Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
MÜCADELE SÖZÜ 11/09/2020

MÜCADELE SÖZÜ

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Gazipaşa İlçe Başkanı Ömer Güven,  Selinus antik kenti sınırları içinde yer alan hazineye ait 58 bin 838 metrekarelik arkeolojik sit alanının Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilip, sonra da özel şahıslara kiralanmasına ilişkin açıklama yaptı. Gazipaşa Hepimizin Platformu’nca Selinus Sahili ile Koru Mahallesi’ndeki antik kentin eşdeğermiş gibi gösterilmeye çalışıldığını söyleyen Başkan Güven, “Yaklaşık 59 dönüm hazine arazisi için mücadele edilecekse buna varız. Biz parti olarak mücadeleye devam edeceğiz. Ama gelecek için siyasi malzeme yapıp,  şov yapılıyorsa biz o işte yokuz” dedi.

 

BAKANLIKLARDA BU İŞ BİTMİŞ

CHP İlçe Başkanı Güven, Selinus antik kenti sınırlarında yer alan hazineye ait 58 bin 838 metrekarelik arkeolojik sit alanında yapılan çalışmalardan dolayı Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’ın suçlandığını söyledi.  Arkeolojik sit alanının üzerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çalıştığını iddia eden Güven, “Burası hazineye ait olan imar dışı bir yer. Kamuoyunda belediye başkanımız oraya gitmedi diye suçlanıyor.  Belediye başkanımız o konuda mecliste gerekli açıklamayı yaptı. Burası sit alanı, hazine burayı kiralamış ya da devretmiş.  Dedikodular var, buranın üzerinde 3 bakanlığın çalıştığını biliyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı,  Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve duyduğumuz projeye göre,  Sağlık Bakanlığı da var. Asıl iş takibini yapan arkadaşımız Gazipaşalı bir doktor. Komşu parseller zaten şahıslardan toplanmış. Burası içinde hazineye başvurulmuş, hazineden olumlu cevap alınmış ve kamuoyunda 3 bakanlıkta bu işin bittiği, boşuna çırpınıldığı konuşuluyor” dedi.

 

OTEL YAPTIRMAMAKLA GAZİPAŞA’NIN SATILMASINA HIZ VERİYORUZ

Kendisini ziyarete gelen Gazipaşa Hepimizin Platformu üyelerine bu bilgileri aktardığını kaydeden Güven, “Arkadaşlar ziyaretime geldi. Onlara bunları anlattım.  Araştırmadan ziyade değişik bir havaya giriyorlar. Sürekli sosyal medyada belediye başkanını eleştiriyorlar ya da orası ile Selinus Sahilini eşdeğer tutmaya çalışıyorlar. Burası sit alanı, devletin arazisi, özel mülkiyet değil, buranın konumu ile Selinus’un konumu farklı.  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından zaten burası imarın içine alınmamıştı.  Öte yandan bakanlık plan yapmış. Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Selinus’ta, Koru’da ve Sarıağaç bölgesinde o plana göre bir 18. Madde uygulaması yapmak zorunda. Gazipaşa’da ilk defa bir 18 uygulaması halka açık yapıldı. Şimdi Selinus Sahili’nde bütün sahil beachler özel mülkiyet neredeyse. Belediye başkanımız orada sahili kurtardı,  halka açtı. Özel mülkiyetleri mevcut yolun üstüne aldı. Sahil elden gidiyor algısı nereden geliyor? Hala buradalar, bunu çözemiyoruz. İçlerinden bir tanesinin acaba ileride belediye başkanlığına niyeti var da sürekli Mehmet Ali Yılmaz’ı kötüleme peşinde mi? Böyle olduğu zaman Gazipaşa’da sorulara çözüm bulamayız. Birlikte olamayız, olma şansımız da olamaz. Bana bir tane Selinus Sahili’nden tarlası olan vatandaşın şikayet ettiğini söyleyin. Beğenmedim diyen bir tane halk var mı? Sabahın beşinde Gazipaşa’nın kadınları kalkıyor yolda bekliyor haberleri var mı? Alanya’da çalıştığı için köydeki evini satıyor. Burada bir otel açıldığı zaman köydeki evinde kalacak. Hanımı evinde ineğe, kuzuya bakacak. O da para kazanacak. Aslında Gazipaşa’ya otel yaptırmamakta biz, Gazipaşa’nın satılmasına hız veriyoruz” diye konuştu.

 

SİYASİ MALZEME YAPILIYORSA BİZ YOKUZ

58 bin 838 metrekarelik arkeolojik sit alanı için birlikte mücadeleye var olduklarını söyleyen Güven, "Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı eleştirilecekse ve 58 dönüm hazine arazisi için mücadele edilecekse buna varız. Biz parti olarak mücadeleye devam edeceğiz. Ama gelecek için siyasi malzeme yapıp,  şov yapılıyorsa, o işte yokuz. Bizim gördüğümüz manzara bu. Eleştirirken sürekli Selinus’la Koru’daki sit alanını eş değer tutmaya çalışıyorlar” dedi. Sit alanında yapılan çalışma sırasında yaşanılanları aktaran CHP İlçe Başkanı Güven, “Birisi vekilimiz Çetin Osman Budak’ı aramış. O da beni aradı. Hemen araştırdık ve 2 saatte ilgili bakanlıkları çözdük. Kimlerin aldığını da biliyoruz, kimlerin aracı olduğunu da biliyoruz. Hepsini biliyoruz, tapudaki şahsın bile çakma olduğunu biliyoruz.  Belediye Zabıta Müdürlüğü ekipleri sit alanına gittiklerinde çalışma iznini sordu. Çalışma iznini gösterdiler, ancak sit alanlarında hafriyat çalışması yapılırken müzeden bir yetkili olması gerekiyordu. Olmadığı için çalışma durduruluyor, belediye burada yapabileceği görevi yaptı. Bunlar da benim telefonumla oldu. Topladığım bütün bilgileri vekilimize gönderdim. Meclise taşıdı, hükümete karşı mücadeleyi herhalde biz yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Bu haber 1252 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. KAYBOLAN KEÇİLERİ JANDARMA BULDU (2758 kez okundu.) - 30/12/2020
  2. 2. KAVŞAKTA KORKUTAN KAZA (2481 kez okundu.) - 30/12/2020
  3. 3. UZAKTAN EĞİTİME DEVAM (2014 kez okundu.) - 30/12/2020
  4. 4. ÖZGENÇ'TEN YEŞİL PROJE (2506 kez okundu.) - 29/12/2020
  5. 5. PLATFORM HAKLI ÇIKTI (2345 kez okundu.) - 29/12/2020
  6. 6. 45 GÜNDÜR KAYIP (2540 kez okundu.) - 29/12/2020
  7. 7. MUHTAR MAAŞIYLA BETON YOL HİZMETİ (2338 kez okundu.) - 29/12/2020
  8. 8. YILBAŞI KUTLAMASI YASAK (2146 kez okundu.) - 28/12/2020
  9. 9. VATANDAŞLARA UYARI BROŞÜRÜ (2204 kez okundu.) - 28/12/2020
  10. 10. KORONA YİNE CAN ALDI (2713 kez okundu.) - 28/12/2020
Facebook Yorumları