Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
firma reklam
ATATÜRK PARKI 17/07/2019

ATATÜRK PARKI

ŞEHİR MERKEZİNDE UNUTULMUŞ BİR DEĞER!

Rahmetli babamın çocukluk yılları, 1940’ lı yıllar.. Dedem Mehmet Ali Yüksel, o zamanlar Kaledran’da (Yakacık)  Köy Bakkalı, bugünkü adıyla Binbir Çeşit ,lastik çizmesinden sadrazam lokumuna her şey var.. Babam çocukluk yıllarını anarken; dedemle birlikte mal almak üzere katır sırtında ve sabahın erken saatlerinde Gazipaşa’ya vardıklarını, orada  ikindiyi bulan alış verişten sonra geri dönüşe geçmeden önce “Park’taki ulu çınarların gölgesinde serinleyip, günün tüm yorgunluğunu atarak dinlendiklerini” biraz da  hüzünlü bir dille anlatırdı bizlere.. Babam için, bu Büyük Park’ ta yeşilin ve ulu çınarların koyu gölgesinde dinlenmelerin anısı bir başkaydı..

1940’larda Gazipaşa Şehir Merkezinden bir görünüm..1944’te Hükümet Konağı, Gazipaşa halkının büyük katkıları ile yapılmış. 1950’ de yapılan sayımlara göre  şehir merkezinde 1.246 kişi yaşıyor.

Zihnimde yer eden bu mekanı görebilmek için sabırsızlanırken, Gazipaşa’ya  döner dönmez ilk işim bu Büyük  Park’ı aramak olmuştu. Fakat, şehrin tam merkezinde olmasına rağmen  varlığı  hissedilmeyen , adeta insanlardan gizlenmişcesine , şehrin sırtını döndüğü bir konumda bulmuştum onu.. Tam üç kez her bir metre karesini adımlayarak dolaşmıştım. Gördüklerimden sonra içimi garip bir hüznün kapladığını hatırlıyorum..Babam, çocukluk yıllarının buruk hatıraları içinde yücelttiği bu Büyük Park’ın(!)  yıllar sonraki halini  hiç göremedi.. Belki de eski haliyle anılarında yaşatıyor olması, onun için daha huzur verici olmuştu.

Atatürk Parkı dış sınırları ve park içerisinde yer alan tesislerin kapladığı alanlar..  ( Sınırlar ve verilen sayısal değerler Uydu Fotoğrafına dayalı  tahmini değerlerdir)

Yukarıda  görülen,  Atatürk Parkı’nın  yüzölçümü, ortalama  37.000 m2..  Bunun 6.000 m2 si Otopark alanı, 4.000 m2 si Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından kullanılmakta, 3.000 m2 si Tenis Kulübü , 1.000 m2 si Midilli Atları için ayrılmış ve 3500 m2 si boş arsa.. Toplam Tesislerin kapladığı alan ise  17.500 m2..  Bu Tesisler sırası ile incelendiğinde;

Otopark ; Park’a gelen günlük tahmini ziyaretçi araç sayısının çok üzerinde araç park alanı ayrıldığı ve bir bölümünün resmi kurumlara tahsis edildiği görülmektedir.

Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından kullanılan bölüm : Bu bölümde, toprak dolgusu ile hazırlanan bir tepecik üzerine oturtulmuş , bir Cafe/Restaurant var.. Fakat, uzunca bir süre kullanılmamaktan kaynaklı yıpranmış ve dökülmüş durumda..  Bir zamanlar halkın beğeni ile oturup kahvesini yudumlarken veya yemeğini yerken zevkle etrafını  izlediği, enfes bir mekan olduğu izlenimi veriyor.. Bu bölgede bir hizmet binası ve otoparkı da var. Küçük Park alanının önemli büyüklükte bir bölümü üzerinde yer alan bu Hizmet Biriminin ve otoparkın, bir başka bölgeye taşınmasının , parkın kazanılmasında önemli bir adım olacağı düşünülebilir.

Midilli Atları için ayrılan bölüm :  Çocuklara hayvan sevgisini kazandırmak için düşünülmüş bir mekan olmakla birlikte, park alanının küçük, eninin dar olması nedeniyle başka bir alana taşınması düşünülebilir. Bu bölüm şimdi boş olup kullanılmamaktadır.

