Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
firma reklam
GÜVEN’DEN İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI 14/09/2020

GÜVEN’DEN İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Gazipaşa İlçe Başkanı Ömer Güven, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörlüğü’nün Gazipaşa Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi için talep ettiği yer tahsisiyle ilgili konuştu. Gazipaşa’da bir kampüs ortamının oluşması için en uygun yerin Macar Mahallesi olduğunu belirten İlçe Başkanı Güven, yöre halkının da bu yatırımı istediğini söyledi. Sürecin hızlanması için tüm siyasi partilerin ortak çalışma yapması gerektiğini ifade eden Güven, kampüs gelişinceye kadar fakültenin eski devlet hastanesi binasına taşınabileceğine işaret etti.

ALKÜ Rektörlüğü’nün Gazipaşa Belediyesi’ne verdiği dilekçede projenin yer almadığını belirten İlçe Başkanı Güven, “Dilekçede proje yok. Kaç katlı bina yapacağı, kaç derslik yapacağı yok.  10 dönüm yer istenmiş. Böyle dilekçe olmaz. Bu hem belediye başkanına hem de tüm oradaki belediye meclis üyelerine saygısızlıktır. Acil bir bina yapılacaksa bir proje hazırlarsınız, gelirsiniz belediye meclisi ile daha önceden görüşürsünüz. Şu anda onların dediği yerde kamu yolları da var. Bunu nasıl çözülür, napılır diye görüşme yapılır. Bir anda kamuoyu oluşturmaya çalışıp, ‘belediyeden bize 10 dönüm yer ver’ demek bana göre biraz saygısızlık” dedi.

 

GELİN HEP BERABER MÜCADELE EDELİM

Kampüsünün neden Macar Mahallesi’ne yapılmasını istediklerini açıklayan Başkan Ömer Güven, Gazipaşa’nın doğu tarafına doğru gelişmeye ihtiyacı olduğundan bahsetti. Bölge insanının da yatırımın gelmesini istediğini belirten Güven, imar işlerinin bitirilmesi için tüm siyasi partilerin ortak çalışması gerektiğini savundu. İlçe Başkanı Güven   “O bölgedeki tüm insanlar Ekmel, Çobanlar, Beyrebucak, Macar özellikle yatırımın oraya gelmesini istiyorlar. Bu hemen olacak bir şey değil,  bende biliyorum. Madem 1/25000 ölçekli planı Büyükşehir onaylamış, bu saatten sonra meclisin yapacağı bu süreci hızlandırıp, o kampüsü aktif hale getirmek. İmar işlerinin tamamen bitirilmesi gerekiyor. Bunun içinde tüm siyasi partilerin Antalya ve Gazipaşa’da ortak çalışması gerekiyor. Çünkü bu Gazipaşa’nın doğu tarafına doğru gelişme projesi. Gazipaşa’nın rantının Macar, Ekmel, Beyrebucak, Çobanlar halkına yaramasıdır. Denilen rant işte burada halka var.  O bölge gelişecek. Biz bunu sağlamak zorundayız. Bu hemen olacak bir şey değil. 4-5 yılda olacak bir şey. Ama 4-5 yılda olacak diye kimse teslim olmak zorunda değil. Şimdiden çalışmalara başlamak zorundalar” diye konuştu.

 

ESKİ DEVLET HASTANESİ KULLANILABİLİR

Fakültenin geçici olarak eski Devlet Hastanesi’ne taşınabileceğini söyleyen Başkan Güven, gerekli tadilat işlerini belediyenin yapabileceğini kaydetti. Güven, “Biz buna hiçbir siyasi parti gözetmeden varız. Hatta geride kalmaya hazırız, onlar öne çıksın.  Macar’a kampüsün yapılmasını istiyoruz. İmarda madem yer ayrılmış, buranın artık aktif hale getirilmesi gerekiyor. Hemen üniversite açmak istelerse de bunun için bir önerimiz var. Hazır binamız var, kullanılmayan atıl vaziyette. Herkesin şikayet ettiği bir bina. Eski Devlet Hastanesi. Ali Doğan hocamı arayıp sorarlar, saygı duyarız kendisine. Sağlık Bakanı ile görüşme yapılır. Belediye gerekirse tadilat, masraf işlerini halleder. Üniversitenin o ek binalarını oraya taşırız. Kampüs gelişinceye, büyüyünceye kadar. Bizim önerilerimiz bunlar. Bu konuda tartışmak istenilirse, gerçekten iyi niyetli oturur konuşuruz. Bizim aklımızda hiçbir art niyet yok. Sadece hizmetin Macar’a Gelmesi, Macar’a yapılması ve o bölgenin gelişmesi” dedi.

Başkan Güven, “Mecliste bir şey dikkatimi çekti.  Belediye Başkanı, ‘Yeri verseniz dahi ben ruhsat veremem’ dedi. Bir tane meclis üyemiz neden diye sormadı.  Verelim, verelim, verelim. Bu teslimiyetçiliktir. Ben onları anlıyorum. Üniversitye, eğitime karşı demesinler diye bir anda teslim oluyorlar. Biz üniversiteye karşı değiliz, onlar da karşı değil. Ama çözüm önerdim. Eski hastaneyi yaparız, bunun yeri Macar. Macar için tüm siyasi partiler hep birlikte çalışmaya devam ederiz” ifadelerini kullandı.

 

RANT VARSA SAVCILIĞA BİRLİKTE GİDELİM

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İlçe Başkanı Numan Terzi’nin yaptığı açıklamalarda rant kelimesini kullanmasına dikkat çeken Güven, “MHP İlçe Başkanı Numan Terzi arkadaşımıza da bir atıfta bulunayım. Biz kendisini çok seviyoruz. Ancak ikide bir ‘rant rant’ diye açıklama yapıyor. Ençok ranta karşı olan benim. Eğer bizim görmediğimiz bir rant varsa, hangi siyasi olursa olsun,  onunla beraber savcılığa gitmeye hazırım. İkide bir ‘rant var’ diye açıklama yapmasın. Bu yanlış oluyor. Toplumu geriyoruz. Toplumun şuanda gerilmeye ihtiyacı yok. Numan kardeşimize de sevgiler saygılar gönderelim, kendisini çok seviyoruz” şeklinde konuştu.

 

Bu haber 602 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. TAHSİS TARTIŞMASI (707 kez okundu.) - 25/09/2020
  2. 2. MİLLİ SERVET ÇÜRÜYOR (579 kez okundu.) - 25/09/2020
  3. 3. FENERBAHÇELİLERDEN CINGIL’A DERBİ ZİYARETİ (491 kez okundu.) - 25/09/2020
  4. 4. DEREYE YENİ KÖPRÜ (588 kez okundu.) - 25/09/2020
  5. 5. TARSİM UYARISI (413 kez okundu.) - 25/09/2020
  6. 6. SİCİL AFFI ÇAĞRISI (612 kez okundu.) - 24/09/2020
  7. 7. DOĞANCA YOLLARI ASFALTLANIYOR (601 kez okundu.) - 24/09/2020
  8. 8. KUMARA REKOR CEZA (755 kez okundu.) - 24/09/2020
  9. 9. YAYLA YOLU TAMAM (633 kez okundu.) - 24/09/2020
  10. 10. ABİNİN FERYADI (1161 kez okundu.) - 23/09/2020
Facebook Yorumları