Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
ORGAN BAĞIŞI ÇAĞRISI 09/11/2018

ORGAN BAĞIŞI ÇAĞRISI

GAZİPAŞA Toplum Sağlığı Merkezi(TSM) yetkilileri, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası olduğuna dikkat çekerek, vatandaşlara bağış çağrısında bulundu. TSM yetkilileri konuyla ilgili basın açıklaması yaparak, ilçe halkını bilgilendirdi. TSM'den yapılan açıklamada şu ifadeler eyer verildi; "Organ bağışlayarak bir umut olun. Organ nakli bekleyen hasta sayısı her geçen yıl giderek artıyor. Bu artışın nedenleri arasında obezite, hipertansiyon, doğuştan gelen hastalıklar, akraba evlilikleri, alkol, sigara ve uyuşturucu madde kullanımı gibi yanlış yaşam alışkanlıkları önemli rol oynuyor. Hastalarla birlikte ailelerinin de yeniden hayata bağlanması ise; ancak organ bağışı ile mümkün olabiliyor. Organ bağışındaki yetersizlik, dünyada ve ülkemizde en önemli sorunlardan biridir. İnsanlar genellikle hayattayken organlarının bir parçasını sevdikleri kişiye vermekten çekinmemektedir. Kişinin hayatını kaybettikten sonra organ bağışlama fikrine henüz yaşarken sıcak bakması çok daha önemlidir. Hayatını kaybeden bir insan; böbrek, karaciğer, akciğer kalp, bağırsak, pankreas ya da kornealarını bağışlayarak birçok insana sağlıklı bir hayat armağan edebilir. Organların toprağa değil umutla bekleyen kişilere kısacası 'hayata' bağışlanması gerekir.

Bebeklerde ve çocuklarda doğuştan ya da sonraki dönemlerde gelişen bazı sebepler nedeniyle böbrek ve karaciğer yetmezlikleri sık görülebilmektedir. Günümüzde bağış yetersizlikleri birçok çocuğun da hayatını kaybetmesine yol açabilmektedir. Oysaki başarılı bir şekilde nakli gerçekleştirilen ve muayene takibi yapılan çocuklar yaşamlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilmekte, organ nakli ile hayata yeniden sarılabilmektedir.

 

ORGAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR

18 yaşını doldurmuş ve akli melekelere sahip her birey kendi isteği ile bağışta bulunabilir. Eğer bir kişi organ bağışında bulunmak istiyorsa eğitim ve araştırma hastanelerine, organ nakli yapan tüm kamu ve özel hastanelerin organ nakil koordinatörlerine, sağlık müdürlüğüne, ilçemizde ise Gazipaşa Devlet Hastanesi organ nakil koordinatörlüğüne başvurabilir. Organ bağışı yapmak için iki şahit huzurunda bir form doldurulması yeterlidir. Kişi hayattayken organlarını bağışladığı için kendisine bunu ibraz eden bir kart verilir. Daha sonra bu veriler Sağlık Bakanlığı’nın sistemine kaydedilmektedir. Organ bağışından vazgeçilmesi durumunda aileye bildirilmesi ya da Türkiye Organ Bağışı Bilgi Sistemi'nden kaydını sildirmesi yeterlidir. Hukuki açıdan bir kişi akıl sağlığı yerindeyken organlarını bağışlamışsa ve bu kartı taşıyorsa bu kişinin organları öldükten sonra alınabilir. Ancak ülkemizde organların resmi olarak bağışlanması ve bağış kartı alınmasının yanında ölen kişinin aile bireylerinin de onayı gerekir. Vefat etmiş olan kişi eğer organlarını bağışlamışsa, bu kişinin birinci derece yakınlarından etik olması için de onay alınmaktadır. Dolayısıyla organ bağışı yapan kişiler bu konuyu mutlaka ailesiyle de paylaşmalıdır. Bağışlarınızla bekleyiş bitsin, hayat devam etsin."

 

Bu haber 167 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. MHP'DE HEYECANLI BEKLEYİŞ (456 kez okundu.) - 20/01/2019
  2. 2. AVM'NİN ADI GAZİPARK (672 kez okundu.) - 20/01/2019
  3. 3. SAADET'İN BÜYÜKŞEHİR ADAYI AKTAŞ (116 kez okundu.) - 20/01/2019
  4. 4. KAYA'YA DESTEK SÖZÜ (168 kez okundu.) - 20/01/2019
  5. 5. YENİ YILIN İLK ASFALTI (151 kez okundu.) - 20/01/2019
  6. 6. HATALI GEÇİŞ KAZA GETİRDİ (373 kez okundu.) - 20/01/2019
  7. 7. BİRİ YAN YATTI DİĞERİ KAÇTI (396 kez okundu.) - 20/01/2019
  8. 8. MACAR’DA NAMAZ BULUŞMASI (84 kez okundu.) - 20/01/2019
  9. 9. DİREKSİYON SINAVI TAMAM (84 kez okundu.) - 20/01/2019
  10. 10. PEGASUS FİLOSUNU GÜÇLENDİRDİ (90 kez okundu.) - 20/01/2019
Facebook Yorumları