Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
firma reklam
GAZİPAŞA KADIN GİRİŞİMİ ÜRETİM VE İŞLETME KOOPERATİFİ 14/09/2020

GAZİPAŞA KADIN GİRİŞİMİ ÜRETİM VE İŞLETME KOOPERATİFİ

YEREL gazetelerde, çeşitli kuruluşların haberleri daha çok ilgimi çekiyor, kimi zaman ilanlarına kadar okuyorum. Bu yolla ilçede, bölgede olup bitenleri, yapılanları da öğreniyorum bir bakıma. Şimdilerde bunlar arasına adı yukarıda yer alan bir kadın kuruluşu daha katıldı. Üstelik internette hemen tıklanmaya başlanmış bile. Bu kuruluş, Gazipaşa kadın girişimi sadece internette değil halk arasında da çok konuşulacak sanıyorum. Bu adı duyan bir kadın çoban geçenlerde dağlardan topladığı bir torba bitkiyle belediyeye gelip “Alın topladım” diyerek parasını istemiş. Oradakiler anlamışlar, haber vermişler. Parasını alıp yine geleceğim diyerek gitmiş.

 

KADINLARIN ÜRETİCİLİĞİ

Geçmişte nüfus yoğunluğunu köylerde yaşadığı yıllarda Türkiye kendi yağıyla kavrulan borçsuz bir ülkeydi. Bunun bir nedeni dönemin çiftçilerinin ilkel araçlarla da olsa yaptıkları üretimin halkı beslemeye yetmesiydi. Başka bir yanı da kuşkusuz Anadolu kadınlarının yaptıkları çeşitli işlerle ve tutumluluklarıyla ekonomimizin gizli gücü olmalarıydı. Onların katkısı olmasa ekilemez, biçilemez hatta doyulamazdı. Geçmişin kadınları olan anaların, nenelerin bu bağlamda ki çalışkanlıklarının, anaçlıklarının yeteneklerinin bin bir öyküsü duyulurdu. Örneğin bizim köyde hatıp kızı teyzenin curfalık dokuma sesini, hocanın kızının çark eğirme sesini yada Meryem kadının tuluk ayranının, tereyağının ve süt tarhanasının yanık süte çalan tadını herkes kolayca anlardı. O günlerden bu yana neler olduğunun, nasıl gelindiğinin, kadınlarımızın niçin edilgenleştiğinin nedeni ve hüzün verici bir öyküsü var kuşkusuz ama bu yazının konusu değil.

Gazipaşa kadın girişimi;  Onlar şimdilik yedi kişilik bir ekip.  Başkan Şerife Yılmaz, Dil Tarih Coğrafya çıkışlı olup uzun yıllar Ankara’da uzman bürokrat olarak çalışmış, hatta son yılında bizim buranın Güneyköy arkeolojik kazısına da katılıp, emekli olup. Toprağına dönmüş bir Gazipaşa benim gibi. Üstelik çok genç, birikimli, çalışkan, girişimci bir emekli. Çalışmalarında bilgisini ve Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’ın eşi olduğunu asla öne çıkarmadan, aynı kültürün insanı olarak, Gazipaşa kadınlarına önem vererek, onları içtenlikle dinleyerek, anlayıp neler yapabileceklerine inanıyor, bilinçle saptıyor. Başkan Yardımcısı Zeliha Deniz’de genç bir emekli öğretmen olması yanında bir yandan kooperatifçilik, öte yandan örgütlenme üstüne olan deneyimi de önemli bir katkı bu kuruluş için.  Dahası on parmağında on marifet dedikleri cinsten biri; Zeliha Deniz. Cumhuriyete olan borçlarımızı ödeyeceğiz diyor. Araya korona olayı girdiği için öteki ortakları tanıyamadım.  Özlem Güven ev kadını, Zahide Atak emekli memur, Habibe Özdemir manifaturacı. Ortaklık koşullarını yerine getirenler isterlerse bu kuruluşa katıla biliyor ama üretici kadınların hepsi onların ortağı sayılıyor. Gazipaşa’nın zengin yerel beslenme ürünlerini ev ve el sanatlarını hedefleyerek üretici kadınlar kooperatifi kurmak için yola çıkan girişimci ekip, önce çarşı, Pazar, mahalleleri dolaşmışlar kendilerine katılmaları için, üretici kadınlar, “ siz kurun biz size ürünlerimizi verelim” deyince anlamışlar nasıl bir kuruluşları olacağını. Kadınlar ürünlerini değerlendirecek güvenilir bir kurum arayıp, işlerine bakmak istiyorlar. İşte şimdi o kurum Gazipaşa Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi oluyor. Böylece amaçları ve yapacakları işleri kendiliğinden ortaya çıkıyor. Bunlarım şimdilik neler olacağı şöyle sıralanıyor Başkan Yardımcısı Zeliha Deniz: Üretimde yöresel, doğasal ve kültürel beslenme biçimindeki alışkanlıkların yeniden kazanılması. Örneğin: Sumak Yaylasının sumağı, Cimbiti Yaylasının nohudu, kekiği, Macar mercimeği, Manastır Yaylasının boz otu sofralara girecek. Susam, keçiboynuzu, süt tarhanası, ayran tarhanası, pekmez reçelleri, pestiller, çeşitli çerez kuruları, yada şekersiz reçeller, vb yada sebze kuruları, turşular vb.

