Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
firma reklam
BARCIN İŞGAL ALTINDA 20/11/2020

BARCIN İŞGAL ALTINDA

GAZİPAŞA’NIN Küçüklü Mahallesi halkının göç ettiği Gevne Barcın yaylası, sahipsizlikten dolayı vatandaşların elinden kayıp gidiyor. Gevne Barcın yaylasına göç eden vatandaşlar, yetkililerin kendilerine destek olmasını istiyor. Gevne Barcın yaylasında yaşanan sıkıntılar ile hukuk mücadelesi veren Küçüklü halkı adına açıklama yapan ve mahallede uzun süre muhtarlık görevi de yapan Mustafa Oğuz yaşanan gelişmelere isyan erek, “Yaylamız birilerine peşkeş mi çekiliyor. Peşkeş çekiliyor da bizim mi haberimiz yok. Hukuk mücadelemize kimse destek vermiyor” dedi.

 

BİZE DESTEK OLUN

Mustafa Oğuz, Gevne Barcın yaylasının parça parça ellerinden alındığını belirterek, “Herkesin bildiği üzere 2014 yılında Büyükşehir Yasası ile köylerin tüzel kişiliği kaldırıldı. Sorumluluk belediyelere devredildi. Hal böyle olunca Küçüklü halkının göç ettiği Gevne Barcın yaylasının durumu da muamma oldu. Köylülerimizin göç ettiği Gevne Barcın yaylası, 1954 yılına kadar Alanya hudutları içerisindeydi. 1954 yılında ulaşım zorluğu nedeniyle yaylanın bir kısmı Konya’ya verilmiş, daha sonra Karaman il olunca buraya devredilmiş. Atalarımızın olan yaylamız üçe bölünmüş. Bu bölünmeden dolayı ister istemez sorunlar yaşanmaya başladı. 2014 yılı seçimlerinden sonra dönemin Belediye Başkanı Adil Çelik’e gidip yaylada yaşanan sıkıntıları anlatıp, yardım ve destek istedik. Adil bey, belediyenin uzak yerlere ulaşmasının zor olduğunu, ancak kendi tutacağımız bir avukat yetki verebileceklerini söyledi. Bizde mahallemizin avukatı olan Murat Adalı’ya yetki verilmesini istedik ve aldık. Avukatımız Murat Adalı devam eden davalarımızı takip etti. Bu hassasiyetinden dolayı Adil Çelik beye teşekkür ederim. Ancak 2019 yılında yapılan seçimlerin ardından yaylamıza olan saldırılar ve işgaller arttı” dedi.

 

YAYLAMIZA GÖLET YAPIYORLAR

Mustafa Oğuz, yaylanın tapusunun kendilerine ait olduğu, bunun da kayıtlarla ispatlandığını belirterek, “Taşkent Belediyesi bizim yaylamıza gölet yapmaya başladı. Mersin’in Mut ilçesinden gelen bazı göçerler ev yapıyor. Bazıları ise bize ait olan suyu hortumlarla başka yerlere götürmeye başladı. Biz yaşanan bu olayları Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz beye izah ettik. Sayın Başkan bize, belediyenin başka hudutlardaki yerlere karışamayacağını söyledi. Biz yaylanın Küçüklü adına Gazipaşa Tapu Sicil Müdürlüğü’nde kayıt olduğunu söyledik. Yaylanın atalarımızdan kaldığını, bizim de Gazipaşa’nın bir mahallesi olduğunu dile getirdik.  Ama derdimizi başkan beye bir türlü anlatamadık” dedi.

 

