Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
firma reklam
ALTERNATİF KUTLAMA 29/10/2020

ALTERNATİF KUTLAMA

GAZİPAŞA’DA 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet’in 97’nci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen resmi çelenk sunma töreninin ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Gazipaşa Şube Başkanlığı tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen çelenk sunma törenine CHP İlçe Başkanı Ömer Güven, Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, ADD Şube Başkanı Fehmi Tuncer, belediye meclis üyeleri ve partililer katıldı.  CHP İlçe Başkanı Ömer Güven ve ADD Şube Başkanı Fehmi Tuncer’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.  ADD Şube Başkanı Fehmi Tuncer’in konuşmasının ardından iki çocuk Cumhuriyet ile ilgili şiir okudu.

 

CUMHURİYET İLELEBET YAŞAYACAK

Şiirlerin okunmasının ardından bir konuşma yapan CHP İlçe Başkanı Ömer Güven, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, bugünü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir. Cumhuriyetimizin 97. yılı kutlu olsun. Mustafa Kemal Atatürk’ün; Anadolu’ya geçerek ülkeyi kurtarma kararlılığına karşı birçok yurtsever karamsardı. ‘Ordu yok’ dediler, ‘kurulur’ dedi. ‘Para yok’ dediler, ‘Bulunur’ dedi. ‘Düşman çok’ dediler, ’ Yenilir’ dedi. ‘Boğazı gemiler işgal etti’ dediler, ‘Geldikleri gibi giderler’ dedi, geldikleri gibi gittiler, gidecekler.  Üstelik yıkılan, yakılan, vatanı rehin veren likayatsız padişaha ve damatlara işgalci Hıristiyanların buyruğunda fetvalar veren şeyhülislamlara, işbirlikçi hainlere rağmen Mustafa Kemal halkına güvendi. Halkı ümmet, kul olmaktan kurtaracak özgür ve eşit haklara sahip bireylerden oluşacak bir ulus yaratarak, bağımsız, laik Türkiye Cumhuriyeti devletini kurarak, dünyanın en kansız ve bağımsız devrimlerini gerçekleştirdi. Bizi yanlış yola yönelten kötü insanlar bilirsiniz ki, çoğunlukla din perdesine bürünmüş, halkımızı hep şeriat sözleriyle aldatmışlardır.  Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler sapık mensuplar ülkesi olamaz. En doğru, en gerçek tarikat uygarlıktır” şeklinde konuştu.

 

CUMHURİYETİN

ÖZÜ DEMOKRASİDİR

ADD Başkanı Fehmi Tuncer ise, “Milli iradeden kopartılan şahsın yönetimine verilen ve saray idaresine demirlenen Cumhuriyeti Atatürk esaslarına göre yeniden inşa etmek temel  görevimizdir. Atatürk ve Cumhuriyetin kazanımlarıyla hesaplaşma niyetinde olan siyasi iktidarın  Cumhuriyet bayramını yasaklama girişimini şiddetle kınıyorum. Türk milleti Cumhuriyet bayramını mutlulukla, neşeyle, gururla, el ele, yasaksız bir şekilde kutlamayı istemektedir. Bu nedenle Atatürk Cumhuriyetini yeniden inşa etmek tüm üyeleriyle birlikte dinlenmeden yürümeye karar vermiştir. Parlementer demokratik sisteme geçiş zorunludur. Türkiye büyük millet meclisi bugünkühakettiği konumda olmadığı kesindir. Gazi meclisimizin itibarı Türk milletinin itibarıdır. Laiklik, milli egemenlikle milletimizin güvencesindedir. Her Türk vatandaşı laikliği korumakla görevlidir. Atatürk’ün emriyle kurulan Diyanet Başkanlığının kendi sınırları dışarısına çıkması kabul edilemez. Atatürk Cumhuriyetinin milli kurumlarını yeniden inşa etmek bir zorunluluktur. Cumhuriyetimizin özü demokrasidir” diye konuştu.

 

Bu haber 1032 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. SEVİNDİREN KARAR (242 kez okundu.) - 25/11/2020
  2. 2. CHP EMEKLİLERİ UNUTMADI (211 kez okundu.) - 25/11/2020
  3. 3. ALMAN TURİST ÖLÜ BULUNDU (290 kez okundu.) - 25/11/2020
  4. 4. EN SADE KUTLAMA (173 kez okundu.) - 25/11/2020
  5. 5. KADIN KOOPERATİFİNE GÖRKEMLİ AÇILIŞ (485 kez okundu.) - 24/11/2020
  6. 6. SERVİSÇİLERE DESTEK ÖNERİSİ (346 kez okundu.) - 24/11/2020
  7. 7. ESENPINAR’A YANGIN HAVUZU (322 kez okundu.) - 24/11/2020
  8. 8. SIRA SUYUMUZA MI GELDİ? (819 kez okundu.) - 24/11/2020
  9. 9. ESNAFIN KAFASI KARIŞIK (645 kez okundu.) - 23/11/2020
  10. 10. MOLOZ SİTEMİ (531 kez okundu.) - 23/11/2020
Facebook Yorumları