Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
firma reklam
‘GAZİPAŞA'YA HİZMET ETMEYE GELDİM’ 16/11/2018

‘GAZİPAŞA\'YA HİZMET ETMEYE GELDİM’

GAZİPAŞA'NIN yetiştirdiği önemli isimlerden biri olan Orman Mühendisi Yücel Sönmez, Alanya Orman İşletme Müdürlüğü görevini bırakarak aktif siyasete girdi. Ak Parti'nin iddialı aday adaylarından Yücel Sönmez, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere sayılı günler kala Gazipaşa Sahil'in "Özel Röportaj" konuğu oldu. Gazetemizin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Müdürü Adem Tekin'e konuşan Yücel, siyasete atılmak için neden Ak Parti'yi seçtiğini, belediye başkanlığı görevine talip olma gerekçesini ve kendisiyle ilgili bilinmeyenleri anlattı.

Tarım, turizm, işsizlik ve esnaf sorunlarının çözümü için önemli projeler hazırladığını anlatan Sönmez, "Aday adaylığına başvurumun ardından ilk ziyaret ettiğim kurumlar, Orman İşletme Müdürlüğü'nden sonra Ziraat Odası ve İlçe Tarım Müdürlüğü oldu. Sektörle ilgili belediyenin neler yapabileceği konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Gazipaşa'da ziraatın kalkınması için ilgili kurumlarla işbirliği içinde olup, üreticilerimizi rahatlatacak projeler hazırlıyoruz. Turizm konusunda ise maalesef ilçemiz gerekli payı alamıyor. Konaklama tesisimiz yok, iş potansiyeli yok. Bu konularda da çok özel projelerimiz var. Ayrıca esnaflarımız için de kendilerini ziyaret edip ne gerekiyorsa yapacağız" dedi. İşte Ak Parti'nin muhtemel adayı olarak gösterilen Yücel Sönmez ile yaptığımız o röportaj...

 

SİYASETE GİRİŞ AMACINIZ NEDİR?  ADAY ADAYLIĞI İÇİN NEDEN AK PARTİ?

Ben 27 yıldır devlet memuru olarak, orman teşkilatında değişik yerlerde ve kademelerde ülkeme hizmet ettim. Kendi memleketim olan Gazipaşa'da önemli bir platformda hizmet vermek için yola çıktım. Öncelikle Ak Parti, siyasi düşüncelerimle uyuşuyor. Ak Parti, her ne kadar bütün siyasi partili belediyelere eşit mesafede olsa da Gazipaşa için daha hızlı, daha etkin hizmet verebileceğimiz düşüncesindeyim. Bugüne kadar mesleğimiz gereği yaptığım bütün hizmetler vatandaş odaklıdır. Kırsalından şehir merkezine kadar, her türlü kitlelerle istişare halindeyiz. Ve ayrıca bütün kurumlarla işbirliği içinde olduğu için devlet kurumlarının işleyişine yabancı değilim. Bugüne kadar oluşan mesleki ve idarecilik tecrübemi belediyecilikte kullanmak istedim. Gazipaşamız için elimden geleni yapacağıma şimdiden söz veriyorum.

 

SİZCE BİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI NASIL OLMALIDIR?

İşi, hizmeti birçok kişi yapabilir. Öncelikle dürüst olmalı. Mütevazi olmalı, kibirli, kinci olmamalı. Vatandaş odaklı çalışmalı, proje üreten olmalı.

 

SİZİ RAKİPLERİNİZDEN FARKLI KILAN ÖZELLİKLERİNİZ NELERDİR?

Rakiplerim de oldukça değerli kişiler. Mevcut belediye başkanımız Sayın Adil Çelik, bugüne kadar elinden geleni yapmaya çalışmış. Yine Ali Rıza Büyükakça arkadaşımız da kendi kulvarından hizmet etmiş bir kişi. Bu bir hizmet yarışıdır. Hizmet konusunda bayrağı kim daha ileriye götürebilecek ise, adayımızın o olmasını temenni ediyorum. Ben de yıllarca vatandaşlarımıza orman işletmeciliği ve idareciliği konusunda önemli hizmetler yaptığıma inanıyorum. İlçemizin büyük bir bölümünün orman köylüsü olmasından dolayı kendime güveniyorum. İlçemize daha güzel hizmetler kazandıracağımın sözünü veriyorum.

