Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
firma reklam
KADIN GİRİŞİMCİLERDE YENİ HEDEF İHRACAT 23/10/2020

KADIN GİRİŞİMCİLERDE YENİ HEDEF İHRACAT

GAZİPAŞA’DA yaklaşık 3,5 ay önce kuruluşunu tamamlayan Gazipaşa Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, eski gümrük binasında faaliyetlerine devam ediyor. Geliştirdikleri proje ile Ticaret Bakanlığı’ndan yaklaşık 100 bin TL hibe alan Gazipaşa Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, kooperatif için gerekli olan temel ihtiyaçlarını karşıladı. Gazipaşa Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, eski gümrük binasının alt katında üretim ve satışlarına devam ediyor. Geleneksel yöntemlerle hazırlanan reçel, pekmez, sirke, turşu, meyve kurusu, süt tarhanası gibi birçok ürün kooperatifte bulunuyor.

 

ÜRETİME DEVAM

Gazipaşa Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Şerife Yılmaz, henüz açılış yapmadıklarını söyledi. Gerekli tadilat çalışmalarının tamamlanmasının ardından açılış yapacaklarını kaydeden Yılmaz, geleneksel yöntemlerle üretim yapmayı sürdüreceklerini kaydetti. Gazipaşa’nın ürünlerinin dışarıya tanıtılmasını istediklerini belirten Yılmaz, yurtdışına ihracata kadar gidebileceklerini söyledi. Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Şerife Yılmaz, “Kuruluşumuzu tamamlayalı 3,5 ay oldu. Kuruluşumuzu tamamladığımızda Ticaret Bakanlığı’nın Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı (KOOP-DES) vardı. Hibeden yararlanmak için proje hazırladık. İlk etapta temel ihtiyaçlarımızı almak istedik. Bulaşık makinesi, meyve kurutma makinesi,  salça makinesi,  dikiş makineleri, küçül ev aletleri gibi. Ürünlerimiz parça parça geliyor. Ayrıca burada küçük bir kafe düşünüyoruz. İşletme ruhsatımızı da aldık” dedi. Kadınların kooperatife ilgi gösterdiğini söyleyen Yılmaz, “Mahalleli kadınlar merak edip geliyorlar. Sohbet ediyoruz. Mahalleli de çok memnun. Sürekli arayan oluyor. Bu ürünü üretiyorum, şu ürün var alır mısınız diye. Ben tabi alırız, diyemiyorum.  Çünkü buranın belli bir gıda üretim standardı olması lazım. Gelin önce tanışalım, ne ürettiğinizi görelim. Karşılıklı konuşalım. Bizim standartlarımıza uygun üretimi yapın, alalım diyorum.  Bu şekilde anlatıyoruz” diye konuştu.

 

HEDEFLERİMİZ ÇOK BÜYÜK

Geçtiğimiz aylarda Gazipaşa Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi olarak Ankara’da düzenlenen bir fuara katıldıklarını belirten Yılmaz, fuar sonrası olumlu geri dönüşler aldıklarını kaydetti. Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Şerife Yılmaz, “Fuarda da standımız çok ilgi gördü. Bir sürü firma görüşüp ürün almak için buraya kadar geldi. Antalya ve İstanbul’dan arayanlar var. ‘Ürünlerinizi burada satalım’ diye. Yöresel olduğumuz için çok fazla ilgi görüyoruz. Biz yöreselliğimizi koruyacağız. Ben o konuda taviz vermiyorum.  Yöreselliğimizden çok ödün vermek istemiyoruz. Yola çıkış amacımız da zaten bu. Fabrikasyonu herkes yapıyor. Gelenekselliği sürdüreceğiz bizim amaçlarımızdan birisi de bu.  Birisi de Gazipaşa’nın ürünlerinin dışarıya tanıtılması. Şuan her şeyi yapıyoruz ama böyle sürecek diye bir şey yok.  Talep en çok neye varsa o ürünlere yoğunlaşacağız, onun üzerinde çalışacağız. Birkaç ürünümüzde belki marka olacağız.  Belki ihracata kadar gideceğiz. Kadın Kooperatiflerinin genellikle çalışmaları bu yönde” dedi. İstihdam projesi hazırladıklarını belirten Yılmaz, “Aynı projemizin devamında istihdam projesi var. Bakanlık tarafından üniversite mezunu istihdam etme hakkı verildi. Yıllık 30 bin lira hibe veriliyor. Sigortasını yapacağız, maaşını vereceğiz. Üniversite mezunu işsiz bir gencimize iş imkanı sağlamış olacağız” şeklinde konuştu.

 

Bu haber 1399 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. SEVİNDİREN KARAR (242 kez okundu.) - 25/11/2020
  2. 2. CHP EMEKLİLERİ UNUTMADI (211 kez okundu.) - 25/11/2020
  3. 3. ALMAN TURİST ÖLÜ BULUNDU (292 kez okundu.) - 25/11/2020
  4. 4. EN SADE KUTLAMA (173 kez okundu.) - 25/11/2020
  5. 5. KADIN KOOPERATİFİNE GÖRKEMLİ AÇILIŞ (485 kez okundu.) - 24/11/2020
  6. 6. SERVİSÇİLERE DESTEK ÖNERİSİ (346 kez okundu.) - 24/11/2020
  7. 7. ESENPINAR’A YANGIN HAVUZU (322 kez okundu.) - 24/11/2020
  8. 8. SIRA SUYUMUZA MI GELDİ? (819 kez okundu.) - 24/11/2020
  9. 9. ESNAFIN KAFASI KARIŞIK (645 kez okundu.) - 23/11/2020
  10. 10. MOLOZ SİTEMİ (531 kez okundu.) - 23/11/2020
Facebook Yorumları