Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
firma reklam
‘İLLEGAL DEPOLAR DENETLENSİN’ 20/03/2020

‘İLLEGAL DEPOLAR DENETLENSİN’

GAZİPAŞA Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Hamdi Fidan, virüs salgını nedeniyle zor bir süreçten geçildiğini belirterek, en küçük bir hatanın bile kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı. Gazipaşalı üreticilerin her zaman olduğundan daha titiz çalışması gerektiğini belirten Komisyoncular Derneği Başkanı Fidan, “Çiftçilerimizin; üretim aşamasında, ürün işlenirken, toplanırken çok daha itinalı olması lazım. Bizim, Gazipaşa boyutunda da Türkiye boyutunda da dünyaya örnek olmamız gerekiyor. Biz, zaten çok titiz çalışıyoruz ve bunun maksimum seviyede olması lazım. Zor bir süreçten geçiyoruz. Üreticilerimiz, hem kendilerini hem tüketicileri düşünerek hareket etmek zorunda. Sadece sebze-meyve sektörü değil, gıda sektöründeki her birimin çok daha özenli, daha vatansever davranması şart. Tüm üreticilerin, ihracatçıların, hal esnafının çok titizlikle, en temiz şekilde mal üretmesi şart. Ülke olarak bu süreci diğer ülkelerden daha başarılı geçirdiğimizi düşünüyorum. Başta Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca olmak üzere, kamu yararını gözeterek çalışan herkese teşekkür ederim” dedi.

 

BİZİM KADAR ÖNEMSEMİYORLAR

Hal esnafı dışında illegal üretim ve satış yapan depoların denetlenmesi gerektiğini de dikkat çeken Başkan Fidan, “Halciler olarak hijyene son derece önem veriyoruz. Üretim konusunda çok hassas davranıyoruz. Biz, işin yükünü bu şekilde çekerken, illegal depolar bu şekilde dikkatli değil. Tuvalet temizliği, depo temizliği ve üretim aşamalarındaki titizlik, bizim dikkat ettiğimiz şekilde oralarda önemsenmiyor. Biz denetleniyoruz, tabi ki denetlenmemiz de gerekiyor. Ama en azından bu geçiş sürecinde oraların da denetime tabi olması lazım. Belediye Başkanımız, İlçe Tarım Müdürlüğümüz ve İlçe Sağlık Müdürlüğümüzün ‘illegal’ dediğimiz depolar konusunda da hassasiyet göstermesinin şart olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda her türlü yardım ve işbirliğine de hazırız. Bunları söylerken amacımız şikayet değil, içinde bulunduğumuz badireli dönemi en az sıkıntıyla atlatmak” diye konuştu.

 

ZİRAAT ODASI’NDAN BEKLENTİMİZ VAR

Koronavirüs salgınından şu an için ihracatın çok fazla etkilenmediğini belirten Başkan Fidan, “Şu an için ihracat faaliyetlerimiz ufak tefek de olsa devam ediyor. Ama ne olup olmayacağı belli değil, her an her şey olabilir. Risk, tabi ki mevcut. Dikenli salatalık ihracatımız devam ediyor, domateste biraz sıkıntılıyız. Fasulyenin zaten ülkedeki fiyatını Gazipaşa olarak biz belirliyoruz denilebilir. Bölge olarak öncü durumundayız. Tarımsal olarak 2’nci sezona girdik. Balkan ülkeleri başta olmak üzere, Gürcistan gibi iyi müşterilerimiz var. Ancak şu an için ne olacağı belli değil. Makedonya gibi bazı ülkeler kapılarını kapattı. Biz üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmalıyız. Şartların ne getireceği şu an belli değil. Ziraat Odası’ndan beklentimiz var. Üreticilerimizi dikkatli olmaları konusunda uyarmalarını, bilgilendirmelerini istiyoruz. Herkes elinden geleni yaparsa, Allah nasip ederse en az zamanda ve en az zararla hayatımız normal seyrine dönecektir” diye konuştu.

 

Bu haber 1224 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. 18 SİL BAŞTAN (194 kez okundu.) - 31/03/2020
  2. 2. ÇİFTÇİNİN DESTEKLENMESİ ŞART (89 kez okundu.) - 31/03/2020
  3. 3. SOSYAL MESAFEYİ TAKAN YOK (113 kez okundu.) - 31/03/2020
  4. 4. KORONA YARIŞMA KONUSU OLUYOR (85 kez okundu.) - 31/03/2020
  5. 5. İZİNLİ SEYAHAT DÖNEMİ (375 kez okundu.) - 30/03/2020
  6. 6. İYİ KONGRE ERTELENDİ (275 kez okundu.) - 30/03/2020
  7. 7. EKMEL’DE KORKUTAN KAZA (446 kez okundu.) - 30/03/2020
  8. 8. KAMYON YAN YATTI (365 kez okundu.) - 30/03/2020
  9. 9. OTOGARDA KORONA SESSİZLİĞİ (275 kez okundu.) - 30/03/2020
  10. 10. ESNAF KOMADA (984 kez okundu.) - 27/03/2020
Facebook Yorumları