 

DİĞER SİYASİ PARTİLERLE DİYALOĞUNUZ NASIL?

İlçemizdeki her siyasi partide akrabalarım, dostlarım var. Hepsiyle zaman zaman istişare halindeyim. Yerel seçimler farklıdır. Siyasetten öte kişiler ön plana çıkar. Benim Gazipaşa'da aile çevrem çok geniş. Seçim döneminde herkesin desteğine talibim.

 

SİZCE BU SEÇİMLERDE HANGİ PARTİLERİN ADAYLARI YARIŞIR?

Tabi ki her parti kendi çapında iddialıdır. Ancak ben aday gösterildiğim takdirde en iddialı aday olarak kendi partimi görüyorum. Seçimi çok rahat kazanacağımıza inanıyorum. İnşallah hep birlikte başaracağız.

 

CHP'NİN BELEDİYE BAŞKAN ADAYI KİM OLURSA İŞİNİZ DAHA KOLAY OLUR?

Bizim için adayın kim olması önemli değil. CHP'de 6 aday adayı var. Hepsi de birbirinden değerli insanlar. Biz iyi çalışıp, seçimi rahat kazanmanın çabasını göstereceğiz.

 

GAZİPAŞA BELEDİYESİ'NİN HİZMETLERİNİ YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?

Tabi ki mevcut belediye başkanımız elinden geleni yaptı. Memleketimize hizmet eden herkese teşekkür ediyorum. Yapılması gereken, yapılamayan birçok hizmet var. Belki de mevcut başkanımızın bu hizmetler için süresi yetmemiştir. Ama biz Gazipaşa'mız için yapılması önem arzeden bütün faaliyetleri, hizmetleri yapacağız. Belediyemizce yapılabilecek olanları bizzat, kapsamı dışında olan hizmetlerin ise takipçisi olacağız.

 

BÜYÜKŞEHİR VE GAZİPAŞA BELEDİYESİ FARKLI PARTİLERDEN OLURSA, İLÇEMİZİN HİZMET ALIMINDA SIKINTI OLUR MU? BU KONUDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Amacımız ilçe belediyemizin, büyükşehir belediyemizin aynı partiden olması, yani Türkiye'nin iktidarı Ak Parti'den olması. İlçemizde iktidar gücünü devam ettirebilirsek, hizmet konusunda büyük fark yaratırız. Bu nedenle ilçemize daha iyi hizmetler getirebilmek için iktidar kim ise ondan olmalıyız. Çünkü parti bir hizmet aracıdır. Hizmetten yararlanmanın yolu, iktidardan yana olmaktır.

 

ADAY GÖSTERİLMENİZ HALİNDE YÖNETİM LİSTENİZDE KİMLERE YER VERECEKSİNİZ?

İcraata, daha iyi hizmete yönelik isimleri düşünüyorum. Tarım, turizm, şehir planı, hukuk ve teknik konularda işin ehli olan önemli isimler olabilir.  Konusunda uzman olduğunu düşündüğüm, proje üretebilecek, takip edebilecek ve sorumluluk sahibi kişilerle çalışmak istiyorum.

 

ORMAN MÜHENDİSİSİNİZ. GAZİPAŞA'DA MESLEĞİNİZLE İLGİLİ UYGULAMAYI PLANLADIĞINIZ ÖZEL BİR PROJE VAR MI?

En yakımızdaki görev yaptığım Alanya'da önemli tesisler, ormandan tahsis edilen alanlara yapıldı. Bu konudaki süreçleri ve neler yapılması gerektiğini iyi biliyorum. Konaklamalı mesire alanları, spor kompleksleri ve sağlık turizmine yönelik yerler yapabiliriz. Kırsal ve merkezdeki orman kadastro konularına hakimim. Bütün bu konuların yakın takipçisi olacağım. ASAT ile işbirliği içinde, ormanlık alanlardaki içme sularını değerlendirebiliriz. Adaylığım netleşince, ilçemiz için hazırladığım özel projelerimi ve detaylarını kamuoyu ile paylaşacağım.

