAKLIYOR (416 kez okundu.) - 18/02/2020
  8. 8. ÇELİK’TEN SON GÜN UYARISI (292 kez okundu.) - 18/02/2020
  9. 9. ‘SAKIN BASMA’ (724 kez okundu.) - 17/02/2020
  10. 10. GÖKÇELER’DE FECİ ÖLÜM (717 kez okundu.) - 17/02/2020
Facebook Yorumları