Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
firma reklam
AVOKADODA ERKEN HASAT UYARISI 09/09/2020

AVOKADODA ERKEN HASAT UYARISI

GAZİPAŞA’DA avokado üreticileri erken hasat konusunda uyarıldı. Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik, avokado üreticilerini erken hasat yapmamaları konusunda uyardı. Oda Başkanı Yusuf Çelik, avokado üretiminin ilçenin önemli gelir kaynaklarından biri haline geldiğini söyledi. Başkan Çelik, Gazipaşa'da bazı tüccarların avokado alımı yaptığını, bazı üreticilerin de hasat zamanı gelmeden avokado hasadı gerçekleştirdiğini duyuyoruz. Erken hasat edilen avokadolar olgunlaşmayarak kararıp çürüyor. Bu durum Gazipaşa'nın ürettiği kaliteli avokado için kötü imaj bırakır” dedi.

 

TÜCCARLAR ALMASIN

Başkan Çelik, avokado tüccarlarına bu konuda büyük görev düştüğünü belirterek, “Avokado ilçemizde ilgi gören bir meyvedir. Avakado hasadı zamanında yapılmalıdır. Fiyatlar iyi olduğu zaman erken toplayanlar oluyor. Erken koparılan avakado tüketicinin elinde yetişmiyor. Yada tüccarın elinde kalıyor. Bu bizim avakado pazarı olmamız açısından kötü sonuçlar doğurabilir. Herkes avokadosunu zamanında toplamalı ki, satın alan insanlar ağız tadıyla tüketilebilmelidir. Zamanın da hasat edilmeyen ürün beklese bile buruşarak çöpe atılıyor. Gazipaşa avokadosu diyerek satın alıp, 15-20 gün bekletince hala yiyemezse bir daha alır mı? Bu sefer fiyat düşüyor, kendi kendimizi kandırmayalım. Bizim bu konuda üreticinin hem de tüccarın gerekirse bilgilendirilmesi gerekiyor. Yazık değil mi telef olan ürünlere. Bu konuda tüccarlarında dikkatli olması gerekiyor. Hatta hırsızlığın önüne geçilmesi için çiftçi kayıt sistemi sorulması lazım. Fiyat uygun diye çalıntı malı piyasadan almamaları lazım o zaman hırsızlık engellenir. Ucuz mal satmaya çalışan olursa hatta ihbarını yapması lazım, bunda bir şey vardır” diye konuştu.

 

YANLIŞ HASAT ÇİFTÇİYE ZARAR VERİYOR

Ziraat Mühendisi Yavuz Çetin ise, erken edilen avokadoların çöpe gittiğini söyledi. Avokadonun birçok cinsinin bulunduğunu ve hepsinin hasat zamanının farklı olduğunu belirten Çetin, “Yetişme alanları kısıtlı olduğu için Antalya bölgesi avakado üretiminin yüzde 80’ini karşılamaktadır. Bence avakado dünyada yeşil elmas olarak bilinen bir meyve. Kozmetik, gıda sanayisi ve yemelik bir ürün statüsünde olduğu için, değeri her zaman artıyor. Bilinçsiz çiftçilik yüzünden düzgün bahçe verimi ve ürün standardını yakalayamıyoruz. Bölgede toprak ve su analizi yaptırılarak, bahçe kurulumu ve bölgenin şartlarına uygun bitki çeşidi seçimi yapılmalıdır. Olması gereken verimin altında ürün topluyoruz. Eğitimsiz çiftçi ve bilinçsiz tüccarlar yüzünden kaynaklı ve çalınma korkusu var. Hırsızlık olayları olduğu için erken toplamaya çalışarak ürünün pazar değerini bitiriyorlar. Ürünü satan alan vatandaşlarda yiyemeden çöpe gidiyor. Daha avokadoyu bilmeyen yüzde 70-80’lik bir kitle var. Güzel paralara satın aldıkları ürünü yetişmediği zaman bilmedikleri için bir daha almak istemiyorlar. Eğitimli çiftçi, alanında uzmanlaşmış ziraat mühendisleri ve tüccarlar yetiştirilmelidir. Olgunlaşma takvimi oluşturulmuş ve buna uyan ülkeler var. Aynı çalışmayı bölgemizde yapmalıyız. Bende bu işin hem ticaretini yapan bir kişi olarak hem de bir ziraat mühendisi olarak hiçbir zaman vakti gelmeden ürün toplatmıyorum. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden, Gazipaşa Ziraat Odası’ndan bir isteğim var. Alanında uzmanlaşmış hocalar davet edilerek. Büyük çiftçilerimizi, tüccarlarımızı ya da avakado üzerine çalışan ziraat mühendisler eğitilmelidir ve bilinçlenmelidir. Kendini geliştirmiş bir çiftçi kaliteli ürün çıkarır ve Gazipaşa’mızı bir marka haline getirebiliriz” diye konuştu.

 

Bu haber 1710 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. TAHSİS TARTIŞMASI (704 kez okundu.) - 25/09/2020
  2. 2. MİLLİ SERVET ÇÜRÜYOR (576 kez okundu.) - 25/09/2020
  3. 3. FENERBAHÇELİLERDEN CINGIL’A DERBİ ZİYARETİ (488 kez okundu.) - 25/09/2020
  4. 4. DEREYE YENİ KÖPRÜ (585 kez okundu.) - 25/09/2020
  5. 5. TARSİM UYARISI (410 kez okundu.) - 25/09/2020
  6. 6. SİCİL AFFI ÇAĞRISI (609 kez okundu.) - 24/09/2020
  7. 7. DOĞANCA YOLLARI ASFALTLANIYOR (598 kez okundu.) - 24/09/2020
  8. 8. KUMARA REKOR CEZA (752 kez okundu.) - 24/09/2020
  9. 9. YAYLA YOLU TAMAM (630 kez okundu.) - 24/09/2020
  10. 10. ABİNİN FERYADI (1158 kez okundu.) - 23/09/2020
Facebook Yorumları