Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
firma reklam
FLAŞ SURİYELİ KARARI 11/06/2019

FLAŞ SURİYELİ KARARI

GAZİPAŞA Belediye Meclisi Haziran Ayı toplantısında Suriyeli sığınmacıların ilçedeki plajlara alınmamasıyla ilgili oy çokluğuyla kabul edilen karar, Belediye Meclisine iade edildi.

 

KARAR YOK HÜKMÜNDEDİR

Gazipaşa Kaymakamı Ali Sakar, gazetecilere yaptığı açıklamada, 3621 Sayılı Kıyı Kanunu'nun 5'inci maddesine göre kıyıların, devletin hüküm ve tasarrufu altında olduğunu belirtti. Kıyıların, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açık olduğunu ifade eden Sakar, "Bu konuda belediye meclisine yetki verilmediği sürece, belediye meclisinin bu konuyu gündeme alıp, oylama yetkisi bulunmamaktadır. Böyle bir karar Anayasa, kanun ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğundan, alınmış olsa bile yok hükmünde olacak ve uygulama hükmü bulunmayacaktır. Zaten belediye başkanı da konunun hukuka aykırı olmasından bahisle kararı veto edip, yeniden görüşülmek üzere belediye meclisine iade etmiştir" değerlendirmesinde bulundu.

 

KARARI DOĞRU BULMUYORUM

Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, kararı Belediye Kanunun 23. Maddesine dayanarak yeniden görüşülmek üzere meclise geri iade ettiğini açıkladı. Gerekçelerinin hazır olduğunu aktaran Belediye Başkanı Yılmaz, kararın uluslararası düzenlemelere, Anayasaya ve kıyı kanununa uygun bir düzenleme olmadığını belirtti. Başkan Yılmaz, önümüzdeki meclis toplantısında konunun enine boyuna tartışılacağını, bu kararın düzeltileceğini ve hukuka uygun bir karar çıkacağına inandığını kaydetti. Başkan Yılmaz, “Sığınmacı Suriyelerin halka açık plajlara alınmaması yönünde belediye meclisince alınan kararı Belediye Kanunun 23. Maddesine dayanarak, hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle Temmuz ayı meclis toplantısında yeniden görüşülmek üzere meclise iade edeceğim. Bayram süresince vatandaşlarımız plajlara akın etti. Sanırım plajlarda rahatsızlıklar hissedilmiş. Vatandaşın tepkisine istinaden böyle bir öneride bulunuldu. Ben bunu doğru bulmuyorum. Uluslararası düzenlemelere, Anayasaya, kıyı kanununa uygun bir düzenleme olmadığını düşünüyorum. Meclis toplantısı dün yapıldığı için kararlar imzaya çıkarıldı, imzalar tamamlanıp bana geldiğinde benim gerekçem hazır iade ediyorum. Dolayısıyla böyle bir karar şuanda alınmış değil. Önümüzdeki meclis toplantısında bunun enine boyuna tartışılacağını, bu kararın düzeltileceğini ve hukuka uygun bir karar çıkacağına inanıyorum. Mevcut haliyle bu kararın hukuka uygun olmadığını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

TEMMUZ MECLİSİNDE GÖRÜŞÜLECEK

Başkan Yılmaz, kararın enine boyuna tartışılacağını ifade ederek, “Toplumda da bir Suriyeli rahatsızlığın olduğunu biliyoruz. Ancak tek başımıza belediye olarak çözebileceğimiz bir sorun değil. Bunu kaymakamlıkla beraber varsa vatandaşlarımızı rahatsız eden birileri hakkında işlem yapılacaktır. Sadece bir ülke vatandaşlığına bunu sınırlamak yada bir etnik kökene, mezhebe, inanca, giyim-kuşama bağlamak yanlış diye düşünüyorum. Bizim anlayışımıza da ters. Kıyılar herkese açıktır, herkes yararlanabilir. Anayasamıza göre yine herkes eşittir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 14. Maddesine göre,  kimsenin vatandaşlığına bakarak ayrım yapamayız. Genel hukuk ilkelerine ve düzenlemelerine aykırı bir karar diye düşünüyorum. Takdir yine meclisimizindir. Meclisimiz 23. Madde gereğince salt çoğunlukla tekrar bu kararı alırsa o zaman başka yollara bakacağız” diye konuştu.

 

Bu haber 283 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. YILMAZ TAKİPTE (103 kez okundu.) - 22/09/2019
  2. 2. EMNİYETTE GÖREV DEĞİŞİMİ (82 kez okundu.) - 22/09/2019
  3. 3. HOBİ FEST’TE 3 GAZİPAŞALI (77 kez okundu.) - 22/09/2019
  4. 4. RÜZGAR YANGINA NEDEN OLDU (80 kez okundu.) - 22/09/2019
  5. 5. AVCILARA ‘FIRSATI KAÇIRMAYIN’ ÇAĞRISI (45 kez okundu.) - 22/09/2019
  6. 6. ÖZER GAZİPAŞA’YA GELİYOR (84 kez okundu.) - 22/09/2019
  7. 7. GAZİPAŞA’YI ÜZEN ÖLÜM (117 kez okundu.) - 22/09/2019
  8. 8. GENÇLERİN BIÇAKLI KAVGASI (109 kez okundu.) - 22/09/2019
  9. 9. ÇEVRE GÜNÜNDE SAHİL TEMİZLİĞİ (45 kez okundu.) - 22/09/2019
  10. 10. KAMYON DEVİREN KAZA (98 kez okundu.) - 22/09/2019
Facebook Yorumları