Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
firma reklam
GAZİBEL SERMAYE ARTTIRDI 02/12/2019

GAZİBEL SERMAYE ARTTIRDI

GAZİPAŞA Belediye Meclisi 2019 yılının son meclis toplantısını, Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz başkanlığında gerçekleştirdi. Dün saat 14.00’de Belediye Kültür Merkezi’nde yapılan Aralık ayı meclis toplantısına CHP’li Zafer Tan, İYİ Partili Mehmet Yılmaz ve Ak Partili Şevki Çağlayan mazeret bildirerek katılmadı. Meclisin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz, Pazarcı Mahallesi’nde yapılması istenilen baz istasyonuyla ilgili gelişmeleri meclis üyeleriyle paylaştı. Antalya Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Altyapı Hizmet Birliğinin 1 Ekim 2019 tarih ve 47 sayılı birlik üyeliğiyle ilgili yazısıyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, “Büyükşehir Belediye Başkanımızın bizden bir talebidir. Birlik, 2010 yılında Antalya Konyaaltı Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Altyapı Hizmet Birliği olarak kurulmuş. Daha sonra il özel idaresinin kalkmasıyla birlikte birliğin adı Batı Antalya Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Altyapı ve Hizmet Birliği olarak değiştirilmiş. Daha sonra yapılan tüzük değişikliğiyle birliğin adı, Antalya Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Altyapı Hizmet Birliği olmuş. Antalya Valisi Sayın Münir Karaloğlu, birlik tüzük değişikliğini 24 Eylül 2019 tarihinde onaylamış. Birliğin amacı, Antalya’daki belediyelerin turizm konusunda birlikte hareket etmesini sağlamak. Üyelik aidatı her yıl bir önceki yıla ait kesinleşen bütçe gelirlerinin binde biri oranında. Yani şuanda 36 milyon kesinleşen bütçe gelirimiz olduğunu düşünürsek, 36 bin lira civarında aidatı var” dedi.

 

MECLİSTE TURİZM BİRLİKTELİĞİ

Konuyla ilgili söz alan CHP Grup Sözcüsü Ulaş Özgen, “Günümüzde Gazipaşa’da tarım bir gelir kaynağı. Bundan sonra turizm daha önemli bir gelir kaynağı olacak. Böyle bir yapılanmanın içine girmemiz gerekiyor. Sadece Gazipaşa Belediyesi olarak kendimiz yapacak olsak daha az sesimizi duyururuz. Böyle bir birlik çatısı altında faaliyet yürütürsek daha faydalı olacaktır. Partimiz adına uygundur” dedi. İYİ Parti Grup Sözcüsü Mehmet Yüksel, “Gazipaşa Belediyesi’nin bu birliğin içerisinde olmasında faydaları var. Çünkü bazı başaramayacağımız altyapı hizmetleri, tanıtım olabilir. Turizmle ilgili aklımıza ne gelirse bu birlik içerisinde işimizi halledebiliriz. Çünkü bizim ihtiyacımız daha çok olacak. Birçok ilçe bunu kabul etti, geç kalan ilçelerden birisi biziz. Kabulü yönünde görüş bildiriyoruz” diye konuştu. AK Parti Grubu adına söz alan Mustafa Uysal, “Çok önemli yapılması gereken bir iş. Maalesef bizde şöyle bir olumsuzluk var. Turizmdeki pastadan en az alan ilçeyiz. İnşallah bunun ileride düzeleceğini düşünüyoruz. Yapılması gereken bir şey, evet diyoruz” dedi. MHP Grup Sözcüsü Murat Özgen ise “İlçemiz adına yararlı olacağını düşünerek, destekliyoruz” dedi. Gündem maddesi oybirliğiyle kabul edildi.