 

GAZİPAŞA'DAKİ YAPILAŞMA KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

İlçemizde geçmişten günümüze kadar gelen çarpık bir yapılaşma var. Bazı binalar ilçemizin imajına zarar verecek kadar kötü görüntü sergiliyor. Bana görev verildiği takdirde, yapılaşma konusuna da el atıp, gerekli iyileştirmeleri yapacağım. Çünkü görsellik her konuda önemlidir.

 

BİLİNDİĞİ ÜZERE TARIM VE TURİZM, BİR YÖRENİN GELİŞMESİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ. BU SEKTÖRLERE YÖNELİK BİR ÖN ÇALIŞMANIZ VAR MI?

Aday adaylığına başvurmamın ardından ilk ziyaret ettiğim kurumlar, Orman İşletme Müdürlüğü'nden sonra Ziraat Odası ve İlçe Tarım Müdürlüğü olmuştur. Sektörle ilgili belediyenin neler yapabileceği konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Gazipaşa'da ziraatın kalkınması için ilgili kurumlarla işbirliği içinde olup, üreticilerimizi rahatlatacak projeler hazırlıyoruz. Turizm zaten malum, ilçemiz bugüne kadar bu sektörden gerekli payını alamadı maalesef. Havalimanı bizde olmasına rağmen gelen turistleri ilçemize çekemiyoruz. Konaklama tesisimiz yok, iş potansiyeli yok. Bu konularda da hazırladığımız projeleri hayata geçirerek, neler gerekiyorsa yapacağız.

 

ÖZELLİKLE SON AYLARDA EKONOMİK KRİZ BAŞ GÖSTERİYOR. ESNAFLARA YÖNELİK PROJELERİNİZ VAR MI?

Öncelikli olarak esnaflarımıza yönelik ziyaretler yapacağım. Önce onları dinleyip, belediye olarak neler yapabiliriz, fikir alışverişinde bulunacağız. Sohbetlerimiz sırasında aldığımız şikayetleri ve önerileri not alıp, çözüm üreteceğiz. Bizim yakınımızda 2 tane üniversite var. Buralarda görev yapan akademisyenlerle işbirliği yaparak, projeler konusunda kendilerinden destek alacağız. Yine bu projeleri hazırlarken, konunun muhatapları kurum ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği içinde olacağız.

 

GAZİPAŞA OLARAK, BÖLGEMİZDE YETERLİ İŞ POTANSİYELİ OLMADIĞINDAN DOLAYI AŞIRI GÖÇ VERİYORUZ. İŞSİZLİKLE İLGİLİ PROJENİZ VAR MI?

Şuan özellikle Alanya tarafında turizmde çalışan binlerce hemşehrimiz var. İlçemize yapılacak turistik tesislerle işsiz göçünü enaza indirebiliriz. Bu konuda da projelerimiz mevcut. Zamanı gelince, ilçe halkımızla hepsini paylaşacağım.

 

GAZİPAŞA BELEDİYESİ, HENÜZ KENDİNİ KOMBİ KRİZİNDEN KURTARABİLMİŞ DEĞİL. KOMBİ KONUSUNDA BİR ÇÖZÜM PROJENİZ VAR MI?

Kombi konusu Ali Güzel döneminden buyana devam eden bir sorun. Belirli bir aşamaya geldiğini biliyorum. Elbette görev verilince, Kombi krizi konusunda da gerekli çalışmaları yapıp çözeceğiz.

 

ADAY GÖSTERİLMEMENİZ DURUMUNDA MECLİS LİSTESİNDE GÖREV ALMAYI DÜŞÜNÜR MÜSÜNÜZ?

Aktif görev almayı düşünmem. Partimizin adayı kim olursa desteklerimi veririm. Ak Parti'nin ilçemizde yeniden kazanması için elimden geleni yaparım.

 

SON OLARAK NELER SÖYLEMEK İSTENSİNİZ?