YETKİ İSTEDİK VERMEDİLER

Mustafa Oğuz, haklarının korunması için belediyeden mahalle avukatına yetki verilmesine ise ret cevabı aldıklarını söyledi. Mustafa Oğuz, “Küçüklü’den 32 kişi biraraya gelerek 31 Ağustos 2020 tarihinde belediye başkanlığa dilekçe verdik. 32 kişinin imzasının bulunduğu dilekçemizde, söz konusu yerlere dava açılması gerektiğini, belediye dava açmayacaksa bizim avukatımıza yetki belgesi verilmesini istedik. Biz davayı açarız, bunun için belediyenin masrafları ve doğacak zararları karşılamaya hazır olduğumuzu beyan ettik. Belediyeden dilekçimize 14 Eylül 2020 tarihinde cevap geldi. Bize gönderilen cevapta, dava açılması ve açma yetkisinin belediyeye ait olduğu, başka bir avukat yetki veremeyeceklerini uygun görmediklerini ifade ettiler. Bu durum bizi ister istemez tedirgin ediyor. Biz hemen siyasi ilçe başkanlarına gittik ve destek istedik. CHP İlçe Başkanı Ömer Güven, kendisinin belediye başkanının işine karışamayacağını söyledi. İyi Parti İlçe Başkanı Osman Nuri Yılmaz ise yardımcı olacaklarını söyledi ama bir sonuç çıkmadı. Bunun üzerine belediye meclis üyelerine gittik. CHP’li meclis üyeleri biz de karışamayız dedi. Sadece Av. Onur Demir olması için mücadele verdi ama onunda sözü geçmedi. Av. Onur Demir’e destek ve mücadelesinden dolayı teşekkür ederim. Kendisi hem köylüm hem de akrabamdır” dedi.

 

BAŞKANIN GÖNLÜ YOKMUŞ

Mustafa Oğuz, destek için çaldıkları kapılardan boş döndüklerini söyledi. Mustafa Oğuz sözlerine şöyle devam etti, “Daha sonra İyi Parti Meclis Üyesi Sayın Mehmet Yüksel’in yanına gittik. Mehmet Bey, bize ilk olarak sorunu halledeceklerini söyledi. Daha sonra ise başkan bey ile görüştüğünü ve gönlünün olmadığını söyledi. Mehmet beyin bu sözü bizi hem üzdü, hem de inandırıcı gelmedi. Niye diye sorarsanız belediyeyi CHP ile İyi Partili üyeler birlikte yönetiyor. Mehmet Bey, ‘Bu köy bizim köyümüz avukata yetki verelim yada belediyenin avukatlarına dava açtıralım dese belediye başkanı hayır mı deme şansı yok. Çünkü yönetim ortaktır. 2 kişi ortak iş yapsa, biri kasaya karışacak diğeri karışamayacak böyle bir şey olur mu?” dedi.

 

SANDIK MESAJI

Mustafa Oğuz, destek verdikleri siyasilerden destek göremediklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti, “Küçüklü’nün 4 bin 300 civarı nüfusu var. 2 binden fazla ise seçmeni bulunuyor. Ama bunların hepsi Küçüklü’de oturmaz. Merkez mahallelerinin tamamında hatta Korubaşı ve Aydıncık’da da oturanlar var. Ama yayla zamanı bunların tamamı söz konusu yaylaya çıkar. 2 binden fazla seçmenin büyük çoğunluğu millet ittifakına oy verdi. Geri kalanları ise Cumhur ittifakına gitti. Tabiî ki bu bir tahmindir, kesin değildir. Ama sonuç olarak 4 bin 300 nüfusu ve 2 binden fazla seçmeni kimse küçümseyemez. Takdiri kamuoyuna bırakıyorum” dedi.

 

Bu haber 1165 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. SEVİNDİREN KARAR (253 kez okundu.) - 25/11/2020
  2. 2. CHP EMEKLİLERİ UNUTMADI (218 kez okundu.) - 25/11/2020
  3. 3. ALMAN TURİST ÖLÜ BULUNDU (299 kez okundu.) - 25/11/2020
  4. 4. EN SADE KUTLAMA (184 kez okundu.) - 25/11/2020
  5. 5. KADIN KOOPERATİFİNE GÖRKEMLİ AÇILIŞ (492 kez okundu.) - 24/11/2020
  6. 6. SERVİSÇİLERE DESTEK ÖNERİSİ (353 kez okundu.) - 24/11/2020
  7. 7. ESENPINAR’A YANGIN HAVUZU (330 kez okundu.) - 24/11/2020
  8. 8. SIRA SUYUMUZA MI GELDİ? (828 kez okundu.) - 24/11/2020
  9. 9. ESNAFIN KAFASI KARIŞIK (650 kez okundu.) - 23/11/2020
  10. 10. MOLOZ SİTEMİ (538 kez okundu.) - 23/11/2020
Facebook Yorumları