Ev ve el sanatlarında işe yarar işler; Kadınların önemli bir üretim alanı her zaman ev ve el sanatlarıdır. Ancak günümüzde işe yaramayan büyük zaman ve emek harcanıp kullanılmayan, işe yaramayan işler yerine kapışılacak, işe yarayan, işe yarayan gerçek işler eşyalar olmalı. Bu zaman içinde gösterecek kuşkusuz. Onlar üretici kadınlar ürünlerini ortaya çıkardıklarında. Geçmişte kadınların dokuduğu incecik ipek gibi ve renkleri uyum içinde yün battaniyeler, Yörük kadınlarının elinden çıkmış ince kökboyalı sililer, farda kilimler yada pamuk ipliğinden dokunmuş kareli çizgili dokuma alacalar, yada kadınların dokuduğu ipek böceği ürünü, gerçek ipek dokumalar vb.

Alet işler el öğünür; Geçmişte böyle söylenirdi. İyi alet olunca iyi iş çıktığı söylenirdi. Kuruluşlarını tamamlayıp, projelerini  Ticaret Bakanlığına sunan girişimci kadınlara bakanlık iyi verim almaları için kimi aletleri verme olanağı da  sağlamış. Güneş ısısıyla meyve soyma ve kurutma makinesi, dokuma tezgâhı, salça makinesi, dikiş makinesi. Kuruluşun yeri için, Gemi Yakası Mahallesinde eski gümrük binasının alt katını vermiş belediye onlara. Sanıyorum üst katı müze olacak. Girişimci kadınların çok işleri var bu sıra 24-27 Eylül’de Ankara’da Kooperatifler fuarına katılacaklar.  Bagajları epey olacak. Kolay gelsin. Başarılı olsunlar diyelim.

 

Bu haber 844 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. TAHSİS TARTIŞMASI (706 kez okundu.) - 25/09/2020
  2. 2. MİLLİ SERVET ÇÜRÜYOR (578 kez okundu.) - 25/09/2020
  3. 3. FENERBAHÇELİLERDEN CINGIL’A DERBİ ZİYARETİ (490 kez okundu.) - 25/09/2020
  4. 4. DEREYE YENİ KÖPRÜ (587 kez okundu.) - 25/09/2020
  5. 5. TARSİM UYARISI (412 kez okundu.) - 25/09/2020
  6. 6. SİCİL AFFI ÇAĞRISI (611 kez okundu.) - 24/09/2020
  7. 7. DOĞANCA YOLLARI ASFALTLANIYOR (600 kez okundu.) - 24/09/2020
  8. 8. KUMARA REKOR CEZA (754 kez okundu.) - 24/09/2020
  9. 9. YAYLA YOLU TAMAM (632 kez okundu.) - 24/09/2020
  10. 10. ABİNİN FERYADI (1160 kez okundu.) - 23/09/2020
Facebook Yorumları