Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
firma reklam
MHP'DEN SURİYELİ KARARI ÇIKIŞI 11/06/2019

MHP\'DEN SURİYELİ KARARI ÇIKIŞI

MİLLİYETÇİ Hareket Partisi(MHP) İlçe Başkanı Numan Terzi, Belediye Meclisi Haziran ayı toplantısında alınan 'Suriyeli mültecilerin sahillere girmesinin yasaklanması' kararı sonrası açıklama yaptı. "Türk halkı geleneğine göre kendinden yardım isteyen hiçbir halkı geri çevirmemiştir" diyen Başkan Terzi, alınan kararı tribünlere oynamak olarak değerlendirdi.

 

TRİBÜNLERE OYNAMAYA GEREK YOK

Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan MHP İlçe Başkanı Terzi, "Evet Suriyeli konusunda ilçemizde bir sıkıntı var. Vatandaşlarımızın da bir rahatsızlığı var. Bunları gözlemliyoruz. Ancak bunu tribüne oynamak, şov yapmakla çözme şansımız yok. Suriyeliler, sonuçta mazlum insanlar, ülkelerinde bir iç savaş var. Türkün geleneğine göre, nerede bir mazlum varsa, Türk'ten yardım istediyse, geri çevirmemiştir. Toplumun içinde gezmeleri için devlet izin vermiş. Nasıl vermiş, neden vermiş bu da ayrı bir tartışma konusu olabilir. CHP'nin meclis üyesi Ulaş Özgen, Suriyeliler plaja gelmesin diye önerge verdi. 2-3 ay öncesine kadar senin meclis üyesi arkadaşında yanında Suriyeli çalıştırıyordu. Bununla kalmayıp, 'Ne yapalım çalışacak adam mı var? Bunların çalıştığı fiyata kim çalışıyor' diyebiliyordu. Suriyeliye evi vereceksin, işi vereceksin sahile gitmeyecek diyeceksin. Bir insan bir yerde kalabilmesi için temel ihtiyaçları barınma ve yiyecektir. Ortalama Gazipaşa'da 2 bin civarında Suriyeli olduğunu düşünüyorum ve bunların tamamı evlerde yaşıyor.  Suriyelilere evlerini veren biziz. İneğin bağlanmayacağı bir yeri 300-400 liraya Suriyelilere kiraya veriyoruz, diye bu işe razı oluyoruz. Suriyelileri çalıştırırken, onlara ev verirken sıkıntı yok, Suriyeliler denize gittiği zaman sıkıntı oluyor. Gerekçe olarak ise, sahilde çocuklarımızı, hanımlarımızı rahatsız ediyorlar oluyor. Evinde otururken rahatsız olmuyorsun da, sahilde mi rahatsız oluyorsun. Evinde oturttuğun Suriyeli ile 24 saat birlikte yaşıyorsun" dedi.

 

ÇÖZÜM İÇİN MASAYA OTURMAYA HAZIRIZ

Bu konu hakkında ciddi şekilde tedbir alınması gerektiğine de değinen Başkan Terzi, "Suriyeli konusunda tedbir alınması gerektiğini düşünüyoruz. Sahiller kamunun malıdır. Belediyelere ait değildir. Bu anlarla da belediyelerin insan sokmama noktasında, kişilerin kimliğine göre alıp almama yetkisi var mı ona da bakmak lazımdır. Yoksa böyle bir yetki, buna da bakmak gerekiyor. Ulaş Özgen Balıkesir tarafında alınan karardan gaza gelerek böyle bir önerge verdi diye düşünüyoruz. Olay Suriyelilerin denize alınmaması değildir. Bu insanların kavgaya, gürültüye yer vermeden tatlı bir şekilde ilçemizden gitmeleridir. Kanun dışı bir iş olduğu zaman emniyete bildirdiğimizde gerekli işlemler yapılacaktır. Bunun yanında yabancı işçi çalıştırmanın da çok büyük cezaları var. Buna rağmen işverenler Suriyelileri çalıştırabiliyor. Bana göre konunun temeline inerek, kalıcı bir çözüm bulunması gerekmektedir.  Suriyeli konusu tamamen tribünlere oynamak için, çözüm odaklı olmayan, bir konudur. Bizde Milliyetçi Hareket Partisi olarak diyoruz ki, eğer bir çözüm koyacaksak ortaya bütün siyasi ilçe başkanları kamu yetkilileri bir araya gelsin ve bunun çözümü neyse bulalım. Bunları çalıştıranlar hakkında hiçbir siyasi şikayette bulunmuyor. Ev verenler ile ilgili hiçbir siyasinin tepkisi var mı, yok. Siyasilerin yapacağı tribünlere oynamadan, elimizden gelen bir şey varsa o noktada hareket etmektir" diye konuştu.

 

BAŞKAN İYİ NİYETLİ DAVRANIYOR

Belediye başkanının iyi niyetli olduğunu düşündüğünü ifade eden Başkan Terzi, "Belediye başkanımız senelerde kamuda çalışmış ve yasaları biliyor. Sayın Belediye Başkanı bu komisyona sevk edilmesini teklif ederken, 'Böyle bir yetkimiz var mı yok mu bir araştıralım. Bu işin bir yasal boyutu vardır' diyor. Ancak belediye başkanının çekimser kaldığı bir yerde kendi meclis üyelerinin oy çokluğu ile geçti. Başkanın bu konuda iyi niyetli olduğunu düşünüyorum. Bir şeyleri kanun nizam çerçevesinde götürmek isteyen bir başkanımız var. Ancak arkadaşlar biraz aceleci davranıyor. Yasal olmayan noktalarda, yasal hakları varmış gibi davranıyorlar. Bu işin çözümü farklı noktalarda aranmalıdır. Meclis üyesi Özgen, 'Arkadaşımın yanında çalışmasından, evinde oturmasından, işinde çalışmasından rahatsız olmuyorum, ama denize girmesinden rahatsız oluyorum' diyorsa o zaman mesela yok. Ulaş Özgen'in gönlünü etmek için hepimiz bu karara destek olalım" şeklinde tepkisini dile getirdi.

 

Bu haber 1046 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. YILMAZ TAKİPTE (102 kez okundu.) - 22/09/2019
  2. 2. EMNİYETTE GÖREV DEĞİŞİMİ (82 kez okundu.) - 22/09/2019
  3. 3. HOBİ FEST’TE 3 GAZİPAŞALI (76 kez okundu.) - 22/09/2019
  4. 4. RÜZGAR YANGINA NEDEN OLDU (79 kez okundu.) - 22/09/2019
  5. 5. AVCILARA ‘FIRSATI KAÇIRMAYIN’ ÇAĞRISI (45 kez okundu.) - 22/09/2019
  6. 6. ÖZER GAZİPAŞA’YA GELİYOR (83 kez okundu.) - 22/09/2019
  7. 7. GAZİPAŞA’YI ÜZEN ÖLÜM (116 kez okundu.) - 22/09/2019
  8. 8. GENÇLERİN BIÇAKLI KAVGASI (108 kez okundu.) - 22/09/2019
  9. 9. ÇEVRE GÜNÜNDE SAHİL TEMİZLİĞİ (42 kez okundu.) - 22/09/2019
  10. 10. KAMYON DEVİREN KAZA (97 kez okundu.) - 22/09/2019
Facebook Yorumları