Tenis Kulübü :Tenis Kortları ve Cafe’den oluşan bu tesis; Park Alanını ikiye bölmekte ve Kır Kahvesi, Yapay Havuz, Çocuk Oyun Parkı ve Kuş Gözlem Evi gibi fonksiyonel tesislere  ulaşımı kapatan bir konum yaratarak parkın dolaşım /kullanım  bütünlüğünü bozduğu görülmektedir.

 Tesislerin dışında kalan kullanılabilir park alanı..

Yukarıda görüldüğü gibi, park alanının yarısına  yakın bölümü, ya kullanım dışı bırakılmış yada park alanının büyüklüğü ile orantısız ve halkın çoğunluğu tarafından kullanılamayacak tesislere tahsis edilerek , parkın kullanım bütünlüğü bozulmuş ve işlevselliği kaybolmuştur.

Atatürk Parkı’nın bugünkü haliyle; Gazipaşa’mızın merkezinde, insanlara sunması gereken yaşam konforu ve  sosyo - kültürel  aktiviteleri biryana, gün içerisinde binalar arasına sıkışmış, sıcaklık ve nemin yaz aylarında bunalttığı bir anda imdada yetişecek bir mekan ve  halkın beklentilerini karşılayabilecek bir değer olabilmesi, ne yazık ki mümküm görünmemektedir.                                         

Atatürk Parkı’nın,  yukarıda görülen ve Park Alanının doğu kısmında yer alan boş arazi istikametinde genişleyebileceği ve böylece söz konusu tesislerin bu bölgede yer alabileceği düşünülebilir.

İstanbul Gülhane Parkı’ndan bir görünüm..

Parklarda sanatsal ve sportif aktivitelerden bir görünüm..

Oysa ki  Atatürk Parkı; bugünkü 37.000 m2 lik  sınırları içerisinde,  yukarıdaki resimlerde  görüleceği gibi, ülkemizde ve dünyada bilinen örneklerinden  esinlenerek ve özgün kimliği korunarak, her dem yeşil  gölge yapan yüksek ağaçları, çiçeklerle bezenmiş yolları, küçük tropikal meyve bahçesi, estetik ve sanatsal ögeleri ile şehrin merkezinde halkımızın doğa ile buluşup  huzur bulacağı bir Dinlenme Alanı  haline dönüştürülebilir.

Doğusunda genişlemesi düşünülen arsa üzerinde ise; Eğitim- Kültür ve Eğlence aktivitelerinin gerçekleştiği Gençlik Merkezi  ve Çocuk Kulübü gibi rekreasyonel alanlar planlanarak kent kimliği oluşturacak tesisler inşa edilebilir.

Sonuç olarak; bugünlerden önlem alınmaz ise yakın bir gelecekte, hızla artan nüfusu ve betonlaşarak yeşilden griye dönen görüntüsü ile  yüksek binalar arasına sıkışmış, bunaltıcı bir yaşam ne yazık ki  çocuklarımızı bekliyor olacaktır. Onlara nefes alabilecekleri yeşil bir dünya bırakmak, her kademedeki yetkililerin ve  bizlerin en  önemli  sorumluluğu olmalıdır. Bu nedenle diyorum kiGelecek için Atatürk Parkı’ na sahip çık !

 

Bu haber 1947 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. CUMHUR’U ÖVDÜ BÖCEK’İ DÖVDÜ (333 kez okundu.) - 11/12/2019
  2. 2. AK PARTİ’DE SEÇİM BAŞLIYOR (143 kez okundu.) - 11/12/2019
  3. 3. KADIN ŞURASI’NDA GAZİPAŞA STANDI (120 kez okundu.) - 11/12/2019
  4. 4. BÜFELER KİRAYA VERİLDİ (267 kez okundu.) - 11/12/2019
  5. 5. YEDİ BİLİM’DEN SEMİNER DAVETİ (63 kez okundu.) - 11/12/2019
  6. 6. SOKAK HAYVANLARI YARARINA KERMES (93 kez okundu.) - 11/12/2019
  7. 7. YILMAZ’DAN HIZ GİRİŞİMİ (279 kez okundu.) - 11/12/2019
  8. 8. OTOPARK ÜCRETİ ZAMLANDI (194 kez okundu.) - 11/12/2019
  9. 9. TEZGAHLARDA BALIK BEREKETİ (162 kez okundu.) - 11/12/2019
  10. 10. ARALIKSIZ MÜCADELE (121 kez okundu.) - 11/12/2019
Facebook Yorumları