Bu süreçte yoluma devam ederken, kırıp dökücü, karalayıcı, aşağılayıcı üsluplardan uzak duracağımın sözünü veriyorum. Birilerinin külü üzerinde kor yapmak, yani prim yapmak istemiyorum. Kesinlikle bir hesap peşinde değilim. Aday gösterilirsem, vatandaşlara yapacağım ziyaretlerde önce gönüllerine, sonra oylarına talip olacağım. Eğer bana görev verilir ve seçilirsem, partili partisiz herkesin belediye başkanı olacağım. Siyaset bir hizmet aracıdır. Aday adayı arkadaşlarımızın her ikisi de yöremizin yetiştirdiği önemli isimlerdendir. Kendilerine bu süreçte başarılar diliyorum. Gazipaşa’mızda dostluk ve kardeşlik hukukunu zedelemeden, kimse kimseye hakaret etmeden çalışmaları yürütmeliyiz. Çünkü 31 Mart'tan sonra yine beraber, aynı sokakları paylaşacağız. Aynı ortamda düğünlere, mevlitlere, cenazelere, taziyelere birlikte katılacağız. Yani toplumumuzun acısını ve sevincini beraber paylaşacağız. Bu duygularla, 31 Mart 2019 seçimlerinin ilçemize, bölgemize, ülkemize ve bütün insanlığa huzur, dostluk ve yeni umutlar getirmesini temenni ediyorum. Buradan tüm ilçe halkımıza sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

YÜCEL SÖNMEZ KİMDİR?

Orman Mühendisi Yücel Sönmez, Gazipaşa’nın Pazarcı Mahallesi’nde 1969 yılında doğdu. Ailesi Koru Mahallesi'nde yaşayan Sönmez, ilk, orta ve lise öğrenimini Gazipaşa’da tamamladı. 1990 yılında, Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği Fakültesi’nden mezun oldu. Yedek subay olarak vatani görevini tamamladı. Memurluk hayatına, 1993'de Isparta Sütçüler’de göreve başladı. Ardından sırasıyla Alanya ve Akseki Orman İşletme Müdürlüğü’nde İşletme Şefliği, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü Kadastro Komisyonunda görev aldı. Muğla Fethiye’de Orman İşletme Müdür Yardımcılığı, Aydın Nazilli’de 4 yıl Orman İşletme Müdürlüğü ve son olarak 20 Haziran 2016’dan buyana Alanya Orman İşletme Müdürlüğü görevinde bulundu. Annesi Koru Mahallesi'ndeki Akyol'lardan, babası Şefikler Sülalesinden olan Yücel, geniş akraba çevresiyle dikkat çekiyor. Alanya Mahmutlar'da Aile Hekimi olarak görev yapan, ilçemize bağlı Macar Mahallesi'ndeki Demirciler sülalesinden olan Dr. Belma Sönmez ile evli olan Yücel Sönmez’in, 2’si Tıp Fakültesi’nde, 1’i ortaokulda olmak üzere 3 çocuğu bulunuyor. Yücel Sönmez, orta seviyede İngilizce biliyor.

 

 

Bu haber 1531 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. YANGIN EKİBİ SEZONA HAZIR (211 kez okundu.) - 22/05/2019
  2. 2. GÜREŞ HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR (123 kez okundu.) - 22/05/2019
  3. 3. KAYMAKAMDAN YENİKÖY’E ZİYARET (85 kez okundu.) - 22/05/2019
  4. 4. AK PARTİ TOPLANTI YAPTI (107 kez okundu.) - 22/05/2019
  5. 5. PUSULA BİLİM ÇIKTI (108 kez okundu.) - 22/05/2019
  6. 6. OTOGARDA BAYRAM YOĞUNLUĞU (77 kez okundu.) - 22/05/2019
  7. 7. KASKSIZ SÜRÜCÜYE CEZA YAĞIYOR (70 kez okundu.) - 22/05/2019
  8. 8. KIRSALDA YOL SEFERBERLİĞİ (173 kez okundu.) - 22/05/2019
  9. 9. DÜNYA SÜT GÜNÜ KUTLANDI (56 kez okundu.) - 22/05/2019
  10. 10. 'ATEŞ VE İHANET' GAZİPAŞA'DA (388 kez okundu.) - 22/05/2019
Facebook Yorumları