Gazipaşa Sahil | Gazipaşa Haber
firma reklam
ABİNİN FERYADI 23/09/2020

ABİNİN FERYADI

GEÇTİĞİMİZ Cuma günü, Ramazan Harmancı (23) sera naylonu çekerken yüksek gerilim hattına temas etmesi sonucu feci şekilde can vermişti. Çobanlar Mahallesi’nde yaşanan üzücü kazanın ardından Ramazan Harmancı’nın abisi Halil İbrahim Harmancı, kardeşinin ölümünde ihmal olduğunu belirterek suçluların cezalandırılmasını istedi.

 

SUÇLU KİM?

Acılı abi Halil İbrahim Harmancı, aldıkları haberle yıkıldıklarını ve bu acı olayın ihmal sonucu gerçekleştiğini söyledi. Harmancı, “Bu olayın ilk defa yaşanmıyor, ihmali olanlar yetkililer tarafından belirlenmeli ve cezalandırılmalı” dedi. Bu tür acılı olayların bir daha yaşanmaması ve yeni can kayıplarının yaşanmaması için yetkililerin gereken hassasiyeti göstermesini isteyen Harmancı, “Bizim kardeşimiz canımız gitti. İhmal sonucu yaşanan bu acı olayın bir daha tekrar etmemesi için gereken tüm hukuki mücadeleyi vereceğiz. Bizim canımız yandı, aşka bir ailenin daha yanmasın. Bu çalışmanın denetlenmesi gerekmiyor mu? Bu yüksek gerilimin hattının geçtiği alana nasıl sera yapılmasına onay verilmiş? Ya da projeye uygun mu yapılmış? Burada sorumlu kim? AEDAŞ mı, iş sahibi mi, demirci mi, yoksa acısıyla bizi yıkan kardeşim mi?” diye sitem etti.

 

İHMALİ OLANLAR BULUNSUN

Harmancı, yaşanan acı olayda birçok ihmalin olduğunu belirterek, “Biz bu işte ihmali olanların teshit edilip, caydırıcı boyutta cezai işlem yapılmasını istiyoruz. Bizim amacımız burada bir şeyler elde etmek değil. Gazipaşa’yı bana verseler, kardeşim geriye gelmeyecek. Bu işte sorumlu kim? AEDAŞ mı, iş sahibimi, yoksa yüksek gerilimin altına proje onayı veren kişi ya da kurumlar mı? Savcılık bütün yerlerden evrak istemiş. AEDAŞ, Ziraat Odası, İlçe Tarım tüm projeleri istemiş. Savcılığa göre proje uygun değil. 6 tane kurumdan bilgiler istenmiş. Adli tıp raporu da çıkmadı bekleniyor. Hata var veya yok, herkesin orada bir hatası var. Bir can daha gitmesin. İhmaller sonucu birçok kaza yaşanıyor. Bir tane arkadaşımın dalağı yok mesela, bir başkasının ayağı. Bu son olsun artık. Bu konuda uğraşıp sesimi duyurmak istiyorum. Yüksek gerilimden dolayı 10 metresini ekmeseler, ya da 15-20 fidan az dikseler en azından bu can kaybı yaşanmazdı. Bu projelerde ihmal var. Temelinden, başından sonuna herkes de ihmal var. Suçlu şu kişi diyemem. Biz olayın maddi boyutunda değiliz, her gün bir avukat arıyor. Ben ailemin acımın içindeyim, artık bir başka kişi bu acıyı yaşamasın. Para verilerek susulmasın, buna neden olan kişi ve kurumlar bulunsun istiyorum. Bende bu işi yaptım daha önce yüksek gerilim hattının bir mesafe sınırı var. Benim bildiğim kadarıyla yüksek gerilim hattının altının parası devlet tarafından ödenerek ekilip dikilmesin deniliyor. Bu yüksek gerilim 5 metreden dahi insanı çekebiliyormuş. Buna ihmaller zincirimi denilir ne denilir bilmiyorum. Buraya yüksek gerilimin altına sera onayı nasıl yapılıyor. Gidip denetleniyor mu? Denetlense bu böyle olmazdı. Ben işçiyim evet yapmam gereken işi yapacağım. Fakat bir işçi ölürse ölür, havaları olmayacak, bende bir insanım sonuçta. Ben bu olaylarla böyle uğraşan kimseyi görmedim. Parayı alan susuyor. Fakat ben uğraşacağım, benim içim yanıyor. Kimse 2 muz fazla dikeceğim diye can almasın. Türkiye’yi verseler kardeşim geriye gelmeyecek. Kardeşim param parça olmuş, bu işlerde iş güvenliğinin uygulanması gerekiyor. Benim duyduğuma göre bir tarafın teli 3 metre, bir tarafın teli 1.8 metreymiş artık sarkmış mı ne olmuş bilmiyorum” diye konuştu.

 

 

Bu haber 1481 kez okundu.
Gazipaşa Güncel Haberler Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. KADIN GİRİŞİMCİLERDE YENİ HEDEF İHRACAT (725 kez okundu.) - 23/10/2020
  2. 2. CUMHURİYET BANDOSU GAZİPAŞA’YA GELİYOR (530 kez okundu.) - 23/10/2020
  3. 3. BÜFE İHALELERİNDE REKOR (688 kez okundu.) - 23/10/2020
  4. 4. (0 kez okundu.) - 23/10/2020
  5. 5. BELEDİYE 550 AĞAÇ DİKECEK (480 kez okundu.) - 23/10/2020
  6. 6. KAHYALAR’DA KEŞİF GÜNÜ (1339 kez okundu.) - 22/10/2020
  7. 7. SAHİL 13 YAŞINDA (628 kez okundu.) - 22/10/2020
  8. 8. SEVİNDİREN HABER (829 kez okundu.) - 22/10/2020
  9. 9. DERELERDE KIŞ TEMİZLİĞİ (562 kez okundu.) - 22/10/2020
  10. 10. GURUR GÜNÜMÜZ (1176 kez okundu.) - 21/10/2020
Facebook Yorumları