Gazipaşa Sahil Gazetesi
"Sahilde yapılaşma adaletsizliği var"
Yazar Gazipaşa Sahil   
Çarşamba, 02 Temmuz 2014 14:12
Devamını oku...CHP İlçe Başkanı Bülent Kocabaş, "50 dönümün altındaki turizm alanlarında yapılaşma izni yüzde 40. Ortada ciddi bir adaletsizlik var, çözüm bulunması gerekiyor" dedi
CUMHURİYET Halk Partisi(CHP) İlçe Başkanı Bülent Kocabaş, ilçede yaşanan imar sorunlarıyla ilgili basın açıklaması yaptı. CHP’li Kocabaş, 50 dönüm ve üzeri turizm alanlarında yüzde 80 yapılaşma izni verilirken, 50 dönüm altındaki turizm alanlarında ise yüzde 40 yapılaşma izni verildiğini belirterek, bu adaletsizliğin giderilmesini istedi. CHP’li Kocabaş, Gazipaşa’nın en büyük sorunlarından birinin imar olduğunu belirterek, “Gazipaşa'nın en önemli sorunlarından birisi olan imar planı maalesef yine değişikliğe uğradı. Bu değişiklik, Gazipaşa insanının ve küçük arsa sahiplerinin lehine bir değişim değil. Turizm alanlarında imar planı yapma yetkisi Turizm Bakanlığı’nın elinde. Yapılan planı Gazipaşa Belediyesi de onaylıyor ve askıya çıkartıyor. Turizm Bakanlığı tarafından tekrar onaylanıyor, yapılan değişiklikler Gazipaşa Belediyesi Meclisi tarafından onaylanıyor ve askıya çıkartılıyor. İtirazlardan sonra da gerçekleşiyor. Yeni yapılan imar planıyla ilgili aldığımız bilgiler neticesinde, Gazipaşa Belediye Başkanı Dr. Adil Çelik'le birlikte CHP İlçe yönetimi ve belediye meclis üyelerimizle toplantı yaptık. Bu konuda Belediye Başkanı Çelik’e çok önemli bir sorunla karşı karşıya olduğumuzu ifade ettik. Başkan Çelik de, bu konunun takipçisi olduğunu ifade etti. Başkan Çelik, Turizm Bakanlığı yetkililerini konuyu ilettiğini söyledi” dedi.
YAKIN TAKİPÇİSİYİZ
CHP İlçe Başkanı Kocabaş, bu sorunun mutlaka çözülmesi gerektiğini vurgulayarak, “50 dönüm ve üzeri turizm arazilerine yüzde 80 imar yapılaşma izni veriliyor. 50 dönümün altındaki turizm arazilerine ise, yüzde 40 yapılaşma izni veriliyor. Bu demektir ki birinci ve ikinci parseldeki arazilerle birlikte denize sıfır olmayan arazilere, yüzde 40 yapılaşma oranıyla turizm tesisi yapma izni veriliyor. Bu sadece CHP, AKP ve MHP’nin sorunu değil, siyasal partilerin dışında hükümet ve bakanlıkta takip edilmesi gereken bir sorundur. Arsa sahiplerinin de bu konuyu takip etmesi gerekiyor. 50 dönümüm üzerindeki turizm arazilerine yüzde 80 yapılaşma izni vermek demek, arkada kalan tesislerin denizi görmesini ya da daha düşük yoğunlukta inşaat yapılması demek. Böyle olunca ön taraf komple kapanacak. Bu da Anayasanın hakkaniyet eşitlik ilkesine aykırıdır. 50 dönüm araziye eğer yüzde 80 yapılaşma izni veriyorsan, 5, 10 ve 20 dönüm arazilere aynı oranda yapılaşma izni vermek gerekir. Gazipaşa’da kaç kişinin 50 dönüm arazisi var? AK Parti ilçe yöneticilerinin de bu konuda girişimde bulunması gerekiyor. Hükümetin ve Turizm Bakanlığının bu konuda duyarlı olmasını talep ediyoruz. Çünkü Gazipaşa insanı bu şekilde 50 dönümlük arazilerin içerisinde parti yapıldığı zaman arazisini satmak zorunda kalacak. Belediye Başkanı Adil Çelik’e Çeşme Alaçatı modelinden bahsettik. Başkan Çelik ise, Türkiye'yi ve dünyayı gezen birisi, o da aynı fikirde ve bu fikri beğendiğini ifade etti. Küçük pansiyonlar, oteller sözkonusu. Çeşme ve Bodrum gibi tatil bölgelerinde bu tip oteller var. Gazipaşa insanı, arsalarını satmak zorunda kalmasın. Gerekirse imar alanı ortaya çıktığı zaman iptal davası açacağız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bu konunun yakın takipçisiyiz” diye konuştu.
FEN LİSESİ OLMALI
CHP İlçe Başkanı Kocabaş, yapımı devam eden devlet hastanesi inşaatının tamamlandıktan sonra, boşalacak hastane binasının Fen Lisesi olması gerektiğini söyledi. CHP’li Kocabaş, “Mevcut devlet hastanesi binasının sağlık lisesi olacağı ihtimali gündemde. Biz buranın fen lisesi olmasından yanayız. Gazipaşa’da bir sürü yetenekli ve başarılı öğrenci var. Biz bu öğrencilerin Antalya, Alanya ve Manavgat gibi başka fen liselerine gittiğini görüyoruz. Yetenekli ve başarılı öğrencilerimizin, Gazipaşa’da kalmalarını sağlamak için fen lisesi olmalı, bu liselere gitmek isteyen başarılı öğrenciler var. Gazipaşa’nın fen lisesi gibi okullara ihtiyacı var. Tüm siyasi partiler birleşerek, bu konunun takipçisi olmalıyız” dedi.
PİSTİ KÜÇÜLTMEYİN
CHP’li Kocabaş, 2 bin metre olan havalimanı pistinin 500 metre uzatılarak 2 bin 500 metreye çıkarılması gerektiğini söyledi. Kocabaş, pistin yeterli seviyede uzatılmamasının ileride sorunlara sebep olacağını belirterek, “Havalimanının pisti 500 metre uzatılacaktı ancak 350 metreye düşürülmüş.  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gazipaşa'ya geldiği zaman pistin 2 bin 500 metreye çıkarılacağı sözünü verdi ve bu da resmi gazetede yayınlandı. Gazipaşa Havalimanı pistinin 500 metre yerine 350 metre uzatılması, ileride tekrar bazı sıkıntıları gündeme getirebilir, daha büyük uçakların inmesi planlanarak pist 500 metre uzatılmalı. Pistin 2 bin 500 metre olması için AK Parti Gazipaşa İlçe Teşkilatını ve Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'nu, bu konuda duyarlılıklarını sürdürmeye davet ediyoruz” dedi.

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 - 854

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

- Belediyeden yeni taşıma hizmeti
tamaaGAZİPAŞA Belediyesi, ilçede yaşanan toplu taşıma sıkıntısına...
- Zehir tacirine jandarma baskını
atatatGAZİPAŞA Merkez Jandarma Karakolu ekiplerinin zehir...
- İftara yoğun ilgi
iftarrCUMHURİYET Halk Partisi(CHP) İlçe Teşkilatı tarafından iftar...
- Dini kurslara yoğun ilgi
1-1GAZİPAŞA İlçe Müftüsü Ahmet Şamil Ok, yaz Kur'an kurslarıyla...

Ziyaretçi Bilgileri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün532