Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
firma reklam
MECLİSTE KEDİ POLEMİĞİ 07/10/2019

MECLİSTE KEDİ POLEMİĞİ

GAZİPAŞA Belediye Meclisi, Ekim ayı toplantısını Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz başkanlığında gerçekleştirdi. Dün saat 14.00’de Belediye Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıya kedi polemiği damgasını vurdu. İmar ile Plan ve Bütçe Komisyonu raporlarının ardından İYİ Parti’nin park ve bahçelere kedi bakım evleri yapılması konusu görüşüldü. Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, ‘Konunun Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nün yetkisinde olduğu ve meclis kararı alınmasına gerek kalmadığı' şeklindeki komisyon raporunu meclis üyelerinin görüşüne sundu. Bunun üzerine söz alan İyi Parti Grup Sözcüsü Mehmet Yüksel, "Sokak hayvanlarını koruma adına gönüllü vatandaşlarımız, uygunsuz yerlere yem bırakıyor ve çirkin bir görüntü ortaya çıkıyor. Bu önergeyi, bunları düşünerek verdik. Tabi ki Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkisinde olduğunu biliyoruz. Ama Gazipaşa Belediyesi’nin hem bir farkındalık ortaya koyabilmesi adına hem de bu çarpıklığı ortadan kaldırmak adına bu önergemizin kabulünü talep ediyoruz" dedi.

 

2 PARKTA BİN KEDİ BARINDIRAMAYIZ

Eylül ayı meclisinde reddedilen bu konun tekrar gündeme gelmesine tepki gösteren Ak Parti Grup Sözcüsü Şevki Çağlayan ise, "Gazipaşa'da toplama kampı gibi, hayvanları bir yere toplamak mümkün değil. Özellikle de kedileri. Alanya'da, turistler geldiği için bir yerlerde göstermelik olarak kediler barındırılıyor olabilir. Burada iki tane parkımız var ama bin tane kedimiz var. Tutup onları orada barındıracak halimiz yok. Takdir edersiniz ki Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından, küçük kafesler gibi küçük uygulamalar yapılabilir. Bundan ziyade, tüm mahallelerde mama verebilmek için alanlar oluşturulur. Ancak, zaten reddedilmiş bir maddenin tekrar buraya gelmesini garip bulduk. Şu anda Gazipaşa'mız kedi parkına dönüştürülecek pozisyonda değil. Bin kediyi hiç bir parkta besleyemeyiz. Yanlış anlaşılmasın, hayvanları da sonuna kadar seviyoruz" dedi. MHP Grup Sözcüsü Murat Özgen de, "Komisyonda 'önergenin reddine’ diye karar aldık. Park Bahçeler Müdürlüğü'ne yetki verildiği zaman durum çözülecektir, neyi oylayacağımızı anlamadım” şeklinde itirazını dile getirdi.

 

HAYVANLARI HAPİS ETMEYECEĞİZ

Bunun üzerine yeniden söz alan İyi Parti’li Yüksel, "Her şeyden önce Gazipaşa'nın iki tane parkı yok. Her mahallede aşağı yukarı park var. Biz kedilerin hepsini bir araya toplayalım demiyoruz. Sadece, kedilerin girip yemek yiyip su içebilecekleri bir alan yapılmasını istiyoruz. Hayvanlarla ilgilenmek isteyen vatandaşlarımız da, rastgele yerlere değil oralara yemlerini bırakacaklar. Hem barınma, hem beslenme ihtiyaçları karşılanacaktır. Hayvanları oraya hapis etmeyeceğiz. Park Bahçeler Müdürlüğü'nün belirleyeceği yerlerde, ‘kedi bakım evleri' kurulsun istiyoruz” diye konuştu.

 

PARK VE BAHÇELER KARAR VERİR

Konuyla ilgili görüş belirten Belediye Başkanı Yılmaz ise," Şunu rica ediyorum; bundan sonra her konuda komisyon üyesi arkadaşlarımız parti gruplarının görüşlerini alarak raporlara imza atsın. Daha kararlı bir rapor gelse, daha kolay sonuçlandırırız. Ben de şaşırıyorum. Komisyonda farklı, burada farklı olması bizi de zor duruma sokuyor. Bu konuda benim görüşüm her parkta olmaz. Zaten biz bu konuların araştırmasını yapıyoruz. Belirlenen parklarda, hangi köşelerde kedi evi yapılacağına Park Bahçeler Müdürlüğü karar verir, biz de uygularız diye düşünüyorum" dedi.

 

ÖNCE PARA SONRA İSİM

Pazarcı Mahallesi Su kemerlerinin bulunduğu bölgede yapılacak olan parka tüm maliyetini üstlenmek üzere Havva Özdemir Parkı isminin verilmesi, oy birliği ile kabul edildi. Mehmet Ali Yılmaz, "Hayırsever vatandaşlarımızın talepleri bizi memnun ediyor. Parkın, 250 bin lira civarında bir maliyeti olacak” şeklinde konuşarak paranın önce tahsil edileceğini, yapım bittikten sonra isim verileceğini belirtti. MHP’li Murat Özgen'in geçtiğimiz ay Eylül meclisinde sunduğu 'Gazipaşa'da çıkan tarihi eserler için müze yapılması' önergesi, komisyonda ‘tarihi eserlerin Kültür Bakanlığı kontrolünde olması sebebi ile’ oy çokluğu ile reddedildi.

 

SELİNUS ŞİRKETİ İÇİN YETKİ İSTEDİ

Selinus İnşaat Şirketi'ne mesul müdür atanması ve maaşının belirlenmesi için Belediye Başkanı'na yetki verilmesiyle ilgili söz alan Başkan Yılmaz, “Şirketler Kanunu'na göre, sermayesinin tamamı belediyeye ait olan limited şirketlerde,  belediye başkanı, bu şirketin genel kurulunun tek üyesidir ve kararları tek başına alır. Yine Belediye Kanunu'nda, 'şirket müdürlerinin genel kurul kararıyla' atanacağı söyleniyor. Fakat yeni genelgeye göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belediyenin sahip veya ortağı oldukları belediye şirketlerinin genel kurulunda, belediye ve ya bağlı kuruluşun temsilcisinin belediye meclisinde belirlenmesi gerektiği hükmüne yer verilmiştir. Kanunda açıkça belirtildiği halde genelgede böyle söyleniyor. Ankara ve İstanbul'da bu konu belediye meclisi karar alacak denildiği için mahkemeye taşındı. Eğer yetkiyi başkana verelim kararı çıkmazsa, mahkemeye taşınması gerekecek. Örnekleri var, mahkeme 'yasal bir düzenlemenin genelge ile ortadan kaldırılamayacağını' belirtti.  Bunu, işi uzatmadan, kabulü yönünde karar verirsek mahkeme ile uğraşmayız diye düşündüğüm için gündeme aldım. Yoksa bu genelge kanuna aykırı ama ya mahkemeye gideceğiz ya da burada karar verip şirketi kontrol altına alacağız. Sizlerden yetki istiyorum” dedi.

 

AK PARTİ VE MHP: SORUMLU OLMAK İSTEMİYORUZ

CHP ve İyi Parti, Belediye Başkanına yetki verirken AKP Sözcüsü Şevki Çağlayan, "Bu konu belediye başkanı yetkisinde. Anlaşılıyor ki, İyi Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi kabul oyu kullanacak. Biz de buna sorumlu olmak istemiyoruz. Siz kendi aranızda halledebilirsiniz diye düşünerek ‘hayır’ diyoruz" şeklinde görüş belirtti. Bunun üzerine yeniden söz alan Yılmaz, “Daha önceki başkana yetki vermiştiniz, bana gelince niye vermiyorsunuz? Olaya sadece siyasi bakmayalım. Bu şirketin genel kurulu başkansa, başkanın orada söz hakkı olmalı. Nitekim 02.03.2015 tarihli belediye meclis kararında aynı konu kabul edilmiş. O zaman mı yanlış yaptınız, şimdi mi yanlış yapıyorsunuz? Bunu düşünün” şeklinde sitemini dile getirdi. MHP Grup Sözcüsü Murat Özgen de,"Biz de aynı şekilde sorumlu olmak istemiyoruz. Şirkete müdür atamayın başkanım, siz yönetin" diye konuştu. Karşılıklı görüşlerin ardından gündem maddesi 17’ye 8 oyla kabul edildi. 2020 ve 2 yıllık bütçe tasarısı ile Madde Mali Hizmetler Müdürlüğü ücret tarifelerinin komisyona sevkinin ardından oturum sona erdi.

 

Bu haber 632 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. GÖKÇELER ÇATLADI MI? (288 kez okundu.) - 22/01/2020
  2. 2. ERDOĞAN’I YERE GÖĞE SIĞDIRAMADI (216 kez okundu.) - 22/01/2020
  3. 3. BELEDİYE ÇALIŞIYOR YILMAZ İNCELİYOR (167 kez okundu.) - 22/01/2020
  4. 4. 145 HASAR BAŞVURUSU (129 kez okundu.) - 22/01/2020
  5. 5. İLK DURAK GAZİPAŞA (484 kez okundu.) - 21/01/2020
  6. 6. GÜNDEMİMİZDE İHRAÇ YOK (322 kez okundu.) - 21/01/2020
  7. 7. DOLANDIRICILIK PLANI TAKSİCİYE TAKILDI (329 kez okundu.) - 21/01/2020
  8. 8. SINAVLARA YEDİ BİLİM DAMGASI (194 kez okundu.) - 21/01/2020
  9. 9. HİZMET TALEBİ (540 kez okundu.) - 20/01/2020
  10. 10. UMUTLAR PLAY-OFF’A KALDI (330 kez okundu.) - 20/01/2020
Facebook Yorumları