 

GÜRÇAM’A BİLİRKİŞİ

Antalya Valiliği Kadastro Müdürlüğünün bilirkişi seçimiyle ilgili bilgi veren Başkan Yılmaz, ”Antalya Valiliği Kadastro Müdürlüğü, Gürçam (Bilos) bilirkişi tayin edilmesini istedi. Bizde muhtarla görüşerek isimleri belirledik. Ali Demiral, Muzaffer Özdemir, Orhan Tuncer, Mustafa Çağlayan, Soner Kaya ve Veysel Demiral” dedi. Madde oylanarak oybirliğiyle kabul edildi. Ardından, Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 25 Kasım 2019 tarih ve 369 sayılı ödenek aktarmasıyla ilgili yazısı da görüşülerek, oybirliğiyle kabul edildi.

 

MAKAM ARACI KAMU HİZMETİNDE KULLANILIYOR

Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 26 Kasım 2019 tarih ve 371 sayılı kamu yararına tahsis kararı alınmasıyla ilgili müzakeresi mecliste görüşüldü. Konuyla ilgili konuşan Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, “Şu anda bizim makam arabası olarak kullandığımız aracın üzerinde, daha önce yakalama kararı konmuştu. Onları kaldırdık ama yarın tekrar bu tip bir olay başımıza gelebilir. Bu aracın kamu hizmetlerinde fiilen kullanıldığına ilişkin karar alırsak, tekrar yakalama kararı koyma şansları kalmıyor. Yani şu anda kullanılan arabanın kamu hizmetlerinde fiilen kullanılan mallar sınıfına alınması yönünde bir teklif” dedi. CHP Grubu adına konuşan Ulaş Özgen, “Makam aracı sizin kullanımınızda ve siz, Gazipaşa Belediyemizi temsil ediyorsunuz. Fiilen kamu hizmetinde kullanılmakta. CHP grubu adına uygundur” dedi. İYİ Partili Mehmet Yüksel, “Makam arabası konusu geçmişte çok gündem oldu. Bu kararla bu işi gündemden kaldırırız. Kamu yararı kararı alınması doğrudur, bizim içinde uygundur” diye konuştu. AK Partili Mustafa Uysal, “Bizim için de uygundur” derken, MHP’li Murat Özgen, “Sorun yok başkanım. En azından saklamak zorunda kalmayız” dedi. Karar oybirliğiyle kabul edildi.

 

BETON SANTRALİ KURDUK MİKSERİMİZ YOK

GAZİBEL İnşaat Limitet Şirketi’ne sermaye aktarımıyla ilgili söz alan Başkan Yılmaz, “Yeni kurulan bu şirket bize hibe edildi yani bağışlandı. Bizde geçen mecliste kabul ettik. Dolayısıyla bu şirketin ne borcu ne alacağı bir şeyi yok. Bizim buradaki amacımız, mevcut şirketimiz zaten vardı. Mevcut şirkette hem personel, hem ticari faaliyetler yürütüldüğü için birbirine karışıyordu. Ticari faaliyetlerimizi bu şirket üzerinden yapalım istiyoruz. Parke fabrikamız var. Parke üretiyoruz, parke satışı yapıyoruz. Bu hafta itibariyle, kendi ihtiyacımızı görecek kadar beton santrali kurduk. Beton ihtiyacımızı da bu fabrikadan sağlayacağız. Mevcut şirketin hesapları o kadar birbirine girmiş ve karışmış ki, ilişsizlik belgesi alamıyoruz. Borcu yoktur yazısı alamıyoruz. Herhangi bir ihaleye sokamıyoruz. Yeni kurduğumuz şirketteki amacımız, sıfır borcu olan bir şirket olsun. İhalelere girsin. Rahatlıkla ilişsizlik belgesi alsın ve ticari faaliyetlerimizi bu şirket üzerinden yürütelim istiyoruz. Bir de, kar mı zarar mı ediyoruz. Onu da görelim istiyoruz. Beton santrali kurduk ama mikserimiz yok. Ufak tefek makine ekipmanları almamız gerekiyor. Bunun için sermayeye ihtiyacımız var. Sık sık da sermaye artırımına gitmemek için 990 bin lira gibi bir sermaye artırımı yapalım diyoruz. Belediye bunu hemen ödemek zorunda değil” dedi.

