Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
firma reklam
HALCİLERE ŞOK 11/07/2019

HALCİLERE ŞOK

GAZİPAŞA Toptancı Hali'nde borcunu ödemeyen esnafın hesaplarına Belediye tarafından bloke konuldu. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden Gazipaşa Belediyesi'ne geçen Gazipaşa Toptancı Hali'nde faaliyet gösteren halciler akşamüzeri geç saatte hesaplarının bloke edildiğini fark etti. Yaklaşık 40'a yakın halci esnafının hesabının Gazipaşa Belediyesi'ne borcu nedeniyle bloke edildiği öğrenildi.

 

YAKIŞIKSIZ OLDU

Konuya ilişkin açıklama yapan Gazipaşa Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Erol Yüksel, "Borçlu olan esnafların bazıların haberi var, bazılarının yok. Bu bir yazışmayla olabilirdi. Dün değil de bir ay içinde bize yazı yazıp süre tanıyabilirlerdi. Böyle bir tebligat gelmedi. Ben buranın dernek başkanıyım.  Bana bir telefon açılsa ben grubumuzda paylaşır, esnafları borçlarını ödemeleri noktasında uyarırdım. Tebliğ edilse daha iyi olurdu. Bazı arkadaşlar yaşanan durumdan dolayı kırıcı oldular. Sezon sonu olunca parası olan var olmayan var. Genelde sezon sonunda ödemelerle uğraşırız. Ben esnaf arkadaşlarımızın art niyetli olduğunu düşünmüyorum. Bunun yanında hemen gafil avlanır gibi yapılması yakışıksız oldu. Hal esnafımız şu anda çözüm içinde. Bu zamana kadar ara sıra uyarılar, tebligatlar gelirdi ama şimdiye kadar hesaplarımıza hiç tedbir konmadı. Bu kadar müstahsilin parasını ödeyen, büyük paralarla ticaret yapan halciler belediyeye olan borcunu öder. Ben esnaflarımıza güveniyorum. O kadar müstahsilin paralarını ödeyen esnaflarımız, dükkan kiralarını da öder. Belediye elbette alacaklarını tahsil edip biri iki adım yürümek isteyebilir ama bize uyarı yapılması lazımdı. Borcunu ödeyen var ödemeyen var. Ben şu anda kaç kişiye bu işlemin yapıldığını bilmiyorum. Bir aylık borcu olan da var, 6 aylık olan da var, 18 aylık olanda var. Ben belediyeye gittim. Yaptığımız incelemede 18 aydır borcunu ödemeyen esnafımız var. Sıkışan, imkanı olan borcunu ödeyecek. Ama bunun bir yakışanı var. Bize bilgi verilip süre tanınabilirdi" diyerek serzenişte bulundu.

 

YASAYA UYMAYAN İŞ YAPMAYIZ

Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz ise, her şeyin yasalara uygun olarak yapıldığını ifade ederek, "Önce tebligatınızı çekeceksiniz, ödeme emirlerini vereceksiniz. Ardından makul bir süre bekleyeceksiniz. Ödeme yapılmıyorsa, ayrım yapmadan herkesi icraya vereceksiniz. Bu sadece halciler için değil kira borcu olan herkes için geçerli. Arkadaşlarım yüzlerce tebligatı gönderdiler, göndermeye de devam ediyorlar. Biz makul bir süre bekledikten sonra icra işlemlerini başlatıyoruz. Sıradan rutin belediyenin yapması gereken bir işlem bu. En az ikişer kez ödeme emri gönderilmiş. Ne gelip görüşmüşler ne de ödemişler. Bende icra işlemini başlattım. Biz bankaya gönderdik, bankalar ne zaman uyguladı bilmiyoruz. Biz bankalara şu saatte yap bu saatte yap demeyiz yani. Bu bankanın bileceği bir işlem. Ama biz her bir halciye en az iki kez ödeme emri gönderdik. Seçimden önce iki yıldır icra işlemi yapılmıyormuş. Borç tebligatı, ödeme emri de gönderilmiyormuş. İnsanlarda nasıl olsa arayan soran yok diye önemsemiyorlardı herhalde. Kimlere gitti kimlere gitmediğini bilmiyorum. Şu kişiye gönderin bu kişiye göndermeyin de demedim. Bir kişide ayrım olmadı herkese gönderdik. Borcu olan herkese gönderdik. Yasa dışı hiçbir işlem yapmam ben kimseye. Önceden tebligatlarını çektik, ödeme emirlerini gönderdim ödemedikleri içinde icraya verdim. Belediyenin alacağını takip etmek belediye başkanının görevidir. 2 ay arayla 3 ay arayla en az iki tane ödeme emri gönderilmiştir" diye ifade etti.

 

Bu haber 841 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. AVM’LER ARTIYOR ESNAF BATIYOR (430 kez okundu.) - 13/11/2019
  2. 2. ÖZGENÇ’TEN BAZ ÖNERİSİ (326 kez okundu.) - 13/11/2019
  3. 3. YILMAZ VEKİL AĞIRLADI (183 kez okundu.) - 13/11/2019
  4. 4. TARIMDAN SON GÜN UYARISI (124 kez okundu.) - 13/11/2019
  5. 5. ASAT KIŞA HAZIRLIYOR (87 kez okundu.) - 13/11/2019
  6. 6. HAC KAYITLARI BAŞLADI (47 kez okundu.) - 13/11/2019
  7. 7. KİM KORKAR ISPANAKTAN! (90 kez okundu.) - 13/11/2019
  8. 8. BURHANLI MUCİTLER (155 kez okundu.) - 13/11/2019
  9. 9. ÇELİK’E TEBRİK ZİYARETLERİ (164 kez okundu.) - 13/11/2019
  10. 10. TROPİK MEYVE ÜSSÜ (159 kez okundu.) - 13/11/2019
Facebook Yorumları