 

GAZİBEL’E 990 BİN LİRA SERMAYE AKTARIMI

CHP grubu adına Ulaş Özgen, “Partimiz adına uygundur. İnşallah şirketimizde verimli çalışmalar yaparız. Diğer şirketimizin borçlarını da öderiz” dedi. İyi Partili Yüksel, “Selinus Şirketiyle ilgili sermaye aktarımına karşı çıkmıştık. O şirketin mali yapısı çok sağlıklı değil.  İlk etapta 1 milyon gibi rakam yeni şirketin yapacağı çalışmalar için yeterli olabilir. Grubumuz adına destekliyoruz onaylıyoruz” diye konuştu. Ak Parti Grubu adına Uysal, “Maalesef eski şirketimiz borçlanmış, ihalelere giremiyor. Gönül isterdi ki bu duruma düşmeyelim. Yeni şirketin önünün açılması için evet diyoruz” dedi. MHP’li Özgen de, “Belediyemizin hizmetlerinin önünün kesilmemesi açısından destek vereceğiz. Bu şirketin de takipçisi olacağız. İnşallah bu şirketi de batırmayız ve başka bir şirket kurmak zorunda kalmayız” şeklinde konuştu. Başkan Yılmaz, “Gazipaşa’da söz sahibi bir şirket yaratacağımıza inanıyorum, bunun iddiasındayım” dedi. GAZİBEL İnşaat Limitet Şirketi’ne 990 bin lira sermaye aktarımı oybirliğiyle kabul edildi.

 

DÜŞÜK YOĞUNLUKLU KONUT ALANI

Aralık meclisi, gündemin sekizinci maddesi ile devam etti. Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, "İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 25 Kasım 2019 tarih ve 3144 sayılı Askı İtirazı ile ilgili yazısının görüşülmesi maddesi var. 4 Mart 2019 tarihinde Gazipaşa Belediye Meclisi tarafından 1/1000 ölçekli imar planı değişikliği kabul edilmiş. 1/1000 ölçekli imar planı değişikliğinden önce Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde 1/5000 imar plan değişikliği kabul edilmiş. Hacı Musa Çayı'nın kenarında, Koru tarafında bir bölgeden yüzde 70 emsal ile bir konut alanı yaratılmış. 'Bizim meclisimizde karar onaylandıktan sonra 3 ay karar Antalya Büyük Şehir Meclisi'nde onaylanmazsa kendiliğinden kesinleşir' hükmüne istinaden mülk sahiplerinin başvuruları olmuş. Bizim öyle haberimiz oldu. Büyükşehir Meclisi'nde de 1/1000 ölçekli imar planı onaylandı. Biz de askıya çıkardık. Ziraat Mühendisleri Odası'nın itirazı oldu, başka itiraz yok. Tekrar tarım alanına dönüştürülmesini talep ettiler. Bizim İmar Müdürümüz konuyu inceledi. İmar Müdürlüğümüz, alanın 'düşük yoğunluklu konut alanı' olarak planlandığını ve tarım arazisi olmadığını belirtti. Gelen itirazın değerlendirilmesi gerekiyor" dedi. Bu maddeye istinaden CHP ve İyi Parti üyeleri konunun İmar Komisyonuna sevk edilmesini uygun bulurken Ak Parti ve MHP grubu itirazın komisyona gitmeden direkt reddedilmesine oy verdi. Konunun İmar Komisyonu'na sevk edilmesi, 13'e 8 oy çokluğu ile kabul edildi.

 

MECLİS HER AYIN 3’ÜNCÜ GÜNÜ TOPLANACAK

Dokuzuncu maddede ise, 2020 yılında düzenlenecek belediye meclislerinin tarihleri görüşüldü. Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, İlçe Meclisinin, bazen Antalya Büyükşehir Belediyesi ile çakıştığını söyleyerek yeniden belirlenmesi gerektiğini söyledi. Oy birliği ile çıkan karara göre, her ayın ilk Pazartesi olarak gerçekleşen meclis, aksi karar alınmadığı sürece 'her ayın üçüncü iş günü' düzenlenecek.

 

PERSONEL HİZMETİ SELNUS ŞİRKETİ’NDE

Gündemin onuncu maddesinde, Selinus İnşt. İnşaat Malz. Tic. Ltd. Şti.'nin ana sözleşme değişikliği ile ilgili müzekkerenin görüşülmesi yer aldı. Gazipaşa Belediyesi'nin, personel ihtiyacı için şirketten hizmet aldığını ancak şirketin böyle bir yetkisinin olmadığını söyleyen Gazipaşa Belediye Başkanı Yılmaz, "Bu şirketin ana sözleşmesinde değişiklik yaparak, personel hizmeti konusunu faaliyet konuları arasına almak istiyoruz. Bu yasal, yapılması gereken bir değişiklik" dedi. CHP grubu adına Ulaş Özgen ve İyi Parti grubu adına Mehmet Yüksel, bu uygulamanın önceki dönem belediyesinin bir eksikliği olduğunu belirterek değişikliği kabul ederken Ak Parti adına Mustafa Uysal ve MHP adına Murat Özgen, "Bizim bu maddeyi detaylıca incelememiz gerekiyor. Öncelikle komisyona gitsin" dedi. Yılmaz, "Herhangi başka bir yerde değişiklik yapmayacağız. Ekleyeceğimiz sadece 'personel çalıştırılması hizmeti' ibaresi olacak. İşten çıkarma gibi bir durum söz konusu olmayacak" dedi. 13'e 8 oy çokluğuyla, şirketin faaliyetlerine 'personel çalıştırılması hizmeti' ibaresi eklenmesine karar verildi.

 

HALK BÜFE’DE TURİZM ÖĞRENCİLERİ ÇALIŞACAK

2019 yılının son gündem maddesi ise, Gazipaşa Belediyesi tarafından işletilen, Selinus Sahili'nde bulunan Halk Büfe'de çalışacak personelin, Avukat Kemal Akça Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile düzenlenecek 'Ortak Eğitim Projesi' kapsamında öğrencilerden oluşması oldu. Oy birliği ile çıkan karara göre, Halk Büfe'de çalışacak personel, Avukat Kemal Akça Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşacak. Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, "Hem öğrenciler öğrendiklerini uygulama fırsatı bulacak ve staj yapacak, hem de bizim personel giderimiz olmayacak. Halk Büfe'nin kasası yine Gazipaşa Belediyesi'nde olacak ve orada çalışan personel arkadaşlarımız önceki görevlerine geri dönecek" şeklinde konuştu.

 

Bu haber 474 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. ÇİFTÇİ YALNIZ KALDI (242 kez okundu.) - 10/07/2020
  2. 2. GAZİPAŞA NOTER İSTİYOR (309 kez okundu.) - 10/07/2020
  3. 3. GAZİPAŞA KİMLİK DEĞİŞTİRİYOR (341 kez okundu.) - 10/07/2020
  4. 4. 3’LEYEN YOK (680 kez okundu.) - 10/07/2020
  5. 5. YAT LİMANI BİLMECESİ (489 kez okundu.) - 10/07/2020
  6. 6. ÖĞRENCİ SERVİSLERİNE C PLAKA ŞARTI (317 kez okundu.) - 10/07/2020
  7. 7. MASKE YOK MESAFE YOK (361 kez okundu.) - 10/07/2020
  8. 8. ÇELİK’TEN DESTEK ÇAĞRISI (323 kez okundu.) - 10/07/2020
  9. 9. KORONA RÖTARI (828 kez okundu.) - 09/07/2020
  10. 10. YAYLADA 2 BAŞKANLI BULUŞMA (767 kez okundu.) - 09/07/2020
Facebook Yorumları